Ўтган ёздаги муваффақиятсиз қарши ҳужумдан сўнг Украина Россия билан урушнинг учинчи йилига тайёргарлик кўрмоқда ва янги стратегия — «фаол мудофаа»га ўтмоқда, деб ёзади Financial Times (FT).
«Фаол мудофаа» стратегияси — мудофаа чизиғини ушлаб туриш ва, шу билан бирга, ҳаво зарбалари орқали душманнинг заиф томонларини излаш — бу йил Украинага «кучини тўплаб олиш» ва 2025 йилда муваффақиятга эришиш эҳтимоли кўпроқ бўлган қарши ҳужумга тайёргарлик кўриш имконини беради", — дея газета Украинага нисбатан сиёсатни назорат қилувчи шахси номаълум Ғарб расмийсининг сўзларини келтирди.
«2024 йилда операцион ютуқ бўлиши эҳтимоли ҳар икки томон учун ҳам паст», — деди у.
Украина президенти Владимир Зеленский декабрь ойи бошида урушнинг «янги босқичи» келганини айтганди, дея қайд этади FT. У армияга минг километрлик фронт чизиғининг асосий қисмлари бўйлаб янги истеҳкомлар қуришни буюрган, бу ҳужумдан мудофаа позициясига ўтишни англатади.
Киевнинг энг кучли иттифоқчилари ҳам мудофаага ўтиш стратегиясини қўллаб-қувватламоқда, деб ёзди FT. Аввалроқ Эстония Мудофаа вазирлиги Украина 2025 йилда ҳужум кампанияси қайта бошланиши учун ўзига ва иттифоқчиларига саноат базасини қуриш, захираларни тайёрлаш, ходимлар сони ва артиллерия ишлаб чиқариш ҳажмини кўпайтириш учун вақт бериши, бунинг учун эса «стратегик мудофаа»га ўтиши кераклиги ҳақида ҳисобот эълон қилган эди.
Қўшма Штатлар ҳам консерватив ёндашувга интилмоқда, деб ёзди газета. Қуруқликдан ҳужум қилиш ўрнига, келгуси ойларда мавжуд ҳудудни ушлаб туриш, ҳудудларни мустаҳкамлаш ва таъминот ҳамда кучларни оширишга эътибор қаратилиши керак.
Айни пайтда, АҚШ расмийлари фикрича, Украина армияси имкон пайдо бўлиши билан ундан фойдаланиш учун Россия мудофаасининг заиф томонларини қидиришда давом этиши мумкин, деб ёзади FT. Худди шундай, Украина самарадорлиги исботланган ракета ва дронлардан фойдаланган ҳолда узоқ масофадан ҳаво ҳужумларини давом эттириши, эҳтимол, кенгайтириши мумкин. Масалан, Қримдаги Қора денгиз флоти ва яриморол аэродромларида, дея қайд этди нашр.
Украина қуруқликдаги кучлари қўмондони Александр Сирский стратегия ҳеч қандай катта ўзгаришларни назарда тутмаслигини таъкидлади. «Мақсадларимиз ўзгармайди: «ўз ҳудудимизни ушлаб туриш ва максимал талофатлар келтириб, душманни чарчатиш», деди у Reuters агентлигига.

После неудачного контрнаступления прошлым летом Украина готовится к третьему году войны с Россией и переходит к новой стратегии — «активной обороны», пишет Financial Times (FT).
«Стратегия „активной обороны“ — держать оборонительные линии, одновременно прощупывая слабые места противника в сочетании с дальними воздушными ударами — позволит Украине „нарастить силы“ в этом году и подготовиться к 2025 году, когда у контрнаступления будет больше шансов на успех», — пересказывает газета слова неназванного западного чиновника, которые курирует политику в отношении Украины.
«Перспективы оперативного прорыва в 2024 году малы у обеих сторон», — сказал он.
О том, что в войне наступила «новая фаза», в начале декабря заявил президент Украины Владимир Зеленский, отмечает FT. Он приказал армии возвести новые укрепления вдоль ключевых участков тысячекилометровой линии фронта, сигнализируя о переходе от наступательной позиции к оборонительной.
Стратегию перехода к обороне поддерживают самые сильные союзники Киева, пишет FT. Ранее министерство обороны Эстонии опубликовало доклад, в котором говорится, что Украина следует перейти к «стратегической обороне», чтобы дать себе и союзникам время на создание промышленной базы, подготовку резервов, увеличение численности личного состава и наращивание артиллерийского производства для возобновления наступательной кампании в 2025 году.
США также настаивают на более консервативном подходе, отмечает газета. Вместо сухопутного наступления основное внимание должно уделяться удержанию имеющейся территории, укреплению позиций и наращиванию запасов и сил в течение ближайших месяцев.
Тем временем, по мнению США, украинская армия могла бы и дальше нащупывать слабые места в российской обороне, чтобы воспользоваться ими, как только представится такая возможность, пишет FT. Точно так же Украина могла бы продолжить — и, возможно, расширить — дальние воздушные удары с использованием ракет и беспилотников, которые уже доказали свою эффективность. Например, по Черноморскому флоту в Крыму и по аэродромам полуострова, отмечает издание.
Командующий сухопутными войсками Украины Александр Сырский подчеркнул, что стратегия не подразумевает никаких радикальных перемен. «Наши цели остаются неизменными: удержать позиции и истощить врага, нанеся ему максимальные потери», — заявил он Reuters.