7 январь куни Тошкент шаҳрининг Янгиҳаёт туманида эркак онасининг энагаси бўлиб ишлаган аёлни калтаклади. Бу ҳақда Ўзбекистонда зўравонликка қарши курашувчи Nemolchi.uz лойиҳаси хабар берди.
Жабрланувчининг қўшнилари у иш берувчиси томонидан калтаклангани ва Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий марказида экани ҳақида хабар берган. Ўшанда ҳеч ким жабрланувчининг ички ишлар органларига қилган қўнғироқларига жавоб бермаган ва унинг кўрсатмасини олмаган.
Пойтахт ички ишлар бош бошқармасининг «Газета.uz»га маълум қилишича, ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 109-моддаси (Қасддан баданга енгил шикаст етказиш) билан жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Бошқарма матбуот котиби Нилуфар Мадиеванинг қайд этишича, жабрланувчининг чақириғига жавоб берган тез ёрдам шифокори воқеа ҳақида ўша куниёқ ички ишлар бўлимига хабар берган. У ҳуқуқ-тартибот идоралари вазиятга эътибор бермаётгани ҳақидаги хабарларни изоҳларкан, туман ИИБ ходими «материаллар тўплагани, барча керакли терговга қадар текширувлар ўтказгани ва ҳужжатларни терговга топширган»ини айтди.
ИИББ ҳам ушбу модда бўйича иш бирламчи материаллар бўйича қўзғатилганига аниқлик киритди. Ҳолат бўйича экспертиза тайинланган, унинг натижаларига кўра жабрланувчига аниқ қандай оғирликдаги тан жароҳати етказилгани маълум бўлади ва жиноят иши қайта таснифланиши мумкин.

В Янгихаётском районе Ташкента 7 января мужчина избил женщину, работавшую сиделкой его матери. Об этом сообщил проект против насилия в Узбекистане Nemolchi.uz.
Соседи пострадавшей сообщили, что её избил работодатель и она находится в Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи. На тот момент на звонки в органы внутренних дел от пострадавшей никто не прибыл и не взял у неё заявление.
В столичном ГУВД «Газете.uz» сообщили о возбуждении уголовного дела по статье 109 (умышленное лёгкое телесное повреждение) Уголовного кодекса Узбекистана. Ведётся следствие.
Пресс-секретарь управления Нилуфар Мадиева отметила, что врач скорой помощи, прибывший на вызов к пострадавшей, в тот же день сообщил о случившемся в ОВД. Комментируя заявления о том, что правоохранительные органы не проявили внимания к ситуации, она сообщила, что участковый «собрал материалы, провёл все необходимые доследственные поверки и передал документы следствию».
В ГУВД также уточнили, что дело по этой статье возбуждено согласно первичным материалам. Назначено проведение экспертизы, по её результатам будет ясно, какой именно тяжести телесные повреждения нанесены пострадавшей, и в дальнейшем статью могут переквалифицировать.