1 апрелдан Нукусдан Истанбулга авиарейслар йўлга қўйилиши кутилмоқда. Бу президентнинг 9 февралдаги Қорақалпоғистонни комплекс ривожлантириш тўғрисидаги қарорида кўзда тутилган.
Ҳужжатга кўра, Истанбул — Нукус — Тошкент ва Самарқанд — Нукус — Истанбул йўналишларида парвозлар амалга оширилиши кутилмоқда.
Қарорда Транспорт вазирлигига «Uzbekistan Airways» АЖ, Ўзбекистонда рўйхатдан ўтган барча резидент авиакомпаниялар ҳамда Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги билан биргаликда Қорақалпоғистон Республикасига туристлар оқимини янада ошириш, уларга қулай шарт-шароитлар яратиш топширилди. Мақсад — Қорақалпоғистонга сайёҳлар оқимини кўпайтириш, улар учун қулай шарт-шароитлар яратиш.
Бундан ташқари, янги харид қилинаётган L-410 русумли самолётлардан бир донасини Қорақалпоғистонга ички рейслар учун ажратилиши режалаштирилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, ҳозирда Ўзбекистоннинг бир қанча шаҳарларидан Истанбулга парвозлар Uzbekistan Airways ва Turkish Airlines томонидан амалга оширилмоқда.

С 1 апреля из Нукуса должны быть налажены авиарейсы в Стамбул. Это предусмотрено постановлением президента Узбекистана от 9 февраля о комплексном развитии Каракалпакстана.
Ожидается, что рейсы будут осуществляться по маршрутам «Стамбул — Нукус — Ташкент» и «Самарканд — Нукус — Стамбул».
Постановлением Министерству транспорта поручено проработать запуск рейсов совместно с компанией Uzbekistan Airways и всеми авиакомпаниями-резидентами, зарегистрированными в Узбекистане, а также Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата. Цели — увеличение потока туристов в Каракалпакстан и создание для них благоприятных условий.
Дополнительно планируется выделить один новый закупаемый малый самолёт марки L-410 для внутренних рейсов в Каракалпакстан.
Отметим, что сейчас рейсы в Стамбул из нескольких городов Узбекистана выполняют Uzbekistan Airways и Turkish Airlines.