Ўзбекистонда 2025 йилдан далада сув ҳисоблагич ўрнатган фермерлар учун солиқ коэффициенти камайтирилади. Бу ҳақда Шавкат Мирзиёев 4 январь куни қишлоқ хўжалигида сув ресурсларидан фойдаланиш самарадорлигини оширишга қаратилган таклифлар тақдимоти билан танишувида айтилди.
Қайд этилишича, давлат раҳбарининг топшириғига асосан, қуйи бўғинда сув ресурсларини бошқариш тизимини такомиллаштириш ҳамда сув ресурсларидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш бўйича таклифлар ишлаб чиқилган.
Унга кўра, туман ирригация бўлимлари ва махсус хизматлар негизида «Сув етказиб бериш хизматлари» давлат муассасалари ташкил қилинади. Улар экскаватор ва бошқа техникалар билан таъминланади. Бу суғориш тармоқларига хизмат кўрсатиш ишларини 2 баробарга арзонлаштиради.
Шунингдек, барча суғориш тармоқларини хатловдан ўтказиш, эгалари бўйича бириктириш ҳамда ҳар бирининг ягона идентификацион рақамини ишлаб чиқиш кўзда тутилмоқда.
2024 йилдан далагача етказилган 1 куб метр сув учун солиқ 100 сўм этиб белгиланди.
Сув истеъмолчилари билан ҳисоб-китобни шу тамойил асосида йўлга қўйиш таклиф қилинмоқда. Жумладан, 2025 йилдан бошлаб далада сув ҳисоблагич ўрнатган ва тежамкор технологияларни қўллайдиган фермерлар учун солиқ коэффициенти камайтирилади. Аксинча ҳолатларда эса оширилади. Шу билан бирга, сув етказиб бериш учун тўловлар бекор қилинади.
Йиғилишда сув тежовчи технологияларни жорий қилиш жозибадорлигини ошириш чоралари ҳам кўриб чиқилди.
Президент матбуот хизматиПрезидент матбуот хизмати
Таъкидланишича, бунинг учун имтиёзли кредит линияси ташкил қилинмоқда. Хусусан, кредитлар 2 йиллик имтиёзли давр билан 5 йил муддатга 14 фоизлик ставкада ажратилади. Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятидаги лойиҳалар учун эса 10 фоиз бўлади. Кредит олишда фермерлардан мол-мулк гарови талаб қилинмайди.
Шунингдек, кредитлар «онлайн» ажратилиши йўлга қўйилмоқда. Бу борада Агробанк томонидан «Suvkredit.uz» тизими ишлаб чиқилган. Яна бир муҳим томони, энди пудратчиларга сув тежовчи технологияларни фақат ишчи лойиҳа асосида қуриш, ўрнатилган тизимларга камида 2 йиллик кафолат бериш ва камида 5 йиллик сервис хизмати кўрсатиш каби қўшимча мажбуриятлар юклатилмоқда. Бу талабларни бажармайдиган пудратчилар тизимга киритилмайди.
«Бугунги кунда сув тежовчи тизим жорий қилинган ҳар бир гектар учун 8 миллион сўм миқдорида субсидия берилади. Шу пайтгача бу маблағнинг 50 фоизи технология ўрнатилган йилда, қолгани келгуси йили унинг ишлатилишига қараб тўланар эди. Энди бу борада ҳам қулайлик яратилиб, барча субсидия маблағларини ўша йилнинг ўзида тўлаб бериш белгиланмоқда», — дейилади хабарда.
Давлат раҳбари бу таклифларни маъқуллаб, сўнгги истеъмолчигача бўлган тизимни тўғри йўлга қўйиш, сувни тежаш ишларини кенгайтириш бўйича кўрсатмалар берди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 4 января ознакомился с презентацией предложений по повышению эффективности пользования водой в сельском хозяйстве, сообщила пресс-служба главы государства.
Как отмечалось на совещании, в последние годы были переведены на капельное и дождевальное орошение соответственно 472 тысячи и 48 тысяч га земель, на 97 тысячах га внедрены водосберегающие технологии. Лазерное нивелирование выполнено на 649 тысячах га земель.
В результате этих мер только в 2023 году было сэкономлено 2 миллиарда кубометров воды, что равно годовому потреблению воды Бухарской области.
Однако расширению масштабов этой работы препятствуют отдельные проблемы в сферы, говорится в сообщении. К примеру, действие полномочий районных ирригационных отделов ограничено межхозяйственными каналами. Службы поставки воды финансируются не вполне эффективно. Кредиты коммерческих банков, выделяемые на внедрение сберегающих технологий, не привлекательны для фермеров.
В связи с этим были разработаны предложения по совершенствованию нижнего звена системы управления водными ресурсами и повышению эффективности их использования.
Так, на базе районных ирригационных отделов и профильных службы планируется организовать государственные учреждения «Сув етказиб бериш хизматлари». Они будут обеспечены экскаваторной и иной техникой, что позволит вдвое удешевить обслуживание оросительных сетей.
Предусматривается также проведение инвентаризации всех оросительных сетей, закрепление их за владельцами и разработка единого идентификационного номера.
С этого года платёж за 1 кубометр воды, поставляемый до поля, установлен в размере 100 сумов. «Пришло время изменить устоявшийся в сознании многих людей стереотип о том, что вода бесплатна», — отметил президент на совещании.
В связи с этим предложено организовать расчёты с водопотребителями по дифференцированному принципу. В частности, с 2025 года планируется применять к фермерам, установившим счётчики воды и внедрившим сберегающие технологии, понижающий коэффициент налога, а к тем, кто этого не сделал, наоборот, повышающий коэффициент. Вместе с тем будет отменена плата за услуги поставки воды.
На совещании также обсуждены меры по стимулированию внедрения водосберегающих технологий. Для этих целей откроется льготная кредитная линия — кредиты будут выделять по ставке 14% сроком на 5 лет с двухлетним льготным периодом, для проектов в Каракалпакстане и Хорезмской области ставка составит 10%. Залог имущества от фермеров при получении таких кредитов требоваться не будет.
Вместе с тем предусматривается возможность получения кредитов в режиме онлайн. К примеру, «Агробанком» разработана система Suvkredit.uz.
На подрядчиков планируется возложить дополнительные обязательства, такие как строительство водосберегающих технологий только на основе рабочего проекта, предоставление не менее двухлетней гарантии на установленные системы и оказание сервисного обслуживания в течение не менее 5 лет. Подрядчики, не соответствующие этим требованиям, не будут включены в систему.
Сегодня за каждый гектар, на котором внедрены системы водосбережения, предоставляется субсидия в размере 8 млн сумов. До сих пор 50% этой суммы выплачивалось в год установки технологии, а остальная часть выплачивалась в следующем году. Это условие также планируется упростить, выплачивая субсидию в полном объёме в том же году, в котором была установлена технология.
Глава государства одобрил эти предложения и дал указания по налаживанию системы с охватом каждого конечного потребителя, расширению масштабов работы по водосбережению.