Давлат активларини бошқариш агентлиги ижтимоий тармоқларда риэлторлик фаолияти тўғрисидаги қонун лойиҳаси юзасидан билдирилаётган фикрларга муносабат билдирди.
«Қонун лойиҳасининг 3-моддасида ушбу қонуннинг амал қилиши кўчмас мулк мулкдорлари ўзлари мустақил тузадиган битимларга нисбатан татбиқ этилмаслиги белгилаб қўйилган», — дейилади агентлик муносабатида.
Қайд этилишича, риэлторлик хизматлари сифатини ошириш, ўзини ўзи бошқариш механизмларидан кенг фойдаланиш, шунингдек, амалдаги меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларни мувофиқлаштириш мақсадида «Риэлторлик фаолияти тўғрисида»ги қонунни янги таҳрирда ишлаб чиқиш зарурати туғилган.
«Кўплаб ўзгартириш ва қўшимчалар киритилганига қарамасдан, 2010 йилдаги амалдаги қонун замонавий воқеликларга ва риэлторлик фаолияти соҳасидаги ўзгаришларга мос келмайди», — дея қайд этган агентлик.
Қонун лойиҳаси риэлторлик хизматларини кўрсатиш соҳасидаги қонунчиликни такомиллаштириш, «соядан» чиқишни рағбатлантириш ва ноқонуний (қора) риэлторлар ва риэлторлик ташкилотлари фаолиятини легаллаштириш, шунингдек, риэлторлик хизматлари истеъмолчиларини ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, ҳамда ноқонуний риэлторлар томонидан фирибгарлик ҳолатлари авж олишининг олдини олиш мақсадида ишлаб чиқилган.
«Қонун лойиҳасини ишлаб чиқишда ривожланган мамлакатлар тажрибаси ўрганилган. АҚШ, Германия ва Францияда риэлторлар лицензияга эга бўлиши мажбурлиги ҳамда риэлторлар фаолияти кўпроқ тартибга солинган Бенилюкс мамлакатларида (Бельгия, Нидерландия ва Люксембург) риэлторлик фаолияти амалга оширишда лицензияга эга бўлишдан ташқари, ҳар бир агент проффесионал ташкилотлардан бирига аъзо бўлиши белгиланган», — дейилади Давактив муносабатида.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ блогер Никита Макаренко мазкур қонун лойиҳаси ҳақида пост қолдирганди.
«Бу — шунчаки бомба. Давактив барча хонадон эгаларига уйларини сотиш ва ижарага бериш ҳақидаги эълонларини интернетда жойлаштиришни қонуний равишда тақиқламоқчи. Бу фақат риэлторлар орқали мумкин бўлади. Тасаввур қиляпсизми? Мулкимизни тасарруф этиш эркинлигини берувчи Фуқаролик кодекси-чи? Менимча, бу мутлақо халққа ва конституцияга зид бўлган қонунни қабул қилишга фақат иккита сабаби бўлиши мумкин. Ё Давактив раҳбари Акмалхон Ортиқовнинг қариндошлари номига бир-икки риэлторлик фирмаси расмийлаштирилган ёки риэлторлар Давактив`га бир-икки чамадон доллар олиб келишган. Мен бошқа сабабларни кўрмаяпман», — деб ёзган Никита Макаренко.
«Блогер Никита Макаренконинг постида айтилишича, „Давактив агентлиги барча квартира эгаларига уларни сотиш ва ижарага бериш ҳақидаги эълонларни Интернетда жойлаштиришни қонуний равишда тақиқламоқчи. Буни фақат риэлторлар орқали қилиш мумкин бўлади“. Бу фикр ҳақиқатга тўғри келмайди», — дея муносабат билдирган унинг сўзларига жавобан Давактив.
Маълумот ўрнида, қонун лойиҳасининг 27-моддаси кўчмас мулк бозоридаги ахборот, маслаҳат ва реклама хизматларига бағишланган ва унда жумладан қуйидагилар ёзилган:
Кўчмас мулк бозорида ахборот, маслаҳат ва реклама хизматлари қонунчиликда белгиланган тартибда тузилган риэлторлик хизматларини кўрсатиш шартномаси асосида кўрсатилади.
Жисмоний ёки юридик шахсларнинг кўчмас мулк объектларини реклама қилиш ва эълонлари, шу жумладан, бутунжаҳон ахборот тармоғи Интернетда ёки ижтимоий тармоқлар саҳифаларида жойлаштириладиганлари, кўчмас мулк мулкдорлари томонидан фақат риэлторлик ташкилотлари ва кўчмас мулк бўйича агентлар орқали бепуллик асосида амалга оширилади.
«Қонун лойиҳасининг 27-моддаси қоидаларининг таҳрири қайта ишланади ва «Реклама тўғрисида»ги қонуннинг 11 ва 12-моддалари талабларига, шунингдек, кўчмас мулк эгалари манфаатлари ва қонунчилик техникасига мувофиқлаштирилади», — дейилади муносабатда.
Шунингдек, мазкур қонун лойиҳаси жамоатчилик муҳокамаси якунлари бўйича келиб тушган таклиф ва мулоҳазаларни инобатга олган ҳолда қайта ишланади ҳамда ҳуқуқий экспертизадан ўтказиш учун Адлия вазирлигига тақдим этилади. Вазирликнинг ижобий хулосаси олинганидан сўнг қонун лойиҳаси белгиланган тартибда Вазирлар Маҳкамасига кўриб чиқиш учун киритилади.

Агентство по управлению государственными активами Узбекистана (АУГА) опубликовало для обсуждения проект новой редакции закона «О риэлторской деятельности». Документ должен заменить действующий закон, принятый в 2010 году.
Основными целями проекта указаны создание условий для выхода бизнеса из «тени» и легализации деятельности нелегальных («чёрных») риэлторов, адаптация принятых нормативных правовых документов к сложившейся деловой практике, выявление и устранение случаев неформальной трудовой деятельности в сфере оказания услуг и другие.
Документ также призван обеспечить единую государственную политику в регулировании риэлторской сферы, а также конкретизировать полномочия и обязанности участников отрасли.
Регулятором рынка станет Агентство по управлению госактивами (сейчас — Кабинет министров), которое будет устанавливать квалификационные требования к претендентам на получение сертификата риэлтора, выдавать и прекращать его действие, а также вести единый публичный реестр риэлторов, риэлторских организаций, агентов по недвижимости и их профессиональных общественных объединений и другое.
Кроме того, планируется разработка национальных стандартов риэлторских услуг, которые будут в том числе включать требования к риэлторской деятельности и оказанию риэлторских услуг, требования к оформлению, качеству и составу документации, регулирующих процесс оказания риэлторских услуг.
Должностные лица органов государственной власти и управления, а также другие лица, которым запрещается заниматься предпринимательской деятельностью в соответствии с законодательством, не могут быть учредителями риэлторской организации.
Риэлторам также могут разрешить работать в качестве агентов по недвижимости со статусом индивидуального предпринимателя или самозанятого лица.
Агенты по недвижимости могут оказывать информационные и консультационные услуги в сфере недвижимости, а также посреднические услуги при оформлении сделок.
Согласно проекту, собственники недвижимости — как физические, так и юридические лица — смогут размещать рекламу или объявления об объектах исключительно через риэлторские организации. Это правило будет распространяться и на информацию в интернете и социальных сетях.
В пресс-службе АУГА уточнили, что по статье 3 действие этого закона не будет распространяться на сделки, которые осуществляются собственниками недвижимости самостоятельно (а также по законодательству о разгосударствлении и приватизации, о судах, об исполнении судебных актов, о неплатёжеспособности).
В статье 27 законопроекта указано, что информационные, консультационные и рекламные услуги на рынке недвижимости оказываются на основании договора на оказание риэлторских услуг.
«В части 3 данной статьи указано, что размещение рекламы и объявления физических или юридических лиц об объектах недвижимости, в том числе размещаемая в интернете или на страницах в соцсетях, осуществляются собственниками недвижимости исключительно через риэлторские организации и агентов по недвижимости на безвозмездной основе. В этой связи, редакция норм статьи 27 законопроекта будет доработана и приведена в соответствие требованиям статей 11 и 12 закона „О рекламе“, а также с учётом интересов собственников недвижимости и законодательной техники», — говорится в сообщении.
Отмечается, что законопроект будет доработан с учётом поступивших предложений и замечаний и внесён в Министерство юстиции для проведения правовой экспертизы.
То есть собственники недвижимости смогут самостоятельно и где угодно размещать объявления и рекламу о своём объекте, отметили в агентстве. Новая норма будет распространяться только на тех физических и юридических лиц, у кого уже имеется договор с риэлторскими организациями.