7 февраль куни Ўзбекистоннинг янги бош консули Абдураҳмон Маҳмудов Россиянинг Санкт-Петербург шаҳрига етиб келди, деб хабар бермоқда «Дунё» ахборот агентлиги.
Қайд этилишича, 37 ёшли бош консул Наманган давлат университети (бакалавр) ва Тошкент давлат юридик университети (магистратура)ни тамомлаган. Дипломат жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳри судида, Ташқи ишлар вазирлиги тузулмасида турли лавозимларда ишлаган. 2019−2023 йилларда Ўзбекистоннинг Украинадаги элчихонасида биринчи котиб, сўнгра маслаҳатчи бўлиб фаолият юритган.
У 2019 йилдан 2024 йилгача Санкт-Петербургдаги бош консулликни бошқарган Алишер Бабаев ўрнига тайинланди.
Маълумот учун, бош консулликнинг округига Россиянинг Шимоли-Ғарбий минтақалари — Карелия Республикаси, Коми Республикаси, Архангельск, Вологда, Калининград, Ленинград, Мурманск, Новгород, Псков вилоятлари, Санкт-Петербург шаҳри ва Ненец автоном округи киради.

В Санкт-Петербург (Россия) прибыл новый генеральный консул Узбекистана Абдурахмон Махмудов, сообщает ИА «Дунё».
На этом посту он сменил Алишера Бабаева, который возглавлял генконсульство с 2019 по 2024 годы.
Абдурахмону Махмудову 37 лет. Он окончил Наманганский государственный университет (бакалавриат) и Ташкентский государственный юридический университет (магистратура). Трудился на разных должностях в Ташкентском городском суде по уголовным делам и в системе Министерства иностранных дел. В 2019—2023 годах работал первым секретарём, затем — советником посольства Узбекистана в Украине.
В консульский округ генерального консульства в Санкт-Петербурге входит Северо-Западный округ России. Это 11 субъектов федерации: Республика Карелия, Республика Коми, Архангельская область, Вологодская область, Калининградская область, Ленинградская область, Мурманская область, Новгородская область, Псковская область, город Санкт-Петербург и Ненецкий автономный округ.