Шавкат Мирзиёев Озарбайжон президенти Илҳом Алиевнинг таклифига биноан 23−24 ноябрь кунлари амалий ташриф билан ушбу мамлакатда бўлади. Бу ҳақда Ўзбекистон президенти матбуот хизмати хабар берди.
Давлат раҳбари Боку шаҳрида БМТнинг Марказий Осиё иқтисодиётлари учун махсус дастури (СПЕКА) биринчи саммитида иштирок этади.
Тадбир кун тартибидан дастур доирасидаги кўп томонлама ҳамкорликни янада кенгайтириш, минтақавий лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш учун Мақсадли фонд ташкил этиш, транспорт йўлакларини рақамлаштириш учун «йўл харитаси»ни қабул қилиш, ишбилармонлик ташаббусларини илгари суриш ва бошқа масалалар ўрин олган, дейилади хабарда.
СПЕКА дастури минтақа мамлакатларининг иқтисодий ҳамкорлигини ривожлантириш ҳамда уларнинг жаҳон иқтисодиётига интеграциялашувига кўмаклашиш мақсадида 1998 йил 26 март куни Тошкент декларациясига мувофиқ таъсис этилган. Иштирокчи давлатлар — Ўзбекистон, Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон.
Шу кунларда Боку шаҳрида СПЕКАнинг қатор ишбилармонлик тадбирлари, жумладан, иқтисодий форум ва Марказий Осиё мамлакатларининг саноат салоҳияти кўргазмаси ўтмоқда.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 23−24 ноября посетит Азербайджан с рабочим визитом, сообщила пресс-служба главы государства.
Шавкат Мирзиёев примет участие в первом саммите Специальной программы ООН для экономик Центральной Азии (СПЕКА) в Баку.
В повестку дня мероприятия включены вопросы расширения многостороннего сотрудничества в рамках программы, создания Целевого фонда для поддержки региональных проектов, принятия «дорожной карты» по цифровизации транспортных коридоров, продвижения деловых инициатив и другие вопросы.
Программа СПЕКА была учреждена 26 марта 1998 году в соответствии с Ташкентской декларацией в целях содействия развитию экономического сотрудничества и интеграции стран региона в мировую экономику. Государствами-участниками являются Узбекистан, Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и Туркменистан.
В эти дни в Баку проходит целый ряд деловых мероприятий СПЕКА, в том числе экономический форум и выставка промышленного потенциала стран Центральной Азии.