Халқаро хотин-қизлар куни арафасида Марказий кўргазмалар залида ўз даврининг стереотип ва нотўғри қарашларига қарши чиққан Ўзбекистон аёллари ҳақида фотокўргазма ташкил этилди. Кўргазмада кашшоф аёлларнинг бир нечта архив фотосуратлари, шунингдек, ҳозирги давр ижодкорларининг портретлари мавжуд. Тадбир Teplo маҳаллий брендлар дўкони доирасида ўтказилди.
«Кўргазма сўзи ва хатти-ҳаракатлари жамиятимизни яхши томонга ўзгартираётган Ўзбекистоннинг 17 нафар ёрқин, иқтидорли ва муваффақиятли аёлларига бағишланган, — дейди дўкон ташкилотчиси Чарос Камалова. — Қамарнисо Исмоилова ва Умар Саидий билан биргаликда бизда улардек аёллар борлиги учун раҳмат айтмоқчимиз. Биз уларни ҳайратда қолдирамиз ва, умид қиламизки, улар ўз ижод намуналари орқали меҳмонларимизни ўзларини тинглашга, қийинчиликларни енгиб ўтишга ва ўзлари ёқтирган иш билан шуғулланишга илҳомлантиради».
фотокўргазма, халқаро хотин-қизлар куни
Кўргазма ўз касбида биринчи бўлган аёлларнинг архив фотосуратлари билан очилади. Журналист Собира Холдарова, машинист Башорат Мирбобоева, шифокор ва тиббиёт фанлари доктори Зулфия Умидова, ҳужжатли асарлар муаллифи ва актриса Неля Атауллаева шулар жумласидандир. «Газета.uz» уларнинг ҳаёт йўли ҳақида 2023 йил 8 мартда эълон қилинган «Ўзбекистон тарихидаги кашшоф аёллар» мақоласида батафсил маълумот берган.
«Раҳмдиллик» бошпанаси асосчиси Бибисора Орипова, хонанда Муножат Йўлчиева, санъатшунос Наталья Мусина, режиссёр Саодат Исмоилова, гимнастикачи Оксана Чусовитина, Nemolchi.uz асосчиси Ирина Матвиенко, меъмор Тахмина Турдиева ва бошқалар ҳозирги давр ижодкорлари қаторидан жой олди.
Аёллар кўргазмага ташриф буюрувчилар учун овозли хайрлашув сўзларини ёзиб олди. Улар ўзларининг тилакларида ривожланишдан чеклайдиган қўрқув ва стереотиплар ҳамда догмалардан озод бўлиш зарурати ҳақида гапиради. Эркинлик сабр-тоқат ва куч талаб қилади, унга хатоларсиз эришиб бўлмайди, лекин у аёл ўз хоҳиш-истакларига таяниб эришадиган қониқиш ҳиссига арзийди. Унинг таркибий қисмлари ўзгариши мумкин. Ушбу бўлакларни излаш ва ўзига сингдириш инсон ҳаёти давомида бир-бирини кузатиб боради. Бу йўлдан баҳраманд бўлиш — ҳар бир аёл қилиши керак бўлган танловдир.

В преддверии Международного женского дня в Центральном выставочном зале прошла фотовыставка о женщинах Узбекистана, которые бросили вызов стереотипам и предрассудкам своего времени. В экспозицию вошли несколько архивных фотографий женщин-первопроходцев, а также портреты современниц. Мероприятие прошло в рамках маркета локальных брендов Teplo.
«Выставка посвящена 17 ярким, талантливым и успешным женщинам Узбекистана, чьи слова и поступки меняют наше общество в лучшую сторону, — сказала организатор маркета Чарос Камалова. — Совместно с Камарнисо Исмаиловой и Умаром Саиди мы хотим сказать спасибо каждой за то, что они у нас есть. Мы ими восхищаемся и надеемся, что своим примером они вдохновят наших гостей слушать себя, преодолевать трудности и заниматься любимым делом».
Экспозицию открывают архивные фотографии женщин, ставших первыми в своей профессии. Среди них журналистка Собира Холдарова, машинистка Башорат Мирбабаева, врач и доктор медицинских наук Зульфия Умидова, документалист и актриса Неля Атауллаева. Подробную историю их пути «Газета.uz» приводила в материале «Женщины-первопроходцы в истории Узбекистана», опубликованном 8 марта 2023 года.
Ряды современниц составили основательница шелтера «Рахмдиллик» Бибисора Арипова, певица Муножат Юлчиева, искусствовед Наталья Мусина, режиссёр Саодат Исмаилова, гимнастка Оксана Чусовитина, основательница Nemolchi.uz Ирина Матвиенко, архитектор Тахмина Турдиалиева и другие.
Женщины записали аудио-напутствия для посетителей выставки. В своих пожеланиях они говорят о страхе и стереотипах, которые ограничивают развитие, и необходимости освободиться от навязанных догм. Свобода требует терпения и сил, не обходится без ошибок, но определённо стоит чувства наполненности, которое женщина обретает, опираясь на свои желания и, что важнее, на желание себе добра. Его составляющие могут меняться. Поиски и обретение этих фрагментов будут сменять друг друга на протяжении всей жизни. Наслаждаться этим путём — выбор, который стоит сделать каждой женщине.