Тошкент шаҳридаги тез тиббий ёрдам марказининг беморга нисбатан жинсий тажовузда гумон қилинаётган фельдшери қўлга олинди. Бу ҳақда пойтахт Ички ишлар бош бошқармаси матбуот котиби Нилуфар Исохонова «Газета.uz»га маълум қилди.
Унга кўра, Олмазор тумани ИИБ ҳузуридаги тергов бўлими томонидан Жиноят кодексининг 119-моддаси (Жинсий эҳтиёжни зўрлик ишлатиб ғайритабиий усулда қондириш, модданинг 1-қисмига кўра, мазкур жиноят 5 йилдан 8 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади) билан жиноят иши қўзғатилган.
«Ҳолат бўйича жиноят иши қўзғатилган, эркак гумонланувчи мақомида. Ҳозирда зарурий экспертиза тайинланган, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда. Иш тугагач, қонуний қарор қабул қилинади», — дейилади бошқарма хабарида.
Эслатиб ўтамиз, 17 ноябрга ўтар кечаси университетда ўқитувчи бўлиб ишлайдиган ва кичкина фарзандини ёлғиз ўзи тарбиялаётган аёл ўзини ёмон ҳис қилгани учун тез ёрдам чақириб, аёл шифокор келишини сўраган. Блогер Шаҳноза Соатова жабрланувчи танишига таяниб, тез тиббий ёрдам шифокори унга бир неча марта укол қилганини, аёлнинг аҳволидан фойдаланиб, «номақбул ҳаракатларга қўл урганини, уни қўли билан зўрлаганини» ёзган.
Маълум қилинишича, профилактика инспектори унинг аёлдан «бу жиноятни исботлаш қийин» бўлгани учун кўрсатмаларини қайтариб олишни сўраган. Тез тиббий ёрдам маркази раҳбарияти ички текширув ўтказишни тайинлаган.

Фельдшер Центра скорой медицинской помощи в Ташкенте, который подозревается в насильственных действиях сексуального характера в отношении пациентки, задержан. Об этом «Газете.uz» сообщила пресс-секретарь ГУВД столицы Нилуфар Исаханова.
По её словам, следственный отдел УКД ОВД Алмазарского района Ташкента возбудил уголовное дело по статье 119 Уголовного кодекса (насильственное удовлетворение половой потребности в противоестественной форме / часть 1 статьи предусматривает наказание в виде лишения свободы от 5 до 8 лет).
«Уголовное дело возбуждено по факту, у мужчины статус подозреваемого. Назначены необходимые экспертизы, ведётся следствие. По окончании будет принято законное решение», — заявили в ГУВД.
Напомним, в ночь на 17 ноября женщина, которая работает преподавателем в университете и растит своего маленького ребёнка одна, вызвала скорую помощь из-за плохого самочувствия и просила направить женщину-врача. Блогер Шахноза Соатова со ссылкой на пострадавшую подругу рассказала, что врач скорой помощи сделал ей несколько уколов, воспользовался беспомощностью женщины и «совершил неподобающие действия и изнасиловал её рукой».
Сообщается, что инспектор профилактики просил её пострадавшую подругу отозвать заявление, поскольку «сложно доказать это преступление». Руководство Центра скорой помощи назначило служебную проверку.