АҚШ Молия вазирлигининг (OFAC) Хорижий активларни назорат қилиш бошқармаси Polarstar Logistics компаниясининг Ўзбекистондаги ваколатхонасини санкциялар рўйхатига киритди. Бу ҳақда бошқарма сайтида хабар берилди.
АҚШнинг янги санкциялари Россиянинг Украинага босқини икки йиллиги муносабати билан, шунингдек, россиялик мухолифатчи Алексей Навальнийнинг ўлимига жавобан киритилди. Чекловлар Россия ва учинчи давлатлар, жумладан, Европа, Шарқий Осиё, Марказий Осиё ва Яқин Шарқдаги 500 дан ортиқ жисмоний ва юридик шахсларга тааллуқли.
OFAC Polarstar Logistics компаниясининг Россия билан қандай алоқаси борлигига аниқлик киритмади. Компания сайтидаги маълумотлардан маълумки, у турли мураккабликдаги юкларни ташиш билан шуғулланади — автомобиллардан тортиб тез бузиладиган маҳсулотларгача. Компаниянинг Дубайда (БАА) ҳам офиси бор.
Санкцияларга Қозоғистонда рўйхатдан ўтган Da Group 22 ва Elem Group компаниялари, шунингдек, Қирғизистоннинг Ukon компанияси ҳам кирди. АҚШ Молия вазирлиги маълумотларига кўра, Ukon Россияга Америкада ишлаб чиқарилган самолёт компонентлари ва қисмларини юборган. Da Group 22 ва Elem Group электрон ва телекоммуникация ускуналари ҳамда эҳтиёт қисмлари улгуржи савдоси билан шуғулланади, деб ёзади Қозоғистон ОАВлари.
Бу Марказий Осиё компанияларининг АҚШ санкциялари рўйхатига киритилиши билан боғлиқ биринчи ҳолат эмас. Бундан аввал АҚШ Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон ва Тожикистон корхоналарига Россия Федерациясига санкцияланган товарларни етказиб бериш бўйича чекловлар жорий қилган эди.

The Office of Foreign Assets Control of the U.S. Department of the Treasury (OFAC) has added the representative office of Polarstar Logistics in Uzbekistan to the sanctions list, as reported on the agency’s website.
The new U.S. sanctions were imposed on the second anniversary of the Russian invasion of Ukraine and relating to the death of Russian opposition leader Alexei Navalny. These sanctions impacted over 500 individuals and entities in Russia and third countries across Europe, East Asia, Central Asia and the Middle East.
OFAC does not specify exactly Polarstar Logistics' connection to Russia. The company, as per its website, engages in freight transportation, handling a range of commodities from cars to perishables. Additionally, the firm maintains an office in Dubai, UAE.
Da Group 22 and Elem Group, both registered in Kazakhstan, along with Kyrgyzstan’s Ukon, have faced sanctions. The U.S. Department of the Treasury reports that Ukon transported aircraft components and parts manufactured in the U.S. to Russia. Meanwhile, Da Group 22 and Elem Group, as noted by Kazakhstan’s media, are engaged in the wholesale of electronic and telecommunications equipment and parts.
Previously, Central Asian companies, including those from Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan, were added to U.S. sanctions lists. The U.S. imposed restrictions earlier on firms from these countries for supplying goods subject to sanctions to Russia.