Президент Шавкат Мирзиёев 5 март куни пойтахт бўйлаб ташрифи чоғида Tashkent City Mall савдо-кўнгилочар марказига ташриф буюрди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар берди.
Унга Сенат ва Қонунчилик палаталари раҳбарлари, бош вазир, вазирлар, республика ташкилотлари раҳбарлари, Тошкент шаҳар ҳокими в.б. ва бошқалар ҳамроҳлик қилди.
tashkent city mall, тошкент, шавкат мирзиёев
«Мажмуа кўп функцияли бўлиб, замонавий тижорат ва хизмат турларини қамраб олган. 5 қаватда савдо дўконлари, ресторан ва кафелар, кўнгилочар ўйинлар ва спорт майдонлари жойлашган. Ер остида 2 қаватли автотураргоҳ бор», — дейилади хабарда.
Марказда дунёнинг энг олди брендлари шохобчаларини очган. Улар орасида биринчи марта Ўзбекистон бозорига кириб келаётганлари ҳам талайгина, дейилади хабарда.
Марказда болалар ва катталар учун ёпиқ ўйингоҳлар мавжуд. Шунингдек, 14 та кинотеатр ташкил этилган.tashkent city mall, тошкент, шавкат мирзиёев
Президент шу ерда очилган мамлакатдаги илк IMAX кинотеатри билан танишди (ушбу кинотеатр ҳақида батафсил бу ерда танишиш мумкин) ва қисқа метражли фильм томоша қилди.
Мажмуа кунига 60 минг кишига хизмат кўрсата олади. Бу ерда 3000 дан ортиқ киши иш билан таъминланади, дейилади хабарда.
Шавкат Мирзиёев марказга келганлар билан суҳбатлашди, болалар билан суратга тушди. Давлат раҳбари янги мажмуа таркибига кирувчи 31 қаватли беш юлдузли меҳмонхонада яратилган шарт-шароитлар билан ҳам танишди.
Меҳмонхона бир вақтнинг ўзида 500 кишига хизмат кўрсатишга мўлжалланган. Унда 273 та стандарт, шунингдек, юқори даражадаги меҳмонлар учун хоналар мавжуд.
Шунингдек, меҳмонхонада катта ва кичик конференция заллари, очиқ ва ёпиқ бассейнлар, ресторан ва кафетерия хизмати бўлади. Бинода ақлли уй тизими ва тезюрар лифтлар мавжуд.
Меҳмонхона май ойида очилиши режалаштирилган. Бу ерда яна 500 та доимий иш ўрни яратилади, дейилади хабарда.
«Халқимизга замонавий хизматлар тақдим этадиган бундай марказларни мамлакатимизнинг бошқа шаҳарларида ҳам барпо этиш муҳимлиги айтилди», — дейилади президент матбуот хизмати хабарида.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ходе поездки по столице во вторник посетил торгово-развлекательный центр Tashkent City Mall. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Его сопровождали главы Сената и Законодательной палаты, премьер-министр, ряд министров и руководителей республиканских организаций, и. о. хокима Ташкента и другие официальные лица.
«Многофункциональный комплекс предоставляет современные торговые услуги и различные виды сервиса. В пятиэтажном здании центра расположены магазины, рестораны и кафе, развлекательные зоны и спортивные площадки. На подземном уровне организован двухэтажный паркинг», — говорится в сообщении.
В центре открыты бутики ведущих мировых брендов, среди них много тех, кто впервые выходит на рынок Узбекистана, отмечается в сообщении.
Большое пространство в комплексе занимают игровые зоны для детей и взрослых. Здесь имеется 14 кинотеатров.
Президент ознакомился с открытым здесь первым в стране IMAX-кинотеатром и посмотрел короткий фильм.
Комплекс способен обслуживать 60 тысяч человек в день. Здесь будет трудоустроено более 3000 человек, говорится в сообщении.
Шавкат Мирзиёев пообщался с посетителями центра и сфотографировался с детьми.
Глава государства также ознакомился с условиями, создаваемыми в 31-этажном пятизвёздочном отеле, который является частью нового комплекса.
Отель рассчитан на единовременное обслуживание 500 человек. В нем расположатся 273 стандартных номера, а также номера для гостей высокого уровня.
В отеле также будут действовать большие и малые конференц-залы, открытые и крытые бассейны, ресторан и кафетерий. В здании установлена система «умный дом» и скоростные лифты.
Открытие отеля запланировано на май. Здесь будет создано ещё 500 постоянных рабочих мест, говорится в сообщении.
«Подчёркнута важность строительства таких современных центров, предоставляющих качественные услуги населению, и в других городах страны», — сообщила пресс-служба президента.