Президент Шавкат Мирзиёев 20 ноябрь куни ичимлик суви, қишлоқ хўжалиги ва соғлиқни сақлаш соҳаларида халқаро молия институтлари иштирокида амалга оширилаётган лойиҳалар ижроси билан танишди.
Давлат раҳбари матбуот хизматининг хабар қилишича, сўнгги етти йилда халқаро молия институтларининг 16 миллиард долларлик кредитлари ўзлаштирилган, 103 та лойиҳа ишга туширилган.
Бунинг натижасида 5 миллионга яқин аҳолининг кундалик ҳаёти яхшиланишига таъсир қилган 9 мингта ижтимоий ва инфратузилма иншоотлари қурилган ва таъмирланган. 38 та янги йирик саноат қуввати ишга туширилиб, 6,5 мингта юқори даромадли иш ўрни яратилган.
«Лекин, ҳамма тармоқда ҳам натижадорлик бирдек эмас. Масалан, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги тизимида жорий йилда 238 млн доллар халқаро молия институтлари маблағлари ўзлаштирилиши кутилмоқда. Бу мўлжалдан анча кам», — дейилади хабарда.
Умуман, сўнгги йилларда соҳага 2,4 млрд доллар жалб қилиниб, шундан 1,3 млрд доллари ўзлаштирилган. Лекин кечиккан лойиҳалар ҳам бор. Мисол учун, Андижон, Самарқанд ва Тошкент вилоятларида агрологистика марказлари ташкил этиш кечикмоқда.
соғлиқни сақлаш вазирлиги, халқаро молия институтлари, шавкат мирзиёев, қишлоқ хўжалиги вазирлиги, “ўзсувтаъминот”
Соғлиқни сақлаш вазирлигида 877 миллион долларлик 11 та лойиҳа мавжуд. Уларнинг аксарияти амалга оширилмоқда. Лекин нефрология ва урология муассасаларини жиҳозлаш, пойтахтимизнинг Яшнобод туманида катталар учун кўп тармоқли тиббиёт маркази қуриш, миллий референс лабораторияси ташкил қилиш лойиҳалари бўйича инвестиция ўзлаштириш бошланмаган.
«Ўзсувтаъминот» тармоғида қиймати 2,1 миллиард долларлик 22 та лойиҳа амалга оширилмоқда. Шундан 8 та лойиҳанинг ўз вақтида ишга тушмаслиги эҳтимоли бор.
Йиғилишда таъкидланишича, бу кўп ҳолларда лойиҳа гуруҳлари фаолияти билан боғлиқ бўлмоқда.
Президент лойиҳалар бажарилишида вазирларнинг масъулиятини ошириш, ҳар бирини халқаро экспертлар иштирокида муҳокама қилиб бориш ҳамда маблағларни самарали ишлатиш бўйича кўрсатмалар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев 20 ноября рассмотрел ход реализации проектов с привлечением международных финансовых институтов в сфере питьевого водоснабжения, сельского хозяйства и здравоохранения в Узбекистане.
Как сообщила пресс-служба главы государства, за последние семь лет освоены кредиты международных финансовых институтов на 16 млрд долларов, запущено 103 новых проекта.
В результате построено и отремонтировано 9000 объектов социальной сферы и инфраструктуры, что позволило улучшить повседневную жизнь около 5 миллионов человек, говорится в сообщении. Запущено 38 новых крупных промышленных объектов и создано 6500 рабочих мест.
«Однако не во всех отраслях удаётся достичь высокой результативности. К примеру, в этом году в системе Министерства сельского хозяйства ожидается освоение 238 млн долларов средств международных финансовых институтов. Это намного меньше запланированного», — отметили в пресс-службе президента.
В целом за последние годы в сферу было привлечено 2,4 млрд долларов, из которых освоено 1,3 млрд. Имеются проекты, отстающие от графика. Например, задерживается проект создания агрологистических центров в Андижанской, Самаркандской и Ташкентской областях.
международные финансовые институты, министерство здравоохранения, министерство сельского хозяйства, узсувтаъминот, шавкат мирзиёев
По линии Министерства здравоохранения запланировано 11 проектов на сумму 877 млн долларов. Большинство из них реализуется, но освоение инвестиций по проектам оснащения нефрологических и урологических учреждений, строительства многопрофильного медицинского центра для взрослых в Яшнабадском районе Ташкента, создания национальной референс-лаборатории так и не началось, говорится в сообщении.
В системе компании «Узсувтаъминот» реализуются 22 проекта на сумму 2,1 млрд долларов, но «есть вероятность, что 8 проектов не будут запущены в срок».
На совещании отмечалось, что в большинстве случаев это связано с деятельностью проектных групп.
Глава государства поручил повысить ответственность министров за реализацию проектов, вести постоянное обсуждение каждого проекта с участием международных экспертов, обеспечить эффективное использование средств.