25 ноябрь куни Тошкентдаги Humo Arena мажмуасида қозоғистонлик хонанда Jah Khalib концертига кириш учун тиқилинч юзага келди. Ижтимоий тармоқларда мажмуага кираверишда минглаб одамлар йиғилгани акс этган видео тарқалди. Уларнинг бирида Миллий гвардия ходимлари концертга келганлардан бирини олиб кетаётганини кўриш мумкин.
Миллий гвардиянинг Тошкент шаҳри бўйича бошқармаси хабарига кўра, ҳудудга кириш жойларида тартибсизлик ҳолатлари юз берган.
«Жамоат тартибини бузганликда гумонланган фуқаролар воқеа жойидан хавфсиз ҳудудга олиб чиқилиб, юз бериши мумкин бўлган салбий ҳолатларнинг олди олинган… Ҳозирда барча фуқаролар воқеа жойидан тарқатилган. Тан жароҳати олганлар йўқ», — дейилади бошқарманинг 26 ноябрга ўтар кечаси эълон қилинган биринчи хабарида.
Кейинроқ бошқарма фуқаролар томонидан концерт дастури учун чиқарилган 10 мингдан ортиқ электрон чипталар сотиб олинганини билдирди. Ташриф буюрган фуқароларнинг чипталари iTicket ходимлари томонидан махсус сканер қурилмасининг QR коди орқали текширилиб киритилган.
«[Саройдаги] ўриндиқлар тўлган бўлса-да, ташқарида мингдан ортиқ фуқаро қолиб кетиб, кириш истагини билдирган ва ушбу ҳаракатлари билан сунъий тирбандликни содир этган. Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, ушбу фуқароларнинг электрон чипталари кириш жойида такроран тақдим этилганлик ҳолати аниқланган. Ўз-ўзидан маълумки, бундай чипталарга эга бўлган фуқаролар назорат ўтиш жойидан ичкарига қўйилмаган», — дейилади хабарда.
jah khalib, тошкент, ҳумо арена
Бошқарманинг қўшимча қилишича, мазкур фуқаролар тақдим этган электрон чипталар танишлари ёки бошқа жисмоний шахслардан совға сифатида ҳамда пул эвазига қўлга киритганликлари маълум бўлган. ИИО ходимлари томонидан айрим фуқаролар электрон чипталарни ўз манфаати йўлида такроран сотганликлари аниқланган.
Ҳозирда ҳолат юзасидан суриштирув ишлари олиб борилмоқда. Бу каби ноқонуний ишга қўл урган шахсларга нисбатан қонуний чоралар кўрилади, дея қайд этди Миллий гвардия бошқармаси.
«Ушбу ҳолатлар нафақат концерт дастурларида, балки футбол ўйинларига кириш учун сотилаётган электрон чипталарда ҳам кузатилиши мумкин. Сизлардан ва сиз орқали яқинларингиздан электрон чипталарни фақатгина расмий сайтлар ҳамда чипта сотиладиган махсус жойлардан харид қилишларингизни сўраб қоламиз», — дейилади ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган хабарида.
Бундай ҳолатларнинг олдини олиш мақсадида Миллий гвардия, ИИВ, Рақамли технологиялар вазирлиги ва ITICKET INGURUZ МЧЖ мутасаддилари томонидан аниқ чора-тадбирлар муҳокама қилинади.

Перед началом концерта казахстанского певца Jah Khalib в комплексе Humo Arena в Ташкенте 25 ноября произошла давка у входа в фан-зону. В социальных сетях распространились видео, где тысячи людей столпились у входа. На другой записи сотрудники Национальной гвардии Узбекистана уводят одного из посетителей.
По данным Ташкентского городского управления Национальной гвардии, у входа во дворец произошли беспорядки.
«Граждане, подозреваемые в нарушении общественного порядка, были выведены с места происшествия в безопасную зону служащими здесь сотрудниками Национальной гвардии, а возможные негативные ситуации были предотвращены. По факту беспорядков проводятся расследование и изучение… Никто не пострадал», — говорится в первом сообщении ведомства, которое было опубликовано в ночь на 26 ноября.
Позже Управление Нацгвардии сообщило, что граждане приобрели более 10 тысяч электронных билетов на концерт. Сотрудники сайта по продаже билетов «iTicket» проверяли билеты посетителей по QR-коду через специальный сканер.
«Несмотря на то, что все места [во дворце] уже были заняты, более тысячи граждан остались снаружи и выразили желание войти, создав искусственное скопление своими действиями. Стоит отметить, что выявлены случаи повторного предъявления электронных билетов на входе. Само собой, граждан с такими билетами не пускали через контрольно-пропускной пункт», — говорится в сообщении.
Ведомство добавило, что электронные билеты, предъявленные этими гражданами, были получены от знакомых или других лиц в качестве подарков и за деньги. Сотрудники ОВД установили, что некоторые граждане несколько раз продавали одни и те же электронные билеты в корыстных целях.
В настоящее время ведётся расследование. Против тех, кто занимается такой незаконной деятельностью, будут приняты законные меры, заявили в Управлении Нацгвардии.
«Подобные ситуации можно наблюдать не только в концертных программах, но и во время продажи электронных билетов на футбольные матчи. Уважаемые соотечественники, просим вас и ваших близких покупать электронные билеты только на официальных сайтах и в специальных местах продажи билетов», — отметил правоохранительный орган.
Представители Нацгвардии, МВД, Министерства цифровых технологий и ООО «ITICKET INGURUZ» обсудят меры, чтобы предотвратить подобные ситуации в будущем.