Ўзбекистон омбудсмани Феруза Эшматова Россия омбудсмани Татьяна Москальковага Екатеринбургда меҳнат мигрантларининг камситилгани юзасидан мурожаат юборди. Бу ҳақда 22 январь куни парламентнинг инсон ҳуқуқлари бўйича вакили матбуот хизмати хабар берди.
Мурожаатда Россияда меҳнат қилаётган Ўзбекистон фуқароларининг ҳуқуқларини таъминлаш бўйича сўров ўрин олган.
17 январь куни Екатеринбургнинг Железнодорожний тумани прокуратураси, «ФСБ»нинг Свердловск вилояти бўйича бошқармаси, вилоят миграция бошқармаси ва Ички ишлар вазирлигининг Екатеринбург бўйича департаменти ходимлари Россия гвардияси ходимларининг қуролли кўмагида қурилиш майдончаларидан бирида рейд ўтказган.
Ҳаммаси бўлиб 150 киши текширилган. Улардан саккиз нафари миграция қонунчилигини бузган ва депортация қилинади. Ҳарбий хизматда рўйхатдан ўтмаган тўрт кишига (бир қатор манбаларга кўра, уларда Россия фуқаролиги бўлган) чақирув қоғози берилган.
Интернетдаги фотосуратлар ва видеолардан кўриш мумкинки, хавфсизлик кучлари меҳнат муҳожирларини қор билан қопланган қурилиш майдончаси бўйлаб ўрдаксимон ҳаракатланишга мажбурлаган.
Мигрантларнинг қанчаси Ўзбекистон фуқароси бўлганига аниқлик киритилмаган. У ерда Қирғизистон ва балки бошқа мамлакатлар фуқаролари ҳам бўлгани маълум.
Свердловск вилояти омбудсмани Татьяна Мерзлякова URA.RU`га берган интервьюсида вазиятни ўрганаётганини айтган. «Бундай ҳолат юз берганига ишониш қийин», — деган у ва Екатеринбург учун бу каби воқеалар одатий эмаслигини қўшимча қилган.
Ўзбекистон омбудсмани офиси хабарида айтилишича, 2023 йилда Феруза Эшматова Россияга ташриф буюриб, у ерда ишлаётган ўзбекистонликлар билан учрашган.
«Ҳамюртларимиз фикрлари асосида Ўзбекистон ва Россия омбудсманлари ўртасидаги ҳамкорлик йўлга қўйилиб, мурожаатларни биргаликда кўриб чиқиш, жумладан, Россия Федерацияси худудида меҳнат қилаётган ҳамюртларимиз ҳуқуқларини таъминлаш бўйича ишланади», — дейилади хабарда.
Бундан аввал ҳам омбудсман Краснодарда ўзбекистонлик мигрантларнинг иш жойларида ўтказилган рейдлар билан боғлиқ вазиятга муносабат билдирган эди. Россия омбудсмани мигрантлар ҳуқуқларини таъминлаш бўйича мониторинглар ўтказаётганини маълум қилган, дея таъкидлаган омбудсман идораси.
Қирғизистон Ташқи ишлар вазирлиги иш қўзғатди
Қирғизистон Ташқи ишлар вазирлиги 20 январь куни республиканинг Екатеринбургдаги бош консулхонаси полиция, чет эл фуқароларини вақтинча сақлаш маркази ва қурилиш объектларига боргани ҳақида хабар берди.
«Екатеринбургдаги учта қурилиш объектида 150 нафар хорижлик, жумладан, 40 нафар Қирғизистон фуқаросининг ҳужжатлари текширилгани аниқланди. Қирғизистон фуқаролари томонидан миграция қонунчилигини бузиш ҳолатлари аниқланмаган», — дейилади хабарда.
Мамлакат ТИВ хабарига кўра, ўрдаксимон юришга мажбур бўлган мигрантлардан уч нафари қирғизистонлик бўлган.
Қирғизистон фуқароларининг айтишича, «текширув тадбирлари давомида қўшни давлат фуқаролари бино қаватлари бўйлаб қочиб кетган ва ҳуқуқ-тартибот ходимларидан яширинишга уринган». Натижада полиция «қочиб кетганларни қўлга олиш, шунингдек, текширилаётганларнинг эркин ҳаракатланишини чеклаш чораларини кўрган».
Қирғизистон Бош консулхонаси «ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимлари томонидан меҳнат фаолияти билан шуғулланувчи фуқароларнинг қадр-қимматини камситувчи усуллардан фойдаланишнинг қонунийлигини текширишни ташкил этиш» чораларини кўрмоқда, — дейилади қўшни давлат ТИВ хабарида.
«Қирғизистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги ушбу факт бўйича Қирғизистондан ишлаётган фуқароларга нисбатан бундай хатти-ҳаракатларнинг олдини олиш мақсадида Россия Федерациясининг федерал органлари даражасида иш қўзғатмоқда», — дейилади хабарда.

Омбудсман Узбекистана Феруза Эшматова обратилась к омбудсману России Татьяне Москальковой по поводу издевательства над трудовыми мигрантами в Екатеринбурге. Об этом 22 января сообщила пресс-служба уполномоченного парламента по правам человека.
В обращении содержится просьба обеспечить трудовые права граждан Узбекистана, работающих в России.
17 января сотрудники прокуратуры Железнодорожного района Екатеринбурга, управления ФСБ по Свердловской области, регионального управление по вопросам миграции и управления МВД по Екатеринбургу при силовой поддержке сотрудников Росгвардии провели рейд на одной из стройплощадок.
Всего были проверены 150 человек. Из них нарушили миграционное законодательство и подлежат депортации восемь человек. Четырём мужчинам, не вставшим на воинский учёт (согласно некоторым источникам, у них есть российское гражданство), вручили повестки.
На появившихся в интернете фотографиях и видео видно, что силовики заставили трудовых мигрантов передвигаться гуськом по заснеженной стройплощадке.
Сколько среди мигрантов было граждан Узбекистана, не уточняется. Известно, что там также были граждане Кыргызстана и, возможно, других стран.
Омбудсман Свердловской области Татьяна Мерзлякова в интервью URA.RU рассказала, что изучает ситуацию. «Мне вообще трудно в это поверить», — отметила она, добавив, подобный случай не характерен для Екатеринбурга.
В сообщении офиса омбудсмана Узбекистана говорится, что в 2023 году Феруза Эшматова посещала Россию и встречалась в том числе с работающими там соотечественниками.
«На основе мнений наших соотечественников будет налажено сотрудничество между омбудсманами Узбекистана и России и вестись работа по совместному рассмотрению обращений, а также обеспечению прав сограждан, работающих на территории РФ», — отмечается в сообщении.
Ранее омбудсман Узбекистана реагировала на ситуацию, связанную с рейдами по местам работы узбекистанских мигрантов в Краснодаре. Омбудсман России сообщала, что проводит мониторинг по обеспечению прав мигрантов, отметили в офисе омбудсмана Узбекистана.
МИД Кыргызстана инициировал разбирательство
МИД Кыргызстана 20 января сообщал, что генеральное консульство республики в Екатеринбурге совершило выезды в органы полиции, центр временного содержания иностранных граждан и строительные объекты.
«Установлен факт проверки документов 40 граждан Кыргызстана из числа 150 иностранцев на трёх строительных объектах Екатеринбурга. Со стороны граждан Кыргызстана не выявлены нарушения миграционного законодательства», — говорится в сообщении.
Трое мужчин, которых заставили передвигаться гуськом, были кыргызстанцами, отметили в МИДе.
Граждане Кыргызстана рассказали, что «во время проверочных мероприятий граждане соседних государств разбежались по этажам и пытались скрыться от правоохранителей». В результате полиция «приняла меры по задержанию убежавших, а также ограничению свободного передвижения проверяемых».
Генеральное консульство Кыргызстана принимает меры «по организации проверки надзорным органом России правомерности применения органами правопорядка подобных методов, унижающих достоинство граждан, осуществляющих трудовую деятельность», заявили в МИД соседней страны.
«Министерство иностранных Кыргызской Республики инициирует разбирательство по данному факту на уровне федеральных органов власти Российской Федерации, в том числе в целях недопущения в России впредь подобных действий в отношении трудящихся-граждан из Кыргызстана», — отмечается в сообщении.