Ўзбекистонда маҳаллий компанияларга халқаро брендлар билан ишлашда имтиёзлар берилади ва қўллаб-қувватланади. Бу ҳақда президент Шавкат Мирзиёев душанба куни бўлиб ўтган йиғилишда маълум қилди, деб хабар берди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Тадбирда маҳсулотнинг жаҳонга чиқиш учун энг муҳим жиҳатлардан бири бу — бренд эканлиги қайд этилди. «Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган» деган ёрлиқли маҳсулотларимиз брендга айланмагани сабабли ташқи бозорда арзон сотилаяпти, дейилади хабарда.
Шу боис президент мамлакат маҳсулотларининг фақат сотилиши эмас, балки ташқи бозорларда бренд сифатида танилиши учун ҳам кўмаклашиш зарурлигини таъкидлади.
Савдо-саноат палатасига мато, кийим, гилам, пойабзал, чарм, озиқ-овқат, уй буюмлари ва қурилиш материаллари ишлаб чиқарувчи маҳаллий корхоналарни брендлар талабларига тўлиқ мослаштириб, буюртмаларни жойлаштирувчи «сорсинг» компаниялари билан боғлаш вазифаси қўйилди.
Шавкат Мирзиёев маҳаллий корхоналарнинг халқаро кўргазмаларда иштирокини кўпайтириш, келгуси йилда Ханой (Вьетнам), Лоц (Польша), Иваново (Россия), Прата (Италия) шаҳарларида тўқимачилик савдо уйларини очишга топшириқ берди.
Унинг сўзларига кўра, машҳур номдаги маҳсулотларни Ўзбекистонда ишлаб чиқариш ҳам мумкин. Мисол учун, келгуси йил Чирчиқда Германия технологияси асосида йилига 2,5 миллион дона алюмин қадоқлаш корхонаси ишга тушади.
Бу нафақат салқин ичимликлар, балки косметика, маиший кимё, озиқ-овқат йўналишидаги корхоналар учун ҳам қулайлик. Бундай имкониятлардан фойдаланиб, нуфузли брендларни Ўзбекистонга олиб келиш зарур, дейилади хабарда.
Бунинг учун қуйидаги янгича ёндашувлар жорий қилинади:
• брендлар остида ишлаб чиқаришни бошлаётган корхоналарга халқаро стандартларни жорий қилиш, экология ва сертификатлаш харажатлари қоплаб берилади;
• маҳаллийлаштиришни камида 60 фоизга етказиш шарти билан улар учун зарур барча хомашёлар божхона тўловларидан озод қилинади;
• камида 30 фоиз маҳсулотини бренд остида ишлаб чиқарадиган тадбиркорларга хорижий инвестиция иштирокидаги корхоналар учун назарда тутилган имтиёз ва енгилликлар берилади;
• йирик брендлардан жалб қилинган технолог, дизайнер, маркетолог каби мутахассислардан Ўзбекистонда ишлаганлик учун тўловлар ундирилмайди.
Президент мазкур йиғилишда Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлигининг ҳозирги тизими қайта кўриб чиқилишини маълум қилганди. Вазирликнинг вилоят ва туман бўлимлари тугатилади. Уларнинг вазифалари ҳамда ишлаб чиқариш, саноат зоналари ва экспорт масалалари Савдо-саноат палатасига ўтказилади.

В Узбекистане местным компаниям предоставят льготы и поддержку при работе с международными брендами. Об этом заявил президент Шавкат Мирзиёев на совещании в понедельник, сообщила пресс-служба главы государства.
На мероприятии отмечалось, что одним из важнейших факторов успешного вывода продукции на мировой рынок является наличие бренда. Отечественная продукция с маркировкой «Сделано в Узбекистане» мало котируется на внешнем рынке, так как не имеет бренда, говорится в сообщении.
Поэтому президент подчеркнул необходимость поддержки не только сбыта продукции страны, но и узнаваемости бренда на зарубежных рынках.
Перед Торгово-промышленной палатой поставлена задача оказать поддержку местным предприятиям, производящим ткани, одежду, ковры, обувь, кожаные аксессуары, продукты питания, товары для дома и строительные материалы, в установлении контактов со специальными сорсинг-компаниями, а также адаптироваться к требованиям брендов.
Шавкат Мирзиёев поручил расширить участие отечественных предприятий в международных выставках, открыть торговые дома в городах Ханое (Вьетнам), Лоц (Польша), Иваново (Россия) и Прата (Италия).
По его словам, в стране также имеются все возможности для того, чтобы бренды размещали здесь свои производства. К примеру, в 2024 году в Чирчике заработает завод мощностью производства 2,5 миллионов штук алюминиевой тары по немецкой технологии.
Это источник материалов не только для производителей прохладительных напитков, но и для предприятий косметики, бытовой химии, продуктов питания, поэтому необходимо использовать такие возможности для привлечения престижных брендов в Узбекистан, отмечалось на совещании.
Для этого будут внедрены новые подходы:
- предприятиям, запускающим производство брендовой продукции, будут возмещены затраты на внедрение международных стандартов, экологических требований и сертификации;
- всё необходимое для них сырьё будет освобождено от таможенных пошлин при условии локализации не менее 60%;
- предпринимателям, производящим не менее 30% своей продукции под брендом, будут предоставляться льготы и преференции, предусмотренные для предприятий с участием иностранных инвестиций;
- за привлечение технологов, дизайнеров, маркетологов и другим специалистов из крупных брендов плата за работу в Узбекистане не будет взиматься.
Президент на этом совещании сообщил о пересмотре структуры Мининвестиций, промышленности и торговли. Отделения МИПТ будут упразднены, а за производство, индустриальные зоны и экспорт в регионах будет отвечать Торгово-промышленная палата. Агентство продвижения экспорта и фонд также перейдут в ТПП.