30 ноябрь куни Дубайда БМТ халқаро иқлим конференцияси (COP28) очилди. Унинг ишида 12 декабрга қадар 190 дан ортиқ мамлакатдан давлат ва ҳукумат раҳбарлари, олимлар, фуқаролик жамияти вакиллари иштирок этади.
Бу йилги COP28 мезбони Бирлашган Араб Амирликлари, конференция президенти эса БАА саноат ва илғор технологиялар вазири ва Абу-Даби миллий нефть компанияси (Adnoc) бош директори Султон Ал-Жабердир.
COP28 иқлим ўзгаришига бағишланган юзлаб тадбирларга мезбонлик қилади. Асосий тадбир — 1−2 декабрь кунлари бўлиб ўтадиган Бутунжаҳон иқлим бўйича саммит. Худди шу саналарда Олий даражадаги Сегмент сессияси режалаштирилган. Унда давлат ва ҳукумат раҳбарлари ўз мамлакатларининг иқлим инқирози бўйича позициялари тўғрисида миллий баёнотлар билан чиқишади.
1 декабрь куни бўлиб ўтадиган сессияда Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ҳам маъруза қилади.
COP28 нима?
COP28`нинг расмий номи — Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Иқлим ўзгариши бўйича доиравий конвенцияси иштирокчиларининг 28-конференцияси. Бу Бирлашган Миллатлар Ташкилоти томонидан ҳар йили ўтказиладиган йиғилиш бўлиб, унда иқлим ўзгариши билан қандай курашиш ва унинг оқибатларига қандай мослашиш кераклиги муҳокама қилинади.
Томонлар 1992 йилда Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Иқлим ўзгариши бўйича доиравий конвенциясини (UNFCCC) имзолаган давлатлардир.
Конференция Дубайдаги кўргазма маркази — Expo Cityʼда бўлиб ўтади. Унга турли мамлакатлардан 70 мингдан ортиқ делегатлар ташриф буюриши кутилмоқда. Бу БМТнинг иқлим ўзгариши бўйича доиравий конвенцияси тарихдаги энг кўп иштирокчи бўлган саммит ҳисобланади.
Нима учун бу муҳим?
COP28 бу йил сайёрамизни қамраб олган ҳалокатли сув тошқинлари ва катта ўрмон ёнғинлари, шунингдек, бу йил Ерда қайд этилган энг иссиқ ёз ва, эҳтимол, рекорд даражадаги энг иссиқ йил бўлиши фонида ўтказилади.
Саммит мамлакатлар учун қўшма мақсадларни ишлаб чиқиш ва турли воситалар, жумладан, молиялаштириш орқали иқлим ўзгаришини яхшироқ бошқариш имконияти сифатида кўрилмоқда.
2015 йилда COP28`да Париж келишуви қабул қилинганидан бери саммит иштирокчилари асосий мақсад — глобал ҳароратнинг цельсий бўйича 2 даражадан ошишига йўл қўймасликка эришишга қаратилган.
COP28`да томонлар биринчи марта Париж келишувининг «глобал инвентаризацияси» — Париж мақсадларига эришиш йўлида инсониятнинг жамоавий тараққиёти таҳлилини ўтказадилар.
Мониторинг натижаларига кўра, иқлим бўйича мақсадларга эришиш учун халқаро ҳамжамиятни йўналтира оладиган режа ишлаб чиқилади. Кейин ҳукуматлар ушбу глобал режани иқлим ўзгариши бўйича миллий режаларга киритишлари ва 2025 йилда БМТга прогресс ҳақида ҳисобот беришлари керак бўлади.

Международная конференция ООН по климату (COP28) открылась в Дубае 30 ноября. В её работе до 12 декабря примут участие главы государств и правительств более 190 стран мира, учёные и представители гражданского общества, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
Страной-хозяйкой COP28 в этом году являются Объединённые Арабские Эмираты, а президентом конференции стал Султан Аль-Джабер, министр промышленности и передовых технологий ОАЭ и генеральный директор Национальной нефтяной компании Абу-Даби (Abu Dhabi national oil company, Adnoc).
На площадке COP28 пройдёт свыше сотен мероприятий, посвящённых изменению климата. Ключевое из них — Всемирный саммит мер по борьбе с изменением климата 1−2 декабря. В эти же даты запланирована сессия Сегмента высокого уровня. На ней главы государств и правительств выступят с национальными заявлениями о позиции своих стран в отношении климатического кризиса.
С докладом на сессии 1 декабря выступит также президент Узбекистана Шавкат Мирзиеёев.
Что такое COP28?
Официальное название COP28 — 28-я Конференция сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата. Это ежегодная встреча, проводимая ООН, на которой обсуждается, как решить проблему изменения климата и как адаптироваться к его последствиям.
Стороны — это страны, подписавшие Рамочную конвенцию ООН об изменении климата (РКИК ООН) в 1992 году.
Конференция проходит в Выставочном центре (Expo City) в Дубае. Ожидается, что в ней примет более 70 тысяч делегатов из разных стран. Это самое большое число участников Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата за всю историю.
Почему это важно?
COP28 проходит на фоне разрушительных наводнений и масштабных лесных пожаров, охвативших планету в этом году, а также самого жаркого лета на Земле за всю историю наблюдений в этом году и, с большой вероятностью, самого жаркого года за всю историю человечества.
Саммит рассматривается как возможность для стран лучше контролировать изменение климата через разработку совместных целей и с помощью различных инструментов, включая климатические финансирование.
После принятия Парижского соглашения на COP21 в 2015 году участники саммита сосредоточены на достижении его главной цели — не допустить глобальный рост температуры на планете выше 2 градусов Цельсия.
На COP28 стороны впервые проведут так называемую «глобальную инвентаризацию» Парижского соглашения — анализ коллективного прогресса человечества в достижении парижских целей.
По итогам мониторинга будет разработан план, которым международное сообщество сможет руководствоваться для достижения климатических целей. Затем правительства должны будут интегрировать этот глобальный план в национальные планы по борьбе с изменением климата и в 2025 году отчитаться перед ООН о результатах прогресса.