Марказий сайлов комиссияси раиси Зайниддин Низомходжаев бошчилигидаги делегация президентлик праймеризларига тайёргарлик кўриш жараёни билан танишиш ва унда овоз беришни кузатиш мақсадида АҚШнинг Калифорния штатида бўлиб турибди. Бу МСК матбуот хизмати хабар берди.
Қўшма Штатларда Демократик ва Республикачилар партияларидан президентликка номзодларни кўрсатиш одатда мазкур партияларнинг энг машҳур аъзоларини аниқлашга имкон берувчи праймериз жараёнлари орқали амалга оширилади. АҚШ президентлик праймеризлари штатлар даражасида ўтказиладиган бирламчи президентлик сайловлари институти бўлиб, унинг натижаларига кўра делегатлар ҳар бир партиядан ягона президентликка номзодларни аниқлаш мақсадида миллий партия қурултойига юборилади.
АҚШда президент тўғридан тўғри сайловчилар томонидан эмас, балки сайловчилар коллегияси томонидан сайланади. Ноябрь ойининг дастлабки душанбасидан кейинги биринчи сешанба кунида сайловлар бўлиб ўтади, унда ҳар бир штат аҳолиси АҚШ Конгрессидаги ўз вакиллари сонига мутаносиб равишда сайловчилар коллегияси аъзоларини сайлайди. Калифорния штати энг кўп сайловчилар коллегияси аъзоларига эга бўлиб, уларнинг сони 55 нафарни ташкил қилади. «Газета.uz» АҚШда сайловлар қандай ташкил этилгани ҳақида батафсил материал эълон қилган.
Лос Анджелес округи котиби ва унинг идораси мазкур ҳудудда барча даражадаги сайловларга тайёргарлик кўриш ва уларни ўтказишни ташкил этиш, жумладан, сайловчиларни рўйхатга олиш, уларни бўлажак сайловлар тўғрисида хабардор қилиш ҳамда сайлов технологияларини жорий этиш каби вазифаларни амалга оширади.
Хорижий кузатувчиларни АҚШ Сайловга кўмаклашиш комиссияси аъзоси Кристи МакКормик ва Лос Анджелес округи котиби Дин Логан кутиб олди. Улар АҚШ сайлов тизими, сайлов маъмуриятининг асосий вазифалари ва функциялари билан таништирди.
Калифорния штати праймеризларида овоз бериш жараёнлари 5 мартга белгиланган. Барча сайловчиларга сайлов бюллетенлари олдиндан юборилган. Бюллетенда штат даражасида ва маҳаллий даражадаги номзодларнинг узун рўйхати ҳамда уларни тасдиқлаш ёки рад этиш масалалари, шу жумладан, ноябрь ойида бўлиб ўтадиган сайловларга партияларнинг президентликка номзодлари ва АҚШ Сенатига очиқ праймеризлар учун икки нафар энг яхши номзодларни аниқлашга доир маълумотлар акс этган.
Сайловга ўн кун қолганда ўз фаолиятини бошлайдиган овоз бериш марказлари сайловчиларга почта орқали юборилган бюллетенларни қайтариш, муддатидан олдин ёки сайлов куни шахсан овоз бериш имкониятларини яратиб беради. Шу мақсадда, округ ҳудудида 644 та овоз бериш марказлари ташкил этилган бўлиб, улардан 119 таси сайловга ўн кун қолганда очилган бўлса, қолган 525 таси 2−5 март кунлари ўз фаолиятини бошлайди.
Сайловчилар тўлдирилган бюллетенларни почта орқали юборишлари ёки овоз бериш марказларидаги махсус қутиларда қолдиришлари мумкин.
1 март куни Ўзбекистон МСК делегацияси хорижий кузатувчилар гуруҳи таркибида Лос Анджелесдаги жамоат кутубхонасида ташкил этилган овоз бериш марказига борди, у ерда марказ ходимлари ва сайловчилар билан суҳбатлашди ҳамда махсус электрон овоз бериш ускуналари ёрдамида овоз бериш жараёнларини кузатди.
Кузатувчилар гуруҳи VSAP (Voting Solutions for All People — Барча учун овоз бериш ечимлари) операцион маркази фаолияти билан танишди. Операцион марказ электрон овоз бериш ускуналари ва сайловчиларни онлайн рўйхатга олиш мосламаларини сақлаш, техник хизмат кўрсатиш ва уларни овоз бериш жараёнларига тайёрлаш, шунингдек, овоз бериш марказларида уларнинг ишлашини мониторинг қилинишини таъминлайди.
Ташриф доирасида АҚШ сайловларида қўлланиладиган замонавий сайлов технологияларини ўрганишга оид бошқа тадбирлар ҳам кўзда тутилган.

Делегация Центральной избирательной комиссии Узбекистана во главе с её председателем Зайниддином Низамходжаевым находится с визитом в штате Калифорния, США для ознакомления с процессом подготовки и наблюдения за голосованием на президентских праймериз. Об этом сообщает пресс-служба ЦИК.
В США выдвижение кандидатов в президенты от Демократической и Республиканской партий обычно происходит на праймериз, в ходе которых определяются наиболее популярные члены партий. Праймериз — это проходящий на уровне штатов институт первичных президентских выборов, по результатам которых направляются делегаты на общенациональную партийную конвенцию, где должен быть определён единый партийный кандидат в президенты.
В США президент избирается не напрямую избирателями, а коллегией выборщиков. Выборы проходят в первый вторник после первого понедельника ноября (в этом году они приходятся на 5 ноября). На выборах жители каждого штата избирают в коллегию столько выборщиков, сколько представителей они посылают в Конгресс. Калифорния представляет самое большее количество выборщиков — 55. «Газета.uz» публиковала подробный материал о том, как устроены выборы в США.
Секретарь округа Лос Анджелес и его офис выполняют функции избирательной администрации округа, обеспечивая организацию и проведение выборов всех уровней, включая регистрацию избирателей, их информирование о предстоящих выборах, внедрение избирательных технологий и другое.
Иностранных наблюдателей приветствовали член Комиссии по содействию выборам США Кристи МакКормик и секретарь округа Лос Анджелес Дин Логан. Они рассказали об избирательной системе США, основных задачах и функциях избирательных администраций.
Голосование на праймериз в Калифорнии назначено на 5 марта. Всем избирателям заблаговременно разосланы избирательные бюллетени. В бюллетень входит длинный список кандидатов на уровне штата и на местном уровне, а также вопросы для утверждения или отклонения, в том числе партийные номинации на пост президента и открытый праймериз в Сенат для определения двух лучших кандидатов, которые пройдут на ноябрьские выборы.
Центры для голосования, открывающиеся за 10 дней до выборов, являются одним из нескольких вариантов, позволяющих избирателям вернуть бюллетени, отправленные по почте, проголосовать лично в течение периода досрочного голосования либо в день выборов. Для этого на территории округа организована работа 644 центров для голосования, 119 из которых открылись за 10 дней до выборов, а оставшиеся 525 будут открыты до 5 марта.
Избиратели также могут отправить заполненные бюллетени по почте или оставить их в специальных ящиках при Центрах для голосования.
Делегация ЦИК Узбекистана в составе группы иностранных наблюдателей 1 марта посетила Центр для голосования, организованный в общественной библиотеке на территории Лос Анджелеса, где смогла побеседовать с работниками центра и избирателями, а также наблюдать за процессом голосования с использованием специального электронного оборудования для голосования.
Наблюдатели также ознакомились с работой операционного центра VSAP (Voting Solutions for All People — Избирательные решения для всех). Центр является основным хабом, где обеспечивается хранение, техническое обслуживание, подготовка к голосованию электронного оборудования для голосования и устройств для онлайн регистрации избирателей, а также обеспечивается мониторинг их функционирования в центрах для голосования.
В ходе визита предусмотрены также другие мероприятия, связанные с изучением современных избирательных технологий, применяемых на выборах в США.