Ноябрь ойи Ўзбекистондаги метеорологик кузатувларнинг барча йилларида энг иссиқ ноябрь ойи рейтингида биринчи ўринни эгаллади, декабрь ойида эса ҳарорат беқарор бўлди, дея хабар қилди «Ўзгидромет».
Қайд этилишича, декабрь ойининг бошида ва учинчи ўн кунликнинг ўрталарида ҳаво ҳарорати +18…+23 даража илиққача, жанубда +24…+26 даража илиққача кўтарилди. 12−14 декабрь кунлари даврида эса республика ҳудудига Арктика ҳудудларидан совуқ тўлқин кириб келди. Кечалари ҳаво ҳарорати −16…−21 даражагача, шимолда баъзи жойларда −22…−25 даражагача пасайди.
Совуқ об-ҳаво кундуз кунлари ҳам сақланиб турди, ҳаво ҳарорати −7…−12 даража совуқ, шимолда −15…−17 даража совуқ атрофида бўлди.
Совуқ Самарқанд вилоятига бироз ва Қашқадарё вилоятларига, шунингдек, Фарғона водийси ҳудудига қисман таъсир кўрсатди, ҳаво ҳарорати кечалари −6…−11 даражагача, кундуз кунлари 0…-4 даражагача пасайди. Республиканинг энг чекка жанубий ҳудудларига совуқ деярли таъсир кўрсатмади.
Кескин совуққа сабаб бўлган совуқ антитциклон Ўзбекистон ҳудудини тезда тарк этди. Қаттиқ совуқлар 2−3 кун давом этди, сўнг ҳаво ҳарорати декабрь ойи учун бўлган меъёрий қийматларга қайтди.
Республика ҳудудининг катта қисмида кундузги энг юқори ва энг паст ҳарорат ўртасидаги фарқ 30−35 даражани ташкил этди. Шундай қилиб, Тошкентда 4−6 декабрь ва 23−25 декабрь кунлари кундузги ҳаво ҳарорати +19…+22 даражагача кўтарилди, 12−13 декабрь кунлари эса −5…−8 даражагача пасайди.
Метеорологик кузатувлар тарихи давомида декабрь ойида бундан ҳам паст ҳаво ҳарорат кузатилган. Бу ойда минимал ҳароратнинг мутлақ қийматлари −22…−27 даража, баъзи жойларда −29…−32 даражани ташкил этади.
Сўнгги 30 йил ичида ҳароратнинг энг паст қийматлари 2012 йил декабрь ойида қайд этилганди, барча жойларда улар 2023 йил декабрь ойига нисбатан пастроқ бўлди.
Бироқ, 2023 йил 13 декабрь куни Тошкентда декабрь ойининг минимал ҳарорати -15,9 даража совуқ қайд этилган, бу сўнгги ўттиз йил ичида энг паст ҳарорат бўлди. Иккинчи ўн кунликда совуқ тўлқин сезиларли даражада бўлишига қарамай, декабрь ойининг ўртача ойлик ҳарорати меъёрий қийматлардан 1,5−2 даражага, жанубда 2,5−3 даражага юқори бўлди.
2023 йил декабрь ойи қуруқ бўлди. Ҳудуднинг катта қисмида ёғингарчилик декабрь ойнинг ойлик меъёрнинг ярмидан кам бўлди. Фақат Тошкент ва Наманган вилоятларининг айрим тоғ олди ва тоғли ҳудудларида ёғингарчилик миқдори ойлик меъёрга яқин бўлди.
Текислик ҳудудларда ёғингарчилик ёмғир кўринишида ёғди. 11−12 декабрь кунлари ёмғир қорга айланди ва республика бўйича баъзи жойларда баландлиги 1−5 см, Тошкент вилоятида 9−11 см гача бўлган қор қоплами ҳосил бўлди. Ёмғир қорга айланиши ой охирида ҳам кузатилди, аммо бунда қор қоплами ҳосил бўлмади.
Тоғли ҳудудларда қор қопламининг баландлиги ой охирига меъёрдан 30 фоиздан 75 фоизгачани, Тошкент вилоятининг айрим тоғли ҳудудларида 100−110 фоизгачани ташкил этди.

Ноябрь 2023 года был самым тёплым за все годы метеорологических наблюдений в Узбекистане, а в декабре зафиксированы редкие «температурные качели», сообщил в своём обзоре Узгидромет.
Для зимних месяцев в Узбекистане перепады температуры — обычное явление, но в минувшем декабре они были непривычными, отметили в агентстве.
В начале декабря и середине третьей декады температура воздуха повышалась до +18…+23 градусов Цельсия, по югу — до +24…+26.
При этом в период 12−14 декабря на территорию страны буквально обрушилась волна холода, пришедшего с районов Арктики. В ночные часы температура понижалась до −16…−21 градуса, по северу местами было до −22…−25. Морозная погода сохранялась и в дневные часы, температура воздуха была в пределах −7…−12 градусов, по северу — −15…−17.
Холод в меньшей степени задел Самаркандскую и частично — Кашкадарьинскую области, а также территорию Ферганской долины, где температура воздуха в ночные часы понижалась до −6…−11 градусов, днём — до 0…-4. Крайние южные районы Узбекистана холод практически не затронул.
Холодный антициклон, который вызвал столь резкое похолодание, быстро ушёл с территории Узбекистана. Сильные морозы продержались 2−3 дня, затем температура вернулась к нормальным для первого зимнего месяца значениям.
По большей части территории страны разница между самой высокой и самой низкой дневной температурой составила 30−35 градусов. В Ташкенте 4−6 декабря и 23−25 декабря дневная температура воздуха повышалась до +19…+22 градусов, а 12−13 декабря понижалась до −5…−8.
В истории метеорологических наблюдений в декабре отмечались и более низкие значения температуры. Абсолютные минимумы в этом месяце составляют −22… −27 градусов, местами — до −29…−32.
За последние 30 лет самые низкие значения температуры отмечались в декабре 2012 года, по большей части страны практически повсеместно они были более низкими, чем в декабре 2023 года.
Однако в Ташкенте 13 декабря 2023 года минимум декабрьской температуры — минус 15,9 градусов оказался самым низким за последнее тридцатилетие.
Несмотря на значительную волну холода во второй декаде, средняя месячная температура декабря оказалась на 1,5−2 градуса, по югу — на 2,5−3 градуса выше нормальных значений.
Декабрь 2023 года был также сухим. По большей части Узбекистана осадков выпало меньше половины месячной нормы. Лишь в отдельных предгорных и горных районах Ташкентской и Наманганской областей количество осадков было близко к месячной норме.
По равнинной территории осадки выпадали в виде дождя. 11−12 декабря дождь переходил в снег, и местами по стране образовался снежный покров высотой 1−5 см, по Ташкентской области — до 9−11 см. Переход дождя в снег наблюдался и в конце месяца, но снежный покров при этом не образовывался.
В горных районах высота снежного покрова на конец месяца составила от 30% до 75%, в отдельных горных районах Ташкентской области — до 100−110% от нормы.