25 ноябрь куни Humo Arena мажмуасида бўлиб ўтадиган қозоғистонлик қўшиқчи Jah Khalib`нинг концертига расмий манбадан ёки iTicket.uz кассасидан чипта сотиб олиб, тадбирга кира олмаган ҳар бир кишига пул қайтарилади. Бу ҳақда iTicket.uz хабар берди.
Эслатиб ўтамиз, шанба куни концерт бошланишидан аввал мухлислар зонасига кираверишда тиқилинч юзага келган эди. Ижтимоий тармоқларда кираверишда минглаб одамлар тўпланиб қолгани акс этган видеолар тарқалди.
Компания тартибсизликларга концерт учун сохта чипталарни расмий iticket.uz платформаси орқали эмас, балки учинчи томон сайтларида харид қилган кўплаб одамлар сабаб бўлганини маълум қилди.
«Чайқовчилар томонидан сотилган юзлаб қалбаки чипталар аниқланди. Бунда, атиги битта QR код ёрдамида тадбирга киришга 115 та уриниш амалга оширилди», — дейилади хабарда.
Дастурий назорат тизими туфайли қалбаки чипта сотиб олганлар тадбирга кира олмади. Бироқ, улар яратган тартибсизликлар натижасида қўлларида ҳақиқий чипталари бўлган одамлар ҳам концертга кира олмади, дея таъкидлади компания.
Қалбаки чипталар ва уларни сотиб олган шахсларга оид маълумотлар айбдорларни аниқлаш ва жавобгарликка тортиш учун пойтахт Ички ишлар бош бошқармасига юборилди.
Тошкент шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси, ўз навбатида, тергов бошқармаси томонидан фуқароларга қалбаки чипталарни сотилганлиги бўйича Жиноят кодексининг 228-моддаси (Ҳужжатлар, штамплар, муҳрлар, бланкаларни тайёрлаш, қалбакилаштириш, уларни сотиш ёки улардан фойдаланиш) билан жиноят иши қўзғатилганини маълум қилди.
Компаниянинг эслатишича, iTicket.uz концертлар ташкилотчиси эмас ва фақат чипталарнинг амал қилиш муддати ва харидорларнинг маблағлари учун жавобгардир.
«Сиздан чипталарни фақат веб-сайт ёки iTicket.uz кассасидан ёки тадбир ташкилотчиларидан харид қилишингизни сўраймиз. Чипталарни қайта ёки бошқа ҳар қандай шаклда сотиш қонун билан тақиқланган», — деб эслайди компания.

Компания iTicket.uz, занимающаяся продажей онлайн-билетов на мероприятия, выступила с заявлением о том, по какой причине множество зрителей с билетами не смогли попасть на концерт казахстанского артиста Jah Khalib в Humo Arena в Ташкенте.
«Во время контроля допуска зрителей в фан-зону образовалась неконтролируемая очередь, спровоцированная большим количеством людей, купивших поддельные билеты на концерт на посторонних сайтах, а не через официальную платформу iticket.uz. Были выявлены сотни поддельных билетов, реализованных спекулянтами и перекупщиками. Так, только по одному QR коду предпринято 115 попыток пройти на мероприятие», — сообщили в компании.
Реализатор билетов отметил, что лица, приобретшие поддельные билеты, не смогли пройти на мероприятие благодаря системе программного контроля. «Однако в результате созданных ими беспорядков, на концерт не смогли попасть люди с настоящими билетами на руках», — подчёркивается в сообщении.
Все данные о поддельных билетах и лицах, которые их приобрели, переданы в ГУВД Ташкента для выявления и привлечения к ответственности виновных лиц, сообщили в компании.
ГУВД Ташкента, в свою очередь, заявило, что городское следственное управление возбудило уголовное дело по факту продажи гражданам поддельных билетов по статье 228 (Изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование) Уголовного кодекса Узбекистана.
Компания iTicket.uz заверила, что всем, кто приобрёл билеты на концерт Jah Khalib на официальном ресурсе или в кассах iticket.uz и не смог попасть на мероприятие, будут возвращены деньги.
«Убедительно просим приобретать билеты только на сайте или в кассах iticket.uz или у организаторов мероприятий. Перепродажа билетов или реализация в иной форме запрещена законом», — говорится в сообщении.
Как мы сообщали ранее, перед началом концерта Jah Khalib в комплексе Humo Arena 25 ноября произошла давка у входа в фан-зону. Сотрудники ОВД и Национальной гвардии разогнали толпу и вывели некоторых людей, чтобы предотвратить «возможные негативные ситуации». Распространились также сообщения о гибели людей в давке, однако ГУВД опровергло эту информацию.