Тошкент вилояти ҳокими Зойир Мирзаев 30 январь куни бўлиб ўтган йиғилишда вилоятдаги айрим тиббиёт бирлашмалари бош шифокорларини танқид қилиб, уларни ишдан бўшатишни буюрди.
Унинг айтишича, Ангрен, Оҳангарон, Бекобод, Бўстонлиқ, Қибрай, Қуйи Чирчиқ, Оҳангарон, Пскент, Чиноз ва Янгийўл туманлари тиббиёт пунктлари бош шифокорлари маҳаллий фармацевтика ишлаб чиқарувчилари билан шартнома тузмаган.
«Буларга импорт дори керак фақат. Нимага келдиларинг йиғилишга? Давлат раҳбарининг мурожаатларига қараб, эшитиб, қанча муҳокама бўлгандан кейин нима ҳақларинг бор [буйруқни] бажармасликка сизларнинг? Ким сизларга бунақа ваколат берди? Шунчалик ҳам ноинсофмисизлар, инсофдан чиқиб кетганмисизлар?» — сўради вилоят ҳокимлиги раҳбари.
У ўзининг ёшлар сиёсати, ижтимоий ривожлантириш ва маънавий-маърифий ишлар бўйича ўринбосари Отабек Султонбековга «ҳаммасининг аризасини олиш»ни (ишдан бўшатиш тўғрисидаги) буюрди.
Шунингдек, вилоят ҳокими Иқтисодиёт ва молия бошқармаси раҳбариятига ишчи гуруҳ тузиб, бош шифокорлар кимлар билан шартнома тузгани, хориждан келтирилган дори-дармонларни қандай нархда харид қилаётганини ўрганиш бўйича топшириқ берди.
«Нимага импорт дорига шартнома қилади, ўзимизники ёқмайди буларга? Нимага буларнинг фикри бузуқ? Баҳо берасизлар. Мен сизга прокуратурадан ҳам, [Бош прокуратура ҳузуридаги иқтисодий жиноятларга қарши курашиш] департаментидан ҳам, солиқдан ҳам… одам қўшиб бераман. Оффшор фирмалардан, „обнал“ фирмалардан дори олаётганинглар тўғрисида билмайди, деб ўйлайсизларми? Билмайди, дейсизларми?» — сўзини давом эттирди Зойир Мирзаев.
Тошкент вилояти раҳбари нега бош шифокорлар «халққа хиёнат қилиб, касалнинг ҳақидан кун кўраётганидан» ҳайрон бўлди.
«Буларнинг ҳаммаси «саботажник»! Мен ҳали вилоят тиббиёт муассасаларини ҳам [текшираман]… Менга бўйсунуви (тиббиёт ташкилотлари Соғлиқни сақлаш вазирлигига бўйсунади — таҳр.), бошқасининг фарқи йўқ, республика бўлсин ёки филиалми, «территория»да ўтирибдими — талаб қиламан. Тушунтиролдимми? Ҳаммасининг аризасини оласиз ҳозир» — деб топшириқ берди у.
Ҳокимнинг сўзларига кўра, кўрсатилган бош шифокорлар ўз лавозимларига мос келадими, деган савол билан Соғлиқни сақлаш вазирлигига мурожаат қилиш зарур. Зойир Мирзаев раҳбарлик лавозимларига «ватанпарварлар» керак, деб ҳисоблайди.
«Раҳбаримиз айтганларидек, тажрибаси бўлмаса ҳам, Ватанни яхши кўрса, ватанпарвар бўлса, манави юраги салгина Тошкент вилояти учун ёнадиган бўлса, ўшани қўямиз. Кеча институтни битириб келган бўлса ҳам майли — фикри тўғри бўлиб, бузилиб улгурмаган ҳали» — деди у.
Зойир Мирзаевнинг айтишича, вилоятда 5700 дан ортиқ шифокор рецепт ёзади. «Мисол учун, мана, Пскент тумани тиббиёт бирлашмаси ҳирург ва терапевт „врачлари“ томонидан ҳанузгача 8−10 тагача дори воситаси ёзиб берилаётгани аниқланди. Рекорд Пскент… Қаердан келяпти 8 та дори? Оддий касал ҳам билади касалхона атрофида жойлашган дорихона кимга тегишлилигини», — дейди у.
Вилоят раҳбари прокурордан Бош прокуратура ҳузуридаги департамент, Ички ишлар вазирлиги, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, Иқтисодиёт ва молия бошқармаси ва бошқа ташкилотлар ходимлари билан биргаликда Пскент ва Чиноз туманларини текширишни сўради.
У, шунингдек, «Дори-дармон» акциядорлик жамияти вилоят филиали раҳбарига ҳайфсан берди.
Зойир Мирзаевнинг айтишича, бош шифокорлар тиббиёт муассасаси ҳудудини назорат қилмайди. «Ўзи ҳам емайди, бировга ҳам бермайди, ҳеч нарсага тегмайди. Янтоқ ҳам ўсиб ётаверади, дарахт ҳам қуриб ётаверади, „брусчатка“ дабдала бўлган, асфальт қўпорилиб кетган. Ҳеч нарса қилмайди, шундай битта йўлдан киради жаноб „главврач“, ўша йўлдан қайтиб чиқади. Бошқа йўлга юрсалар, оёқлари қайрилиб қолади. У одам узоқ яшайди, ҳеч нарса қилмаган одам узоқ яшайди… Бундан халққа нима наф?» — деди у.
Ҳоким бош шифокорлар ишига ҳақиқий баҳо бериш мақсадида жамоат гуруҳлари билан биргаликда шифохоналарга бориб, ишчилар ва беморлар ўртасида сўров ўтказмоқчи эканини айтди. У шифокор томонидан кўрсатилган барча дорилар шифохонанинг ўзида бўлиши кераклигини таъкидлади.

Хоким Ташкентской области Зойир Мирзаев на совещании 30 января раскритиковал главных врачей некоторых медицинских объединений в регионе и поручил добиться их увольнения.
По его словам, главные врачи медобъединений Ангрена, Ахангарана, Бекабада, Бостанлыкского, Кибрайского, Куйичирчикского, Ахангаранского, Пскентского, Чиназского и Янгиюльского районов не заключили контракты с местными производителями фармацевтической продукции.
«Им нужны импортные лекарства. Для чего вы пришли на собрание? Какое у вас есть право не выполнять [поручение] после обращений главы государства, после стольких обсуждений. Кто вам дал такие полномочия? Вы настолько бессовестные?» — спросил глава областной администрации.
Он поручил своему заместителю по вопросам молодёжной политики, социальному развитию и духовно-просветительской работе Отабеку Султанбекову «взять у них заявления» (об увольнении).
Хоким области также поручил руководству Управления экономики и финансов создать рабочую группу и изучить, с кем главные врачи заключали соглашения, по какой цене покупают импортные лекарства.
«На какое импортное лекарство они заключают соглашения? Наши лекарства им не нравятся. Почему у них такое низкое мнение? Дадите оценку. Я предоставлю вам сотрудников из прокуратуры, Департамента [по борьбе с экономическими преступлениями при Генпрокуратуре], налоговой. Вы думаете, что мы не знаем об офшорных, обнальных фирмах, через которые закупают лекарства? Думаете, не знаем?» — продолжил своё выступление Зойир Мирзаев.
Глава Ташкентской области задался вопросом, почему главврачи «изменяют народу, делают деньги за счёт пациентов».
«Все они саботажники! Я ещё [займусь] областными медицинскими учреждениями… Меня не волнует подотчётность (медицинские организации подчиняются Министерству здравоохранения — ред.) и другое, даже если это республиканское учреждение или его филиал. Они находятся на этой территории (Ташкентской области), поэтому я буду требовать. Смог объяснить? Возьмёте у них заявления…», — поручил он.
По словам хокима, необходимо обратиться в Минздрав с вопросом, соответствуют ли указанные главврачи занимаемой должности. Зойир Мирзаев считает, что на руководящих должностях нужны «патриоты».
«Как говорил наш руководитель, даже если опыта нет, но любит Родину и является патриотом, то есть если его сердце хоть немного горит за Ташкентскую область, то поставим его. Даже если он вчера окончил институт. Если у него правильное понимание, которое ещё не успело испортиться», — подчеркнул он.
Зойир Мирзаев сообщил, что свыше 5700 врачей в области выписывают рецепты. «Например, хирург и терапевт медицинского объединения в Пскентском районе до сих пор выписывают до 8−10 лекарств. Пскент — рекорд… Откуда берутся эти 8 лекарств? Обычный пациент тоже знает, кому принадлежат аптеки вокруг больницы, к какому врачу они относятся», — сказал он.
Глава области попросил прокурора вместе с сотрудниками Департамента при Генпрокуратуре, МВД, Агентства по противодействию коррупции, Управления экономики и финансов и других ведомств направить группы в Пскентский и Чиназский районы для проверки.
Он также объявил выговор руководителю областного филиала акционерного общества «Дори-Дармон».
Зойир Мирзаев заявил, что главврачи не следят за территорией медучреждения. «Ничего не трогают. Деревья высыхают, брусчатка и асфальт испорчены. Главврач заезжает через одну дорогу и по этой же дороге выезжает. Если пойдёт другой дорогой, нога сломается. Такие люди долго живут. Человек, который ничего не делает, живёт долго. Какая польза народу от этого?» — сказал он.
Хоким заявил, что собирается вместе с общественными группами посетить больницы и провести опрос среди работников и пациентов, чтобы дать реальную оценку работе главврачей. Он указал, что все препараты, которые выписывает врач, должны быть в самой больнице.