Ўзбекистонда мудофаа ва хавфсизлик харажатлари 3,2 триллион сўмга (260 миллион доллар) оширилди. Бу ҳақда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Сенати томонидан маъқулланган «2023 йилги давлат бюджети тўғрисида»ги қонунга киритилган ўзгартиришларда сўз боради. «Газета.uz»да бу ҳужжат мавжуд.
Унда айтилишича, мудофаа ва хавфсизлик харажатларини оширишга «ёпиқ қарор» билан қарор қилинган.
Умуман олганда, «бошқа ташкилотлар» (Мудофаа вазирлиги, Давлат хавфсизлик хизмати, Ички ишлар вазирлиги, Миллий гвардия, Божхона қўмитаси, Давлат захираларини бошқариш қўмитаси ва бошқалар) харажатлари 1,91 триллион сўмга ошди — 36,06 триллион сўмдан 37,97 триллион сўмга (3,07 млрд доллар) ўсди.
Мудофаа харажатлари бошқа харажатларни камайтириш ҳисобига 3,2 триллион сўмга оширилди. Хусусан, Божхона қўмитаси ва Давлат захираларини бошқариш қўмитаси (Ўздавзахира) Иқтисодиёт ва молия вазирлиги тузилмасига ўтказилиши муносабати билан харажатлар мос равишда 944,4 миллиард сўм ва 64,5 миллиард сўмга қисқартирилмоқда.
Қонунчилик палатаси ўзгартиш тўғрисидаги қонунни 15 декабрда, Сенат эса 20 декабрда маъқуллаган. Умуман олганда, 2023 йилги бюджетга киритилган ўзгартириш ва қўшимчалар давлат харажатларини қарийб 2 миллиард долларга оширишни назарда тутади.
«Газета.uz» ёзганидек, парламент йил охирида ўзгартиришларни яна бир бор кўриб чиқди, лекин маблағнинг катта қисми аллақачон сарфлаб бўлинган. Ҳукумат яна харажатлар чегарасини бажара олмади, шунинг учун ташқи кредитлар лимити оширилмоқда.
2021 йилда ҳуқуқни муҳофаза қилиш ва мудофаа органларига давлат бюджетидан қўшимча 1,43 триллион сўм ажратилганди.

В Узбекистане расходы на оборону и безопасность увеличены дополнительно на 3,2 трлн сумов ($260 млн). Об этом говорится в поправках в закон о государственном бюджете 2023 года, которые были утверждены Законодательной палатой и Сенатом Олий Мажлиса. Документ есть у «Газеты.uz».
Увеличение затрат на оборону и безопасность предусмотрено «закрытым постановлением», говорится в сопроводительном документе.
В целом расходы «других организаций» (Министерство обороны, Служба государственной безопасности, Министерство внутренних дел, Национальная гвардия, Таможенный комитет, Комитет по управлению государственными резервами и другие) выросли на 1,91 трлн сумов — с 36,06 трлн до 37,97 трлн сумов (3,07 млрд долларов).
Оборонные расходы удалось увеличить на 3,2 трлн сумов за счёт сокращения других затрат. В частности, в связи с переводом Таможенного комитета и Комитета по управлению государственными резервами (Узкомгосрезерв) в структуру Министерства экономики и финансов расходы сокращаются на 944,4 млрд сумов и 64,5 млрд сумов соответственно.
Кроме того, согласно документу, на расходы специального борта Uzbekistan Airways было выделено 47,9 млрд сумов ($3,8 млн).
Законодательная палата приняла закон о поправках 15 декабря, Сенат одобрил его 20 декабря. В целом изменения и дополнения в бюджет 2023 года предусматривают увеличение госрасходов почти на 2 млрд долларов.
Как писала «Газета.uz», парламент снова рассмотрел поправки в конце года, хотя большая часть средств уже израсходована. Правительство вновь не уложилось в лимит расходов, поэтому поднимается лимит по внешним займам.
В 2021 году правоохранительным и оборонным органам из госбюджета было выделено дополнительно 1,43 трлн сумов.