Аёлларнинг, хусусан, қиз боланинг ўқиб, олий маълумотли бўлиши, касб-ҳунар эгаллаши оила бахти, фарзандлар камоли учун, шу асосда бутун жамият равнақи учун хизмат қилади, дея таъкидлади президент Шавкат Мирзиёев 7 март куни Тошкентда ўтказилган Халқаро хотин-қизлар кунига бағишланган тантанали маросимда.
«Бугун дунёда мураккаб ва оғир вазият, иқтисодий инқироз ҳукм сурмоқда. Табиийки, бу ҳолат мамлакатимизга ҳам ўз салбий таъсирини кўрсатмоқда. Бундай шароитда ижтимоий соҳалар учун бюджетдан маблағ ажратиш албатта осон бўлаётгани йўқ. Лекин қанчалик қийин бўлмасин, биз қўшимча имконият топиб, ижтимоий соҳаларни ривожлантириш, хотин-қизларимизнинг ўз салоҳиятини рўёбга чиқаришлари учун шароит яратмоқдамиз ва бу ишларимиз албатта давом этади», — деди у.
«Ҳар йили аҳолимиз сони қарийб 900 минг нафарга кўпаймоқда. Жорий ўқув йилида 733 минг нафар фарзандларимиз биринчи синфга қадам қўйди. Эртага ҳаётимизга қудратли тўлқин бўлиб кириб келадиган ана шундай навқирон авлодимиз тимсолида биз Янги Ўзбекистон бунёдкорларини кўрамиз», — деди президент.
«Шу боис, ўғил-қизларимизни жисмоний ва маънавий баркамол этиб тарбиялаш, уларни миллий ғурур, ватанга муҳаббат, умуминсоний қадриятларга ҳурмат руҳида вояга етказиш барчамизнинг асосий бурчимизга айланиши зарур», — деди у.
«Бугунги таҳликали замонда жаҳон миқёсида кучайиб бораётган радикализм, экстремизм, терроризм, одам савдоси, гиёҳвандлик, ҳаётга енгил-елпи, истеъмолчилик кайфияти билан қараш каби хатарлардан ёшларимизни ҳимоя қилиш ўта долзарб масалага айланмоқда», — деди Шавкат Мирзиёев.
Президент мамлакатдаги барча хотин-қизларга мурожаат қилиб, фарзандлар таълим-тарбиясига эътиборни кучайтиришга чақирди.
«Азиз опа-сингиллар, оилада фарзанд тарбиясига эътиборни кучайтирайлик, боғча, мактаб ва олийгоҳларга кириб борайлик. Ўқитувчи ва мураббийлар билан кўпроқ мулоқот қилиб, фарзанд ва набираларимизнинг ўқиши, давомати масаласи, ахлоқ-одоби билан қизиқайлик. Болаларимизни билимли ва ақлли, оқни қорадан ажрата оладиган, эл-юртимизга содиқ, ҳаёли ва иболи, мустаҳкам иродали инсонлар этиб тарбиялаш учун барчамиз биргаликда ҳаракат қилайлик», — деди у.
«Биз маънавий тарбия ишларини энди мутлақо янгича усулда олиб боришимиз керак. «Эзгулик — шиоримиз, маърифат — қуролимиз» деган ғоя асосида бу жараённи аввало оиладан, маҳалладан бошлашимиз лозим. Зотан, ҳадиси шарифда айтилганидек, «Ота-она ўз фарзандига яхши тарбиядан бошқа мерос қолдиролмайди», — деди Шавкат Мирзиёев.
«Чиндан ҳам, жондан азиз болаларимиз ҳамма ҳавас қиладиган таълим ва тарбия олса, биласизларми, жамиятимиз, ҳаётимиз қандай ўзгаради? Ҳал қилувчи аҳамиятга эга бу вазифани адо этишда биз аввало сиз, азизларга ишонамиз ва таянамиз», — деди давлат раҳбари.

Обучение женщин и девочек, получение ими высшего образования и обретение профессии послужат счастью в семьях, развитию детей и процветанию всего общества. Об этом в выступлении на церемонии, посвящённой Международному женскому дню, в Ташкенте 7 марта, заявил президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
«Сегодня в мире сохраняется нестабильная и сложная обстановка, усугубляется экономический кризис. Естественно, все это негативно влияет и на нашу страну. В таких условиях нелегко изыскивать бюджетные средства для социальных сфер. Однако, несмотря на трудности, мы находим дополнительные возможности, создаём условия для развития социальных сфер, реализации потенциала женщин и девушек и обязательно продолжим эту работу», — отметил он.
«Ежегодно численность населения Узбекистана увеличивается почти на 900 тысяч человек. В текущем учебном году в первый класс пошли 733 тысячи детей. В этом молодом поколении, которое уже завтра мощной волной вольётся в нашу жизнь, мы видим созидателей Нового Узбекистана», — заявил президент.
«Поэтому воспитание наших сыновей и дочерей физически крепкими и духовно зрелыми личностями, формирование у них национальной гордости, любви к Родине, уважения общечеловеческих ценностей должно стать нашей основной целью», — подчеркнул он.
«В нынешнее тревожное, неспокойное время чрезвычайно актуальной задачей является защита нашей молодёжи от усиливающихся во всем мире угроз, таких как радикализм, экстремизм, терроризм, торговля людьми, наркомания, легкомысленное отношение к жизни, потребительские, иждивенческие настроения», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент обратился ко всем женщинам страны с призывом усилить внимание к воспитанию и образованию детей.
«Дорогие сестры, призываю вас усилить внимание к воспитанию ребёнка в семье, чаще бывать в детсадах, школах и вузах. Больше общаться с учителями и наставниками, интересоваться учёбой, посещаемостью, поведением детей и внуков. Действовать всем вместе, сплочённо для воспитания наших детей образованными, интеллектуально развитыми, волевыми личностями, преданными своей стране и народу, способными отличить добро от зла», — сказал он.
«Отныне духовно-воспитательную работу мы должны вести совершенно по-новому. Руководствуясь принципом „Гуманизм — наша цель, просвещение — наша сила“, эту важную работу мы должны начать прежде всего с семьи, махалли», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Цитируя хадис, он сказал: «Нет лучше наследия, чем прекрасное воспитание».
«Представьте себе, как изменится наше общество, наша жизнь, если наши любимые дети получат достойное образование и воспитание. В воплощении этой задачи, имеющей решающее значение, мы опираемся прежде всего на вас, дорогие женщины,» — отметил глава государства.
Ранее мы сообщали о создании в стране специальной комиссии во главе с председателем Сената Танзилой Нарбаевой по решению вопросов занятости предпринимательства, а также платформы «Академия девушек», где 100 тысяч девушек смогут получить основы финансовых, правовых, психологических, репродуктивных знаний.