Тошкент шаҳар ҳокимлиги қошида Йўлларда ҳаракатни ташкиллаштириш маркази (ЙҲТМ) ташкил этилади. 5 март куни президент Шавкат Мирзиёевга пойтахтнинг гавжум чорраҳалари ва кўчаларини тартибга солиш, бу орқали тирбандликларни бартараф этишга оид лойиҳа тақдимоти тақдим қилинди, «Газета.uz» тақдимот лавҳаларини ўрганди.
Лойиҳа ўз олдига учта асосий вазифа — пиёдалар хавфсизлиги ва қулайлиги, жамоат транспортига устуворлик, ўтказиш қобилиятини ошириш ва йўл транспорт ҳодисалари сонини камайтиришни қўйган.
Мазкур лойиҳа синов тариқасида йирик чорраҳада — Бобур ва Фурқат кўчалари кесишмасида амалга оширилган. Пиёдалар учун чорраҳада «хавфсизлик оролчалари» қурилган, пиёдалар ўтиш жойида светофорни бошқариш ускуналари ўрнатилган. Жамоат транспорти бекатлари йўловчилар учун тушиб чиқишга қулай тарзда қайта лойиҳалаштирилган.
Шунингдек, чорраҳага давомийлиги оқимга қараб мослашадиган интеллектуал светофорлар тизими ташкил этилган, дейилади хабарда.
Бу каби лойиҳалар натижасида чорраҳаларнинг ўтказиш қобилияти сезиларли даражада ошиб, тирбандликлар камаяди, жамоат транспорти янада самарали бўлиши кутилмоқда.
Президент бу ишларни кенгайтириш, «шаҳар — пиёдалар учун» тамойилини тўлиқ рўёбга чиқариш бўйича мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берди.
илҳом маҳкамов, йўлларда ҳаракатни ташкиллаштириш маркази, тошкент, транспорт вазирлиги
Тақдимотдан маълум бўлишича, ташкил этилаётган Йўлларда ҳаракатни ташкиллаштириш марказига қуйидаги вазифалар юклатилади:
• йўл ҳаракати қоидабузарликларини қайд этувчи 2000 дан ортиқ фото ва видео қайд этиш тизимини ўрнатиш;
• пуллик тўхташ жойларини ташкил қилиш;
• электромобиллар учун зарядлаш инфратузилмасини йўлга қўйиш;
• транспорт комплекси учун ягона реклама майдонини яратиш.
ЙҲТМ, шунингдек, Транспорт вазирлиги қошидаги лойиҳа офисининг Қурилиш-монтаж ва эксплуатация бошқармаси (ҚМЭБ) ва «Аҳолини ташиш мониторинги ва назорати» давлат ташкилоти функцияларини ҳам олади.
Ресурслар билан таъминлаш учун ЙҲТМ бошқаруви остида махсус фонд тузилади.
Тақдимотда айтилишича, пойтахтнинг барча кўчалари замонавий техник талабларга мутлақо жавоб бермайди.
Транспорт вазири Илҳом Махкамов бу марказга илмий ходимлар ҳам, назорат ходимлари ҳам жалб этилишини таъкидлади. У барча транспорт, жамоат транспорти, жумладан, ҳудудлардан келаётган электропоездлар ва тезюрар поездлар ҳаракатини уйғунлаштиради. Транспорт вазири раҳбари бу лойиҳани узоқ муддатли дея атади.

При хокимияте Ташкента будет создан Центр организации дорожного движения (ЦОДД). Проект по упорядочению загруженных перекрёстков и улиц столицы, а также по устранению заторов был представлен президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву 5 марта, «Газета.uz» изучила кадры презентации.
Проект поставил перед собой три основные задачи — обеспечение безопасности и удобства пешеходов, приоритетность общественного транспорта, увеличение пропускной способности и сокращение числа дорожно-транспортных происшествий.
На крупном перекрёстке Ташкента — пересечении улиц Бобура и Фурката — в тестовом режиме уже введены изменения. На перекрёстке созданы «островки безопасности» для пешеходов, установлены устройства управления светофорами на пешеходных переходах. Остановки общественного транспорта были перепроектированы для удобства посадки и высадки пассажиров.
На перекрёстке также организована система интеллектуальных светофоров, продолжительность сигналов которых адаптируется к интенсивности потока транспорта, говорится в сообщении.
Как ожидается, в результате реализации таких проектов пропускная способность перекрёстков значительно увеличится, заторы уменьшатся, общественный транспорт станет более эффективным.
Президент дал указания по расширению этих работ и полному внедрению принципа «город — для пешеходов».
Как следует из презентации, создаваемый сейчас Центр организации дорожного движения получит ряд полномочий:
- установка свыше 2000 комплексов фото- и видеофиксации нарушений ПДД;
- создание платных парковок;
- создание зарядной инфраструктуры для электромобилей;
- создание единого рекламного пространства транспортного комплекса.
ЦОДД также получит функции строительно-монтажного и эксплуатационного управления (СМЭУ) проектного офиса по Ташкенту Министерства транспорта и госучреждения «Мониторинг и контроль перевозки пассажиров».
Для ресурсного обеспечения будет создан специальный фонд под управлением ЦОДД.
Согласно презентации, по итогам выборочного осмотра улиц Ташкента выяснилось, что абсолютно все улицы столицы не соответствуют современным техническим требованиям.
Министр транспорт Илхом Махкамов отметил, что в ЦОДД будут привлечены как научные работники, так и контролирующие работники. Центр займётся гармонизацией всего общественного транспорта, включая электрички и скоростные поезда, прибывающие из регионов. Глава Минтранса назвал этот проект долгосрочным.