Ўзбекистонда болаларнинг қобилиятлари, қизиқишлари ва истеъдодларини ривожлантириш ҳамда уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашдан иборат бўлган Болалар ташкилотини ташкил этиш таклиф этилмоқда. Бу ҳақда жума куни Шавкат Мирзиёев билан бўлиб ўтган учрашувда сўз борди.
Ёшлар ишлари агентлиги раҳбари Алишер Саъдуллаевнинг «Газета.uz»га аниқлик киритишича, мазкур ташкилот «Камалак» болалар ташкилоти негизида ташкил қилиниши режалаштирилган. У кенгроқ қамров ва янги хусусиятларга эга бўлади.
Йиғилиш жорий йилда ёшлар сиёсати соҳасида амалга оширилган ишлар ва келгуси йилдаги вазифаларга бағишланди.
Президентга давлат томонидан алоҳида эътиборга муҳтож 396 минг нафар ёшлар мутасадди раҳбарларга бириктирилгани маълум қилинди. Улар билан индивидуал ишлаш орқали 331 мингининг ҳаётда ўз ўрнини топишига кўмаклашилди. Жумладан, 94 минг нафарининг бандлиги таъминланди, 56 минги касб-ҳунарларга ўқитилди.
«Ёшлар дафтари» орқали кўрсатиладиган ёрдам турлари сони 30 тага етди, мурожаатларни кўриб чиқиш муддати эса 30 кундан 5 кунгача қисқарди.
ёшлар, шавкат мирзиёев, ўзбекистон болалар ташкилоти
Ёшлар етакчилари тавсияси билан 338 минг нафар йигит-қизга 444 миллиард сўмлик ёрдам кўрсатилди. Хусусан, талабаларнинг шартнома маблағлари тўланди, хорижий тиллар ва замонавий касбларга ўқитиш харажатлари қоплаб берилди. Ишсиз ёшларга меҳнат қуроллари ажратилди.
Ҳар бир маҳаллада «Ёшлар бандлиги дастури» амалга оширилиб, 2023 йилда 236 минг нафар ишсиз йигит-қиз ва 189 минг нафар мактаб битирувчисининг бандлиги таъминланди, дейилади хабарда.
Жорий йилдан «Беш ташаббус олимпиадаси» 4 та йўналишда -маҳалла, мактаб, профессионал таълим ва олийгоҳлар тизимида ўтказилиб, жами 12 миллион нафар ёшлар қамраб олинди. Унда ғолиб бўлган ёшларнинг маҳаллаларида жами 623 та спорт майдончаси барпо этилди.
Тошкент шаҳридаги Ёшлар ижод саройида кечаю кундуз фаолият юритадиган илк «Креатив парк» фойдаланишга топширилди. «Заковат» ва бошқа интеллектуал ўйинларга 2 миллион нафар ёшлар жалб қилинди.
Президентга Навоий вилоятидаги «Тўдакул» халқаро шахмат мактаби ташкил этилгани ҳақида ҳам маълумот берилди. Мактаб йилига 1700 нафар болани ўқитиш, 7500 нафар ёшларни турли тадбирлар билан таъминлаш имкониятига эга. Давлат раҳбари мазкур мактабга халқаро гроссмейстерларни таклиф этиш, чекка туманлардан иқтидорли болаларни жалб қилиш, улар учун қисқа муддатли шахмат оромгоҳлари ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берди.
2024 йилда ҳар бир вилоят, вазирлик ва идораларда ёшлар билан ишлашга янгича ёндашувни жорий этиш режалаштирилган. Ёшлар етакчиси тавсиясига кўра кўрсатиладиган ёрдам турлари ўзгартирилади, асосий эътибор замонавий касб-ҳунарларни ўқитишга қаратилади.
Ёшлар муаммоларини ўрганиш, истиқболли кадрлар тайёрлаш бўйича илмий-таҳлилий ишларни такомиллаштириш зарурлиги қайд этилди.
Шунингдек, «Ибрат фарзандлари» лойиҳаси доирасида чет тилларини ўрганаётган ёшлар сонини 1 миллион нафарга, «Мутолаа» дастури бўйича ёш китобхонлар сонини эса 1,5 миллион нафарга етказиш режалаштирилган.

В Узбекистане предлагается создать Детскую организацию, целями которой являются развитие способностей, интересов и талантов детей, а также их всемерная поддержка. Об этом говорилось на совещании у президента Шавката Мирзиёева в пятницу.
Как уточнил «Газете.uz» глава Агентства по делам молодёжи Алишер Саъдуллаев, организацию планируется открыть на базе детской организации «Камалак». Она будет иметь более широкий охват и новые функции.
Совещание было посвящено работе, проделанной в текущем году в области молодёжной политики, и задачам на следующий год.
Президенту было доложено, что за ответственными руководителями закреплены 396 тысяч молодых людей, нуждающихся в особом внимании государства. Через индивидуальную работу 331 тысяче из них оказано содействие в реализации своего потенциала. В частности, трудоустроены 94 тысячи человек, 56 тысяч обучены профессиям.
Количество видов помощи, оказываемой через «молодёжную тетрадь», увеличено до 30, а срок рассмотрения обращений за помощью сократился с 30 дней до 5 дней.
По рекомендации «лидеров молодёжи» в этом году 338 тысячам юношей и девушек оказана материальная помощь на сумму 444 млрд сумов. Были оплачены контракты студентов, покрыты расходы на обучение иностранным языкам и современным профессиям. Безработная молодёжь обеспечена рабочими инструментами.
В каждой махалле реализована программа трудоустройства молодёжи, в результате в этом году обеспечена занятость 236 тысяч безработных молодых людей и 189 тысяч выпускников школ, говорится в сообщении.
С этого года начато проведение «Олимпиады Пяти инициатив» по 4 уровням — между районами, школами, учреждениями профессионального образования и университетами, всего в ней приняли участие 12 миллионов молодых людей. В махаллях победителей олимпиады построено 623 спортивные площадки.
Во Дворце творчества молодёжи в Ташкенте запущены первый круглосуточно работающий «Креативный парк». В игру «Заковат» и другие интеллектуальные состязания привлечено 2 миллиона молодых людей.
Президенту также доложено об организации в Навоийской области международной шахматной школы «Тудакуль». Школа способна обучать 1700 детей и охватить различными мероприятиями 7500 молодых людей в год. Глава государства поручил пригласить в школу международных гроссмейстеров, привлечь талантливых детей из отдалённых районов, организовать для них краткосрочные шахматные лагеря.
В 2024 году в каждом регионе, министерстве и ведомстве намечено внедрить внедрён новый подход к работе с молодёжью. Виды помощи, оказываемой по рекомендации «лидера молодёжи», будут трансформированы, главное внимание будет уделяться обучению современным профессиям.
Была отмечена необходимость совершенствования научно-аналитической работы по изучению проблем молодёжи и подготовке перспективных кадров.
ЗАпланировано также увеличить число молодых людей, изучающих иностранные языки в рамках проекта «Ибрат фарзандлари», до 1 миллиона, а количество юных читателей в рамках программы «Мутолаа» — до 1,5 миллиона.