Ижтимоий тармоқларда Тошкент шаҳри, Юнусобод туманида бир дона эман дарахтига қурувчилар томонидан шикаст етказилаётгани ҳақида хабарлар тарқалганди. Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлигининг хабар беришича, ҳолат юзасидан жиноий иш очилди.
Қайд этилишича, Тошкент шаҳар экология бошқармаси томонидан ўрганиш ишлари олиб борилганида «Max Processing» МЧЖ мансабдор шахслари томонидан 1 дона эман дарахти тегишли агротехник талабларга амал қилинмасдан Тошкент вилояти Ўрта Чирчиқ туманига кўчириб ўтқазилгани аниқланди. Айни дамда мазкур ҳолат юзасидан Тошкент шаҳар прокуратураси томонидан «Max Processing» мансабдор шахслари ва бошқаларга нисбатан Жиноят кодексининг 198-моддаси 3-қисми (Экинзорларни, ўрмонларни, дарахтларни ёки бошқа ўсимликларни шикастлантириш ёхуд нобуд қилиш) ва 229-моддаси (Ўзбошимчалик) билан жиноят иши қўзғатилган.
Шунингдек, Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирининг тегишли буйруғига асосан, Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 151−153-моддаларига кўра Тошкент шаҳар экология бошқармаси бошлиғининг фаолиятига хизмат текшируви тайинланди ва у 2023 йилнинг 30 декабридан 2024 йилнинг 1 февралига қадар ишдан четлаштирилди.
Вазирнинг буйруғига асосан, хизмат текшируви давомида Тошкент шаҳар экология бошқармасининг барча таркибий бўлинмалари раҳбарлари, ходимларининг фаолияти ҳамда 2021−2023 йиллар давомида бошқарма томонидан давлат ўрмон фондига кирмайдиган ерларда дарахтлар ва буталарни кесишга берилган рухсатномаларнинг қонунийлиги ва асослари ўрганилади.
Пойтахтда мораторий талабларига тўлиқ риоя этилмаётгани, аҳоли томонидан дарахтларнинг кесилиши борасида кўплаб эътирозлар билдирилаётгани, қонунчиликка амал қилинмасдан дарахтларни кесишга ёки кўчиришга қайта-қайта рухсатнома берилаётгани сабабли Экология вазирлиги 2024 йилнинг 1 февралига қадар Тошкент шаҳар экология бошқармаси ваколатларини чекланди.
Хусусан, энди дарахтларни кесиш ёки кўчириб ўтқазишга рухсатнома бериш фақатгина вазирликнинг тегишли бошқармаси билан келишилган ҳолда амалга оширилади.

Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана ограничило полномочия Ташкентского городского управления экологии до 1 февраля, говорится в сообщении министерства.
Решение принято в связи с тем, что «в столице не в полной мере соблюдаются требования моратория [на вырубку деревьев], со стороны жителей поступает большое количество жалоб по поводу вырубки деревьев; разрешение на вырубку или пересадку деревьев неоднократно выдаётся без соблюдения закона».
До февраля разрешение на вырубку или пересадку деревьев в Ташкенте будет выдаваться только по согласованию с соответствующим подразделением министерства.
Приказом министра экологии в отношении руководителя столичного управления Фархода Дехканова назначена служебная проверка, в связи с чем он отстранён от деятельности с 30 декабря по 1 февраля.
В ходе служебной проверки будет изучена деятельность руководителей и сотрудников всех структурных подразделений Ташкентского городского управления экологии, а также законность и обоснованность выданных управлением разрешений на вырубку деревьев и кустарников на земельных участках, не включённых в государственный лесной фонд в период 2021—2023 годов.
Министерство приводит один из последних случаев повреждения многолетнего дерева — дуба в Юнусабадском районе. Изучение показало, что дуб был пересажен в Уртачирчикский район Ташкентской области компанией Max Processing без соблюдения соответствующих агротехнических требований. Прокуратура Ташкента возбудила уголовное дело в отношении сотрудников компании и других лиц по части 2 статьи 198 (повреждение или уничтожение посевов, леса, деревьев либо других растений, причинившее крупный ущерб) и статье 229 (самоуправство) Уголовного кодекса.
В сентябре 2022 года Фарход Дехканов был задержан по делу о вырубке деревьев в Чиланзарском и Учтепинском районах, но на следующий день освобождён.