Шавкат Мирзиёев 12 декабрь куни бўлиб ўтган йиғилишда Ўзбекистонда Янги йил байрамини нишонлаш учун қулай шароитлар яратиш масалаларини муҳокама қилди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Бунда «маданий тадбирлар юқори даражада ўтказилиши, кўнгилочар дастурлар ва хизматларни кўпайтирилиши» қайд этилди.
Бозорларда арзонлаштирилган савдо ярмаркалари ташкил этилади. Нарх-наволарни асоссиз оширишга уриниш Бош прокуратура томонидан назоратга олинади, дейилади баёнотда.
Президент жамоат транспорти барқарор ишлаши, метро ва автобусларда йўловчиларга хизмат кўрсатиш сифатини ошириш бўйича кўрсатмалар берди.
Шунингдек, бекатлардаги шароитларни яхшилаш, йўлларни тозалаш ва йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди.
Таъкидлаш жоизки, Тошкент шаҳри туманлари прокурорлари томонидан деҳқон бозорларида нархларнинг асоссиз оширилгани, санитария-эпидемиология қоидаларига риоя этилиши ҳолатлари мунтазам текширилмоқда.

Президент Шавкат Мирзиёев на совещании 12 декабря обсудил вопросы создания благоприятных условий для празднования Нового года в Узбекистане, сообщила пресс-служба главы государства.
Отмечалось, что «культурные мероприятия пройдут на высоком уровне, будут расширены развлекательные программы и услуги».
На рынках планируется организовать ярмарки со сниженными ценами. Генеральная прокуратура будет осуществлять надзор за попытками безосновательного завышения цен, говорится в сообщении.
Президент поручил, чтобы общественный транспорт работал стабильно, а обслуживание пассажиров в метро и автобусах было качественным.
Затронуты также вопросы улучшения условий на остановках, очистки дорог и повышения безопасности дорожного движения.
Отметим, что прокуроры районов Ташкента регулярно посещают дехканские рынки, чтобы проверить факты необоснованного завышения цен и соблюдение санитарно-эпидемиологических правил.