30 ноябрь куни Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов Шимолий Македония пойтахти Скопье шаҳрида Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 30-йиғилиши доирасида бир қатор учрашувлар ўтказди. Бу ҳақда у ўзининг Telegram каналида маълум қилди.
Хусусан, у Буюк Британиянинг ташқи ишлар, Ҳамдўстлик ва тараққиёт масалалари бўйича янги тайинланган давлат котиби Девид Кемерон билан учрашди. Эслатиб ўтамиз, у 2011-йилдан 2016-йилгача Британия ҳукуматини бошқарган.
Вазирлар Ўзбекистон-Буюк Британия ҳамкорлигининг йўналишларини муҳокама қилди, барча соҳаларда икки томонлама муносабатларни мустаҳкамлашга қаратилган саъй-ҳаракатлар, шунингдек, савдо-иқтисодий алоқаларни фаоллаштириш бўйича таклифларни кўриб чиқдилар.
бахтиёр саидов, девид кемерон, ехҳт
Сўнгра Бахтиёр Саидов ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси директори Маттео Мекаччи билан учрашди.
«Жаноб Мекаччининг яқинда Ўзбекистонга амалга оширган ташрифи якунларига тўхталиб, келгуси йиллар учун ҳамкорлик режаларини белгилаб олдик», — деди ТИВ раҳбари.
Бундан ташқари, Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ЕХҲТнинг озчиликлар бўйича Олий комиссари Қайрат Абдраҳмонов билан учрашди. У билан ЕХҲТ маконида миллатлараро тотувлик ва бағрикенглик тамойилларини илгари суриш бўйича ҳамкорликни муҳокама қилди.
Бахтиёр Саидов Канада ташқи ишлар вазирининг парламент котиби Роб Олифант билан эса Ўзбекистон ва Канада ўртасидаги ҳамкорликнинг фойдаланилмаган салоҳияти, икки томонлама кун тартибини кенгайтириш учун улкан имкониятлар ҳақида суҳбатлашди.

Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов 30 ноября провёл ряд встреч на полях 30-го заседания совета министров иностранных дел Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) в столице Северной Македонии Скопье. Об этом он сообщил в своём Telegram-канале.
В частности, он встретился с Дэвидом Кэмероном, новоназначенным государственным секретарём по иностранным делам, делам Содружества и развития Великобритании. Напомним, он возглавлял правительство Великобритании в 2011—2016 годах.
Министры обсудили направления узбекско-британского сотрудничества, рассмотрели усилия по укреплению двусторонних отношений во всех сферах, а также предложения по активизации торгово-экономических связей.
великобритания, дэвид кэмерон, канада, обсе
Затем Бахтиёр Саидов встретился с директором Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ Маттео Мекаччи.
«Мы остановились на итогах недавнего визита господина Мекаччи в Узбекистан и наметили планы нашего сотрудничества на ближайшие годы», — сообщил глава МИДа.
Кроме того, министр иностранных дел Узбекистана встретился с верховным комиссаром ОБСЕ по делам национальных меньшинств Кайратом Абдрахмановым. С ним он обсудил взаимодействие в продвижении принципов межнационального согласия и толерантности на пространстве ОБСЕ.
С Робом Олифантом, парламентским секретарём министра иностранных дел Канады, Бахтиёр Саидов обсудил неиспользованный потенциал сотрудничества между Узбекистаном и Канадой, а также огромные возможности для расширения двусторонней повестки.