Президент фармойиши билан Воҳид Собирович Ҳамидов Таълимни ривожлантириш республика илмий-методик маркази директори лавозимидан озод этилди.
Марказ хабарида айтилишича, бундай қарор бошқа ишга ўтиш муносабати билан қабул қилинган.
Шавкат Мирзиёевнинг 2023 йил апрелдаги қарори билан Таълимни ривожлантириш республика илмий-методик маркази ташкил этилган. Воҳид Хамидов июнь ойида унинг директори этиб тайинланганди.
Таълим марказига соҳа юзасидан кенг ваколатлар берилгани ҳақида ёзган эдик. Хусусан, таълим стандартлари, ўқув режалари ва дастурларига қўйиладиган талабларни ишлаб чиқади ва тасдиқлайди, мактабгача, умумий ўрта ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари учун янги дарсликлар ва ўқув-методик мажмуаларни нашр қилиш, мактабгача таълим, умумий ўрта таълим ва мактабдан ташқари таълим ташкилотларини, шунингдек, ўқув курсларини моддий-техник жиҳозлаш талабларини ишлаб чиқади ва бошқалар.
Воҳид Ҳамидов бунгача Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида, шунингдек, Avtotest Mirobod`да раҳбар сифатида ишлаган. Шунингдек, у аудиокитоблар ва эртакларни икки тилда (ўзбек ва рус) овозлаштириш, ёш болалар учун босма материаллар ва стол ўйинларини ривожлантириш билан шуғулланувчи Novda Edutainment компанияси раҳбари бўлган.

Распоряжением президента Узбекистана Вахид Собирович Хамидов освобождён от должности директора Республиканского научно-методического центра развития образования.
В сообщении центра говорится, что решение принято в связи с переходом на другую работу.
Республиканский научно-методический центр развития образования был образован постановлением президента Шавката Мирзиёева от апреля 2023 года. Вахид Хамидов был назначен его директором в июне.
Мы писали, что Республиканскому центру образования предоставлены широкие полномочия в сфере образования. В частности, он разрабатывает и утверждает требования к образовательным стандартам, учебным планам и программам, организует издание, апробирование и экспертизу новых учебников и учебно-методических комплексов для дошкольного, общего среднего и внешкольного образования, утверждает требования к оснащению организаций образования и учебных курсов и так далее.
Ранее Вахид Хамидов руководил отделом развития издательско-полиграфической сферы в Агентстве информации и массовых коммуникаций, а также компанией Avtotest Mirobod. Он также был руководителем Novda Edutainment, которая занимается озвучиванием аудиокниг и сказок, созданием печатной продукции для детей младшего возраста, разработкой настольных игр и с прошлого года — изданием учебников для школ Узбекистана.