Ўзбекистонда 1 мартгача тадбиркорларнинг барқарорлик рейтингини ишга тушириш режалаштирилмоқда. Шавкат Мирзиёев душанба куни унинг ижросига доир тақдимот билан танишди.
Президент матбуот хизматининг хабар қилишича, рейтингда тадбиркорларни фаолият даври, рентабеллик даражаси, тўлов интизоми, аҳоли бандлигини таъминлашдаги ўрни ва иш ҳақи каби 23 та мезон бўйича 4 тоифага бўлиш кўзда тутилган.
Рейтинг солиқ, адлия ва суд органлари маълумотлари асосида тузилади. Ҳар бир тадбиркор реал вақт режимида ўз ўрни ва баҳосини билиб бориши мумкин бўлади.
Рейтинги юқори тадбиркорлар учун барча солиқ текширувлари бекор қилинади, қўшилган қиймат солиғи суммаси бир кун ичида, бошқа солиқ турлари бўйича ортиқча тўловлар уч кун ичида қайтарилади. Товарларни импорт қилиш ва сотишда қўшилган қиймат солиғини божхона ва солиқ органларида ўзаро ҳисобга олиш имконияти яратилади.
Аукцион орқали сотиб олинган давлат активлари ва ер участкалари қийматини бўлиб тўлаш муддати 3 йилдан 5 йилгача узайтирилади. Бунда агар тадбиркор камида 15 фоиз миқдорида дастлабки тўловни бирйўла амалга оширганда, қолган суммага йиллик фоизлар ҳисобланмайди.
«Бундай рейтинг шунинг учун ҳам муҳимки, энди тадбиркорлар фаолиятига солиқчилар эмас, электрон тизим баҳо беради. Келгусида субсидия, имтиёз ва преференциялар рейтингдан келиб чиқиб берилади. Кўрсаткичи паст бўлганлар интизомли тадбиркорлар сафига кириш ва кўпроқ имкониятга эга бўлиш учун ҳаракат қилади», — дейилади хабарда.
Бошқа томондан, рейтинг «тадбиркорларга ўз ҳамкорлари тўғрисида ишончли маълумот берувчи, шубҳали шартномалар ва инсофсиз рақобат хавфидан огоҳлантирувчи ҳимоя тизимига» айланиши керак. Бу орқали яширин иқтисодиётни қисқартириш режа қилинган.
Шавкат Мирзиёев тизимни пухта ишлаб чиқиш, унинг адолатли ва самарадорлигини таъминлаш зарурлигини таъкидлади.
«Тадбиркорлар синфи жамиятда етакчи кучга айланмоқда, ёшлар уларга қараб интилмоқда. Энди ушбу рейтинг орқали тадбиркорлар ўртасида қонунларга итоат қилиш, интизомли ва ҳаракатчан бўлишни рағбатлантириш зарур. Буни жорий қилиш ва самарадорлигини таъминлашда Тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш бўйича жамоат кенгашининг ўрни катта бўлиши керак», — деди президент.
Давлат раҳбари рейтинги паст тадбиркорлар билан манзилли ишлаб, фаолиятини жонлантириш ва тиклашда кўмаклашиш муҳимлигини таъкидлади.
Рейтингни жорий этиш масаласи президентнинг ўтган ёзда тадбиркорлар билан бўлиб ўтган очиқ мулоқотида муҳокама қилинган эди.

Рейтинг устойчивости предпринимателей намерены запустить в Узбекистане к 1 марта. С презентацией о его внедрении в понедельник ознакомился президент Шавкат Мирзиёев.
Как сообщила пресс-служба президента, рейтинг предусматривает разделение предпринимателей на 4 категории по 23 критериям, таким как продолжительность деятельности, уровень рентабельности, платёжная дисциплина, участие в обеспечении занятости населения и размер заработной платы.
Рейтинг будет формироваться на основе данных налоговых, юстиционных и судебных органов. Каждый предприниматель сможет узнать свою позицию и оценку в режиме реального времени.
Для предпринимателей с высоким рейтингом будут отменены все налоговые проверки, сумма налога на добавленную стоимость будет возвращена за одни сутки, а переплата по другим видам налогов — в течение трёх дней. Будет создана возможность взаимозачёта таможенными и налоговыми органами НДС при импорте и реализации товаров.
Срок оплаты стоимости государственного имущества и земельных участков, приобретённых на аукционе, будет продлён с 3 до 5 лет. При единовременном внесении первоначального взноса в размере не менее 15% годовые проценты на оставшуюся сумму начисляться не будут.
«Рейтинг важен и тем, что теперь деятельность предпринимателей будет оцениваться не налоговыми органами, а электронной системой. В дальнейшем субсидии, льготы и преференции будут предоставляться исходя из рейтинга. Предприниматели будут стремиться попасть в ряды дисциплинированных предпринимателей и получить больше возможностей», — говорится в сообщении.
С другой стороны, рейтинг должен стать «системой защиты, предоставляя предпринимателям достоверную информацию о своих партнёрах, предупреждая о риске сомнительных сделок и недобросовестной конкуренции». Это, как ожидается, послужит сокращению «теневой» экономики.
предпринимательство, рейтинг устойчивости предпринимателей
Шавкат Мирзиёев указал на необходимость тщательной проработки системы и обеспечения её эффективности и объективности.
«Класс предпринимателей становится ведущей силой в обществе, и молодёжь ориентируется на них. Теперь через этот рейтинг необходимо стимулировать среди предпринимателей законопослушность, дисциплинированность и инициативность. В реализации и обеспечении эффективности рейтинга важная роль должна принадлежать Общественному совету по поддержке предпринимательства», — сказал президент.
Глава государства подчеркнул важность адресной работы с предпринимателями с низким рейтингом, а также содействия им в активизации и восстановлении своей деятельности.
О внедрении рейтинга говорилось в ходе открытого диалога президента с предпринимателями прошлым летом.