Франция парламенти 4 март куни Версаль саройида бўлиб ўтган қўшма йиғилишда мамлакат Конституциясига аёлларнинг аборт қилиш ҳуқуқини мустаҳкамловчи тузатишни маъқуллади, деб хабар бермоқда BBC News.
780 нафар депутат ташаббусни ёқлаб овоз берди, 72 нафари қарши чиқди. Овоз бериш натижалари залда қарсаклар билан кутиб олинди. Шу тариқа Франция аборт қилиш ҳуқуқи асосий қомуси билан кафолатланган дунёдаги биринчи давлат бўлди.
Қабул қилинган ўзгартириш Конституцияга (1958 йилда қабул қилинган) киритилган йигирма бешинчи, шу билан бирга, 2008 йилдан бери биринчи ўзгартириш бўлди.
Францияда аборт 1975 йилдан бери қонуний ҳисобланади, аммо, сўровномаларга кўра, аҳолининг қарийб 85 фоизи Конституцияга ўзгартириш киритишни қўллаб-қувватлаган, деб таъкидлайди BBC.
Франция бош вазири Габриэль Атталь парламентдаги овоз беришдан олдин аборт қилиш ҳуқуқи «хавф остида» экани ва «қарор қабул қилувчиларнинг раҳм-шафқати остида» қолаётганини таъкидлади.
«Биз барча аёлларга мурожаат қиламиз: танангиз сизники ва ҳеч ким сиз учун қарор қила олмайди», — деди у.
Ўзгартиришлар маъқуллангани шарафига Эйфель минорасида «Менинг танам, менинг танловим» ёритилган ёзуви пайдо бўлди.
Ушбу ислоҳотни бошлаган Франция президенти Эммануэль Макрон X`да (Twitter) бундай қарор «универсал сигнал» берадиган «француз ғурури» эканини ёзди. Унинг қайд этишича, қонунга киритилган ўзгартиришларни тасдиқлаш маросими 8 март — Халқаро хотин-қизлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш кунида бўлиб ўтади.

Парламент Франции на совместном заседании в Версале 4 марта утвердил поправку в Конституцию страны, которая закрепляет право женщин на аборт, сообщает BBC News.
За эту инициативу проголосовали 780 парламентариев, против выступили 72. Результаты голосования в зале встретили овациями. Таким образом, Франция стала первой страной, где право на прерывание беременности гарантируется основным законом.
Принятая поправка стала 25-й в Конституции, принятой в 1958 году, и первой с 2008 года.
Аборты во Франции легализованы с 1975 года, но, согласно опросам, около 85% населения поддержали внесение изменений в Конституцию, отмечает BBC.
Премьер-министр Франции Габриэль Атталь перед началом голосования в парламенте отметил, что право на аборт остаётся «в опасности» и «во власти лиц, принимающих решения».
«Мы посылаем послание всем женщинам: ваше тело принадлежит вам, и никто не может решать за вас», — заявил он.
В честь утверждения поправок на Эйфелевой башне появилась световая надпись «Моё тело, мой выбор».
Президент Франции Эммануэль Макрон, ставший инициатором этой реформы, написал в Х (Twitter), что подобное решение — это «французская гордость», которая посылает «универсальный сигнал». Он отметил, что церемония утверждения поправок в закон состоится 8 марта, в Международный день прав женщин.