Қирғизистон Жогорку Кенеши (парламенти) давлат байроғини ўзгартириш тўғрисидаги қонунни иккинчи ва учинчи ўқишда кўриб чиқиб, муҳокамаларсиз қабул қилди, дея хабар бермоқда парламент матбуот хизмати. Энди қонунни президент имзолаши керак.
«Қонун лойиҳаси асосий давлат рамзларидан бири — Қирғизистон Республикаси байроғини такомиллаштиришга қаратилган. Қирғизистон Республикаси байроғидаги нурлар шаклини тўлқинсимондан қуёш нурларига яққол ўхшовчи шаклга ўзгартириш таклиф қилинмоқда», — дейилади хабарда.
Ҳужжатни қабул қилишни ёқлаб, 59 депутат овоз берди, беш нафари эса қаршилик билдирди, дея аниқлик киритди 24.kg.
Қирғизистоннинг ҳозирги байроғи қизил рангда бўлиб, унинг марказида олтин рангдаги қирқта нурдан иборат қуёш жойлашган. Бу қирқ нур қадимги қабилаларнинг ягона давлатга бирлашишини англатади. Қуёшнинг ичида тундук (ўтов гумбази марказий қисми) тасвирланган. Ҳозир байроқда қуёш нурлари тўлқинсимон ва тундук учта таёқдан иборат.
Қонун лойиҳасини октябрь ойида парламент спикери Нурланбек Шакиев ва депутат Улан Примов тақдим этган эди. Улар байроқни ўзгартириш зарурлигини таъкидлаб, ҳозирги тасвир кўпинча «кунгабоқар ёки ўтов» билан адаштирилишини айтган. Шунингдек, улар байроқда тўртта тундук таёқчасини тасвирлашни таклиф қилган. Депутатларнинг сўзларига кўра, тундукдаги тўртта таёқ бой қирғизларнинг ўтовларида, учталиси эса камбағаллариникида бўлган.
Таклиф этилаётган байроқ варианти. Фото: Жогорку Кенеш матбуот хизмати.Таклиф этилаётган байроқ варианти. Фото: Жогорку Кенеш матбуот хизмати.
Депутатларнинг ташаббусини мамлакат президенти Садир Жапаров қўллаб-қувватлади. «Ҳозирга қадар жамиятда байроғимиз кунгабоқарга ўхшаб кетиши ва бунинг фонида мамлакат тиззасида тура олмаслиги бўйича фикр бор эди… Тузатилган версия ҳақиқатан ҳам қуёш нурларига ўхшайди. Худо хоҳласа, бу вариант қабул қилинса, бундан кейин қарам бўлмаймиз», — деди у.
Ўтган ҳафта Жапаров байроқни ўзгартириш ўзининг шахсий ташаббуси эканини тан олиб, депутатлардан қонун лойиҳасини ишлаб чиқишни сўраганди.
«Кўпчилик харажатлар кўп бўлади, паспортни, рақамларни ўзгартириш керак, демоқда. Ҳеч нарсани ўзгартириш шарт эмас. Байроқларни фақат элчихоналар ва дипломатик ваколатхоналарда, шунингдек, вазирлик ва идораларда ўзгартирамиз. Бу кўп пул талаб қилмайди. Мен агар бу ўзгариш харажатларни талаб этса, шахсий ҳисобимдан пул ажратишимни айтдим», — деди Қирғизистон раҳбари.
24.kg хабарига кўра, мамлакатда байроқни ўзгартириш бўйича муҳокамалар давом этмоқда. Кўпчилик жамоатчилик вакиллари бунга қарши, ижтимоий тармоқларда фойдаланувчилар #байроқниўзгартирманг ҳештеги орқали флешмоб бошлаган.

Жогорку Кенеш (парламент) Кыргызстана принял сразу во втором и третьем чтениях закон об изменении флага, сообщает пресс-служба парламента. Теперь закон должен подписать президент.
«Законопроект направлен на совершенствование одного из главных государственных символов Кыргызской Республики — флага Кыргызской Республики. Предлагается изменить форму лучей на флаге Кыргызской Республики из волнообразных на форму, чётко напоминающую лучи солнца», — говорится в сообщении.
За принятие документа проголосовали 59 депутатов, против — пять, уточняет 24.kg.
Нынешний флаг Кыргызстана представляет собой красное полотно, в центре которого размещён солнечный диск с сорока расходящимися лучами золотистого цвета. Эти 40 лучей означают объединение древних племён в единую страну. Внутри солнца изображён тундук — конструкция сферической формы, которая венчает кыргызскую юрту. Сейчас на флаге лучи солнца изогнутые, а тундук состоит из трёх прутьев.
Проект закона в октябре представили спикер парламента Нурланбек Шакиев и депутат Улан Примов. Необходимость изменения флага они аргументировали тем, что нынешнее изображение часто ассоциируют с «подсолнухом либо обороком юрты». Они также предложили изобразить на флаге четыре прута тундука. По их словам, четыре прута в тундуке были на юртах богатых кыргызов, а три — у бедняков.
кыргызстан
Предлагаемый вариант флага. Фото: пресс-служба Жогорку Кенеша.
Инициативу депутатов поддержал президент страны Садыр Жапаров. «До этого в обществе активно бытовало мнение, что наш флаг похож на подсолнух и на этом фоне страна не может встать с колен…, — говорил он. — Исправленный вариант действительно похож на лучи солнца. Если, даст бог, этот вариант пройдёт, то отныне мы не будем зависимыми».
На прошлой неделе Жапаров признался, что идея изменить флаг принадлежит ему и он попросил парламентариев инициировать законопроект.
«Многие говорят, что расходов будет много, что надо будет менять паспорт, номера. Ничего менять не надо. Ни тыйына не уйдёт. Флаги поменяем только в посольствах и диппредставительствах, а также в министерствах и ведомствах. На это много средств не уйдёт. Я сказал: если это расходы, тогда я из личного счета выделю деньги», — заявил глава Кыргызстана.
Как пишет 24.kg, дискуссии об изменении флага продолжаются в стране. Многие представители общественности выступают против, а пользователи в соцсетях запустили флешмоб с хештегом #неменяйтефлаг.