Охирги беш йилда — 2019−2023 йилларда Ўзбекистонда қайд этилган жиноятлар сони 2,3 баробарга ошган. Бу ҳақда Президент ҳузуридаги Статистика агентлигининг Ички ишлар вазирлигига таянган маълумотларида қайд этилган.
2019 йилда 46 089 та (10 минг аҳолига 13,7) жиноят содир этилган бўлса, 2023 йилда бу кўрсаткич 104 096 тага (28,3) ошди. 2021 йилда кескин ўсиш қайд этилди — 111 082 (31,8), бу 2020 йилга нисбатан 1,8 баробар кўп — 62 081 (18,1). Кейин пасайиш кузатилди: 2022 йилда 105 215 та (29,2) ва 2023 йилда 104 096 та жиноят қайд этилган.
Ўтган йилги умумий жиноятларнинг 1184 таси Жамоат транспортида ҳаракат хавфсизлиги бошқармаси томонидан қайд этилган.
Йил давомида энг кўп жиноятлар (жиноятчилик даражаси бўйича эмас, балки умумий сони бўйича, яъни аҳолига нисбатан) Тошкент шаҳрида — 21 728 та (10 минг кишига 71,5), Фарғона вилоятида — 13 025 та (32,1), Тошкент вилоятида — 12 430 та (40,7) ва Андижон вилоятида — 7487 та (22,1) содир бўлган. Энг кам жиноят Жиззах вилояти — 3192 та (21,2), Сирдарё вилояти — 3387 та (37,1) ва Хоразм вилоятида — 3023 та (15,1) қайд этилган.
Аксарият вилоятларда ўтган йили жиноятчиликнинг ўсиши кузатилиб, фақат Тошкент шаҳрида 1063 тага, Фарғона вилоятида 2157 тага ва Сирдарё вилоятида 18 тага камайган.
Мамлакатда жиноятларнинг оғирлиги бўйича ўта оғир жиноятлар сони йил давомида 800 тага ошиб, 4318 тани, оғир жиноятлар 3467 тага ошиб, 29 145 тани ташкил этган. Таққослаш учун 2019 йилда 2073 та ўта оғир ва 8089 та оғир жиноятлар содир этилган. Шундай қилиб, беш йил ичида ўсиш 2 баробар ва 3,6 баробарни ташкил этди.
Йил давомида ижтимоий хавфли бўлмаган, унча оғир бўлмаган жиноятлар сони мос равишда 400 тага камайиб 27 430 тагни ва 4 986 тага камайиб 43 203 тагача тушди. 2019 йилга нисбатан ўсиш мос равишда 2 ва 1,9 баробарни ташкил этди.
Умуман олганда, жиноятлар орасида катта ижтимоий хавф туғдирмайдиган жиноятлар устунлик қилмоқда — 41,5 фоиз. Оғир жиноятлар улуши 28 фоиз, унча оғир бўлмаган жиноятлар 26,4 фоиз ва ўта оғир жиноятлар 4,1 фоизни ташкил этади.
Ўта оғир жиноятларнинг асосий қисми Тошкент шаҳрида — 1110 та (жами жиноятларнинг 25,7 фоизи), Тошкент шаҳрида — 553 та (12,8 фоиз) ва Самарқанд вилоятида — 451 та (10,4 фоиз) содир этилган. Ундан кейин Фарғона — 351, Андижон — 333, Сурхондарё — 251, Хоразм — 223 ва Қашқадарё вилоятида — 167 та ҳолат қайд этилган. Энг кам ҳолатлар Қорақалпоғистонда — 110 (2,5 фоиз), Навоийда — 98 (2,3 фоиз) ва Жиззах вилоятларида — 81 (1,9 фоиз) кузатилди.
Энг кўп жиноятлар иқтисодий соҳада — 43,8 фоиз, жамоат хавфсизлиги ва жамоат тартибига қарши жиноятлар иккинчи ўринда — 24 фоиз, давлат органлари, бошқарув ва жамоат бирлашмалари фаолиятига қарши жиноятлар — 16,4 фоиз, шунингдек, шахсга қарши жиноятлар — 15,2 фоиз содир этилган. Тинчлик ва хавфсизликка қарши жиноятлар 0,4 фоизни, экология соҳасида 0,2 фоизни ташкил этди.

За последние пять лет — 2019−2023 годы — рост числа зарегистрированных преступлений в Узбекистане составил 2,3 раза. Об этом свидетельствуют данные Агентства статистики при президенте, которое ссылается на МВД.
Если в 2019 году было совершено 46089 преступлений (13,7 на 10 тысяч населения), то в 2023 году этот показатель возрос до 104096 (28,3). Резкий скачок был отмечен в 2021 году — 111082 (31,8), что в 1,8 раза больше, чем в 2020-м — 62081 (18,1). Затем наблюдался спад — 105215 (29,2) в 2022-м и 104096 в 2023 году (минус 1,1%, или 1119 преступлений, к предыдущему году).
Из общего числа преступлений в прошлом году 1184 были зарегистрированы Управлением обеспечения общественной безопасности на транспорте.
Наибольшее число преступлений (по общему количеству, не по уровню преступности,
В большинстве регионов в прошлом году был отмечен рост преступности, снижение наблюдалось только в Ташкенте — на 1063 случая, Ферганской области — на 2157 и Сырдарьинской — на 18.
По степени тяжести преступлений в стране за год выросло количество особо тяжких — на 800, до 4318, и тяжких преступлений — на 3467, до 29145. Для сравнения — в 2019 году в Узбекистане было зарегистрировано 2073 особо тяжких и 8089 тяжких преступлений. Рост за пять лет составил, таким образом, 2 раза и 3,6 раза.
Количество менее тяжких и не представляющих общественной опасности преступлений за год снизилось — на 400, до 27430, и на 4986, до 43203, соответственно. По сравнению с 2019 годом рост составил 2 раза и 1,9 раза соответственно.
В целом среди преступлений превалируют не представляющих большой общественной опасности — 41,5%. Доля тяжких преступлений составляет 28%, менее тяжких — 26,4% и особо тяжких — 4,1%.
Основное количество особо тяжких преступлений (как и других) было совершено в Ташкенте — 1110 (25,7% всех случаев), Ташкентской — 553 (12,8%) и Самаркандской областях — 451 (10,4%). Далее следуют Ферганская — 351, Андижанская — 333, Сурхандарьинская — 251, Хорезмская — 223 и Кашкадарьинская области — 167 случаев. Меньше всего случаев отмечено в Каракалпакстане — 110 (2,5%), Навоийской — 98 (2,3%) и Джизакской областях — 81 (1,9%).
Больше всего преступлений совершено в сфере экономики — 43,8%, преступления против общественной безопасности и общественного порядка занимают второе место — 24%, далее идут преступления против порядка функционирования органов власти, управления и общественных объединений — 16,4%, а также преступления против личности — 15,2%. На преступления против мира и безопасности пришлось 0,4%, в сфере экологии — 0,2%.
Общее число лиц, совершивших преступления в течение года, составило 88913 человек (в Ташкенте — 13745). Это меньше, чем в 2022 году — 90169, но более чем в 2 раза больше, чем в 2019-м — 42487. Из общего числа 72061 человек был привлечён к уголовной ответственности — 81,9%. Доля несовершеннолетних составила 3,9%, женщин — 12,3%.