Чоршанба куни эрталаб соат 8:00 да Тошкент атмосфера ҳавосидаги майда PM2,5 заррачаларининг миқдори 140,3 мкг/м3 ни ташкил этиб, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти тавсияларидан 28,1 марта (5 мкг/м3) ошиб кетди. Бу ҳақда Ўзгидромет хабар берди.
Соат 9:00 да, IQAir жаҳон хизмати маълумотларига кўра, PM2,5 ифлосланиши 196,5 гача ошди, бу ЖССТ тавсия қилган стандартдан 39,3 баравар юқори.
Ушбу хизмат томонидан тузилган жаҳон шаҳарлари рейтингида Тошкент яна «жуда зарарли» ҳаво билан биринчи ўринга чиқди, бироқ бу сафар каттароқ фарқ билан. Ҳаво сифатида 247 кўрсаткич (соат 10:00 ҳолатига кўра) билан шаҳар Лаҳор (195), Деҳли (178), Дакка (167), Бишкек (162), Ханой (155), Янгон (153) ва Жакарта (152) шаҳарларини ортда қолдирди.
Ўзбекистон пойтахтидаги хонадонлар ва офислардаги датчиклар ҳам ҳавонинг юқори даражада ифлосланишини кўрсатмоқда. Шу билан бирга, PM2,5 кўрсаткичлари сезиларли даражада фарқ қилади (масалан, одатдаги 10−20 ўрнига 70).
Тошкент шаҳрининг Юнусобод туманида яшовчилар эрталаб ҳавода кучли куйинди булути шаклланганидан шикоят қилди. Бу шаҳарнинг маркази ва бошқа ҳудудларида ҳам сезилди.
19 февраль куни Энергетика вазирлиги матбуот хизмати мамлакатда электр энергияси ишлаб чиқариш учун 12,1 минг тонна мазут ёқилганини маълум қилди, бу аввалги кунга нисбатан 1400 тоннага кўп — бир кун аввал бу миқдор 10,7 минг тонна эди.
Иқлимшунос Эркин Абдулаҳатов 20 февраль куни кечқурун Ўзбекистон ҳудудига келаётган уч кунликда антициклон шароити кенг масштабда таъсир этиб, об-ҳаво шароитида ҳавони ифлослантирувчи моддаларнинг ҳавода муаллақ туриб қоладиган муҳитини яратиши мумкинлигини таъкидлади.
Қайд этиш керакки, қор ёғган кунларда Тошкент кўчалари ва уйларнинг кириш йўлларига қор ва музларни эритиш учун қум-туз аралашмаси, кўп жойларда эса шунчаки тупроқ сочилди. Ер қуригач, сочилган аралашмалар ҳавода қўшимча чанг ҳосил бўлишига олиб келади.
Янгилик эълон қилинган вақт (11:30)га келиб, Тошкент ҳаво ифлосланиши бўйича дунёда бешинчи ўринга тушди, Деҳли биринчи ўринга кўтарилди.

Содержание мелкодисперсных частиц РМ2,5 в атмосферном воздухе Ташкента в 8:00 среды составило 140,3 мкг/м3, что превысило рекомендации Всемирной организации здравоохранения в 28,1 раза (5 мкг/м3). Об этом сообщил Узгидромет.
На 9:00, по данным мирового сервиса IQAir, загрязнение РМ2,5 выросло до 196,5, что выше рекомендованной ВОЗ нормы уже в 39,3 раза.
В рейтинге городов мира, составляемом этим сервисом, Ташкент снова вышел на первое место с «очень вредным» воздухом, однако в этот раз с большим отрывом. С индексом качества воздуха 247 (на 10:00 часов) город оставил позади Лахор (195), Дели (178), Дакку (167), Бишкек (162), Ханой (155), Янгон (153) и Джакарту (152).
Высокий уровень загрязнения воздуха также показывают датчики в квартирах и офисах в столице Узбекистана. При этом показатели PM2,5 отличаются в разы (например, 70 вместо обычных 10−20).
Жители Юнусабадского района Ташкента утром жаловались на сильный запах гари. Он также чувствовался в центре и других районах города.
Пресс-служба Министерства энергетики Узбекистана сообщила, что 20 февраля в стране для выработки электроэнергии было использовано 12,6 тысячи тонн мазута (в дополнение к 24,8 тысячи тонн угля). 19 февраля сообщалось о сжигании на теплоэлектростанциях 12,1 тысячи тонн мазута (25,6 тысячи тонн угля), а днём ранее — на 1400 тонн меньше,
Метеоролог Эркин Абдулахатов 20 февраля вечером отметил, что в ближайшие три дня территория Узбекистана будет находиться под воздействием антициклона, что может привести к застою загрязняющих частиц в воздухе.
Стоит отметить, что в дни снегопада на улицы и во дворах Ташкента для таяния снега и льда разбрасывалась так называемая песчано-солевая смесь, а во многих местах — просто грунт. После высыхания поверхностей это приводит к дополнительному образованию пыли в воздухе.
На момент публикации новости (10:25) Ташкент опустился на второе место в мире, на первое вышел Лахор.