28 февраль куни АҚШ халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) БМТнинг озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО) ва Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитаси билан ҳамкорликда трансчегаравий ҳайвонлар касалликларига қарши курашишга қаратилган 800 минг долларлик янги лойиҳани бошлади.
Лойиҳанинг мақсади Ўзбекистонда ҳайвонлар ва аҳоли саломатлиги учун хавф туғдирадиган турли таҳдидларнинг олдини олиш, аниқлаш ва уларга ўз вақтида жавоб бериш салоҳиятини оширишдан иборат.
Семинарда «Глобал саломатлик хавфсизлиги — Ўзбекистонда ҳайвонлар соғлиғини ҳимоя қилиш, „ягона саломатлик“ ва антимикроб резистентлик борасида салоҳиятни ошириш ва зооноз таҳдидларни юмшатиш» лойиҳасининг мақсадлари тақдим этилиб, йиллик иш режаси тасдиқланди ва ушбу ташаббусни амалга оширишдаги асосий тадбирлар ва устувор йўналишлар муҳокама қилинди.
usaid, соғлиқни сақлаш, фао, Ветеринария қўмитаси
«Чорвачилик қишлоқ аҳолиси салмоқли қисмининг даромад манбаи бўлиб, Ўзбекистон иқтисодиётида муҳим ўрин тутади. Инсон саломатлиги, уй ва ёввойи ҳайвонлар, ўсимликлар ва экотизимлар бир-бири билан чамбарчас боғлиқдир. ФАО ушбу ташаббусни инсон, ҳайвон, ўсимлик ва атроф-муҳит саломатлигини таъминлаш учун қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат тизимларини трансформация қилиш доирасида қўллаб-қувватлайди», — дея таъкидлади ФАО`нинг Ўзбекистондаги вакили ўринбосари Шерзод Умаров.
COVID-19 пандемияси ҳайвонлардан одамларга юқадиган касалликлар нисбатан қисқа вақт ичида бирор мамлакат ёки минтақага етиб бориши ва кенг тарқалиши мумкинлигини кўрсатди. Миллий, минтақавий ва глобал даражада кўп тармоқли «Ягона саломатлик» ёндашувининг жорий этилиши касалликларнинг самарали олдини олиш ва назорат қилишга ёрдам беради, чунки янги юқумли касалликларнинг аксарияти ҳайвонлардан келиб чиқади.
ФАО маълумотларига кўра, инсоннинг барча юқумли касалликлари 60% зоонотик келиб чиқиш ва тахминан 75% патогеннинг интерспесифик узатилиши билан боғлиқ.
ЖССТнинг таъкидлашича, ҳозирда трансчегаравий ҳайвонлар касалликларининг 200 дан ортиқ турлари маълум. Зоонотик патогенлар бактериялар, вируслар ёки паразитлар, шунингдек, одамларга тўғридан-тўғри алоқа ёки озиқ-овқат, сув ёки атроф-муҳит орқали юқадиган ноанъанавий патогенлар бўлиши мумкин.
«Ягона саломатлик» ёндашувини амалга ошириш юзага келиши мумкин бўлган инқирозларга тайёргарликни ошириш хамда одамлар, ҳайвонлар ва атроф-муҳитнинг ўзаро таъсиридан келиб чиқадиган соғлиқ учун хавфларни камайтириш бўйича саъй-ҳаракатларни бирлаштиришга имкон беради, бу эса, ўз навбатида, аҳоли саломатлигини мустаҳкамлашга ва озиқ-овқат тизимларининг барқарорлиги таъминлашга ёрдам беради.

Агентство США по международному развитию (USAID) в партнёрстве с Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединённых Наций (ФАО) и Комитетом ветеринарии и развития животноводства при Министерстве сельского хозяйства Узбекистана 28 февраля запустили новый проект длительностью в один год и стоимостью 800 тысяч долларов, направленный на борьбу с зоонозами — болезнями, передающимися от животных к человеку.
Проект «Укрепление потенциала в области охраны здоровья животных, „Единого здоровья“ и борьбы с устойчивостью к противомикробным препаратам для предотвращения и смягчения зоонозных угроз в Узбекистане» реализуется Чрезвычайным центром ФАО по трансграничным заболеваниям животных в рамках Глобальной программы безопасности USAID в области здравоохранения.
Как сообщили в пресс-службе посольства США в Узбекистане, цель проекта — повысить потенциал Узбекистана для предотвращения, выявления и своевременного реагирования на различные угрозы, представляющие опасность как для животных, так и для общественного здоровья.
«Животноводство играет важную роль в экономике Узбекистана, будучи источником дохода для значительного процента сельского населения. Здоровье человека, домашних и диких животных, растений и экосистем тесно взаимосвязаны между собой. ФАО продвигает эту инициативу в рамках трансформации агропродовольственных систем для обеспечения здоровья людей, животных, растений и окружающей среды», — отметил заместитель представителя ФАО в Узбекистане Шерзод Умаров.
Пандемия COVID-19 показала, что болезни, передающиеся от животных к человеку, могут достичь любой страны или региона за относительно короткий период времени и широко распространиться. Внедрение междисциплинарного и многосекторального подхода «Единое здоровье» на национальном, региональном и глобальном уровнях должно способствовать эффективной профилактике заболеваний и борьбе с ними, поскольку большинство новых инфекционных болезней происходят от животных.
По данным ФАО, 60% всех инфекционных заболеваний человека имеют зоонозное происхождение, а около 75% приходится на долю межвидового переноса патогенов.
Всемирная организация здравоохранения отмечает, что сейчас известно более 200 видов зоонозов. Зоонозными патогенами могут быть бактерии, вирусы или паразиты, а также нетрадиционные возбудители болезней, которые могут передаваться человеку при прямом контакте или через пищу, воду или окружающую среду.
Подход «Единое здоровье» способен повысить готовность к возможным кризисам и снизить риски для здоровья, которые могут возникнуть в результате взаимодействия человека, животных и окружающей среды.