Мисрнинг амалдаги президенти Абдулфаттоҳ ас-Сиси 10−12 декабрь кунлари бўлиб ўтган сайловларда ғалаба қозонди ва шу тариқа кетма-кет учинчи муддатга президент бўлади, дея хабар бермоқда Al Jazeera.
Сайловнинг биринчи босқичида ас-Сиси 89,6 фоиз овоз олди, унга 39,7 миллиондан ортиқ киши овоз берди.
Миср Миллий сайлов бошқармаси маълумотларига кўра, сайловда аҳолининг деярли 67 фоизи иштирок этган.
Ас-Сиси уч номзод: Республикачилар партияси етакчиси Ҳазим Умар, Социал-демократик партия раҳбари Фарид Заҳран ва либерал «Вафд» партияси етакчиси Абдел Санад Ямама билан рақобат олиб борган.
The Washington Post нашрининг ёзишича, ас-Сисининг сайловдаги ғалабаси кутилаётганди, бироқ у мамлакат ва минтақада тобора кучайиб бораётган муаммоларга дуч келмоқда. Улар орасида юқори даражадаги давлат қарзи, инфляция ва Ғазо секторидаги уруш мавжуд.
Абдулфаттоҳ ас-Сиси илк бор 2014 йилда Муҳаммад Мурсий ҳокимиятдан ағдарилганидан бир йил ўтиб ўтказилган сайловларда Миср президенти этиб сайланганди. 2018 йилда у иккинчи тўрт йиллик муддатга қайта сайланган. 2019 йилда Конституцияга киритилган ўзгартиришлар унинг амалдаги муддатига яна икки йил қўшган ва бу унга учинчи бор — бу гал олти йиллик президентлик муддатига ўз номзодини қўйиш имконини берди.

Действующий президент Египта Абдель Фаттах ас-Сиси одержал победу на прошедших 10−12 декабря выборах и, таким образом, будет президентом третий срок подряд, сообщает Al Jazeera.
В первом туре выборов ас-Сиси набрал 89,6% голосов, за него проголосовали более 39,7 миллиона граждан страны.
Как сообщило Национальное избирательное ведомства Египта, явка на выборы составила почти 67% населения.
Конкуренцию ас-Сиси составляли три кандидата: лидер Республиканской народной партии Хазем Омар, глава Социал-демократической партии Фарид Захран и лидер либеральной партии «Вафд» Абдель Санад Ямама.
Как отмечает The Washington Post, победа ас-Сиси на выборах была предсказуемой, но его ожидают обострившиеся проблемы в стране и регионе. В их числе — высокий национальный долг, серьёзная инфляция и война в секторе Газа.
Абдель Фаттах ас-Сиси впервые был избран президентом Египта на выборах в 2014 году, которые прошли спустя год после свержения Мухаммеда Мурси. В 2018 году он был переизбран на второй четырёхлетний срок. Поправки в Конституцию в 2019 году добавили к его действующему сроку ещё два года и позволили баллотироваться на третий, уже шестилетний срок на посту президента.