Африка терроризмнинг глобал эпицентрига айланиб қолди, ИШИД, «Ал-Қоида» каби гуруҳлар ва уларнинг бўлинмалари маҳаллий можаролардан ўз мақсадлари йўлида фойдаланмоқда, деди БМТ бош котиби Антониу Гутерриш.
«Бир неча қисқа йил ичида Африка терроризмнинг глобал марказига айланиб улгурди. Бу жаҳаннам кенгайиб бормоқда ва миллионлаб африкаликларни қамраб олмоқда», — деди у БМТнинг терроризмга қарши кураш бўйича глобал келишуви йиғилишида.
Гутерришнинг таъкидлашича, террористик таҳдид Сомали, Конго Демократик Республикаси, Мозамбик ва бутун Саҳел зонасида (Африкадаги минтақа) фаоллигича қолмоқда.
«Хавф тезлик билан Бенин ва Того каби соҳилбўйи мамлакатларига тарқалмоқда. Хавотирли тенденция аниқ кўриниб турибди… Ҳар қандай ҳолатда ҳам энг катта зарарни аҳоли, якунда эса бутун инсоният кўради», — дея таъкидлади БМТ раҳбари.
Гутерриш жаҳон ҳамжамиятини «жаҳаннамга қарши у назорат остидан чиқиб кетмай туриб, ҳозир курашишга» чақирди. Унинг сўзларига кўра, терроризмга қарши курашда асосий эътибор барқарор, инклюзив ривожланиш ва инсон ҳуқуқларига қаратилиши керак.
«Изоляция, тенгсизлик, мактаб таълими ҳуқуқининг чеклангани, иш билан таъминланиш имкониятларининг йўқлиги, ҳукуматга, институтларга ва қонун устуворлигига ишончнинг йўқолиши, инсон ҳуқуқларининг бузилиши ва жазонинг муқаррар эмаслиги — бу ҳолатлар биргаликда терроризмнинг тарқалишига ёрдам беради. Биз бу аёвсиз думалоқ доирани тугатишимиз керак», — деди БМТ раҳбари.
Гутерриш, шунингдек, Африка «потенциалга тўла қитъа» эканини, аммо бу потенциални фақат терроризмни енгиш орқали реализация қилиш мумкинлигини қўшимча қилди.

Африка превратилась в мировой эпицентр терроризма, где такие группировки, как ИГИЛ, «Аль-Каида» и их филиалы используют местные конфликты для своих целей, заявил генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш.
«Всего за несколько коротких лет Африка превратилась в мировой эпицентр терроризма. Этот ад распространяется и поглощает миллионы африканцев», — сказал он на заседании Глобального договора ООН по контртеррористической деятельности.
Гутерриш отметил, что террористическая угроза остаётся активной в Сомали, Демократической Республике Конго, Мозамбике, а также по всему Сахелю (регион в Африке).
«Опасность быстро распространяется на прибрежные страны, например Бенин и Того. Тревожная тенденция очевидна… В каждом случае мирное население платит самую высокую цену. В конечном итоге её платит все человечество», — подчеркнул глава ООН.
Гутерриш призвал мировое сообщество «бороться с этим адом сейчас, прежде чем он выйдет из-под контроля». Он сказал, усилия по борьбе с терроризмом должны быть сосредоточены устойчивом, инклюзивном развитии и правах человека.
«Изоляция, неравенство, ограниченный доступ к школе, отсутствие возможностей трудоустройства, подрыв доверия к правительству, институтам и верховенству закона, нарушения прав человека и ощущение безнаказанности — в совокупности эти условия способствуют распространению терроризма. Мы должны разорвать этот порочный круг», — заявил глава ООН.
Гутерриш также добавил, что Африка — «континент, полный потенциала», но реализовать его можно только победив терроризм.