БМТнинг Болалар жамғармаси (UNICEF) ва Gavi вакцина алянси Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлигига 3,4 миллион долларлик асбоб-ускуналар совға қилди. Бу ҳақда «Газета.uz»га UNICEF`нинг мамлакатдаги ваколатхонаси матбуот хизмати хабар берди.
Gavi ёрдами Ўзбекистон бўйлаб тақдим этилган ускуналар ва чиқиндиларни бошқариш ресурсларини ўз ичига олади. Хайрия қилинган 3000 та планшет ва 221 та ҳароратни масофадан назорат қилиш тизимидан иборат АТ жиҳозлари Ўзбекистонда иммунизация дастурини модернизация қилишда аҳамиятли бўлиши кутилмоқда.
Бундан ташқари, UNICEF ва Gavi томонидан Андижон, Наманган, Жиззах, Сурхондарё, Сирдарё вилоятларидаги 28 та соғлиқни сақлаш муассасалари, шунингдек, Тошкент шаҳридаги Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий марказини чиқиндиларни қайта ишлаш ускуналари ва йиллик харажат материаллари етказиб берилди.
«Ўзбекистонда иммунизация дастурини рақамлаштириш ҳамда чиқиндиларни бошқариш амалиётини такомиллаштиришнинг бирга олиб борилиши вакцинация қамровини таъминлашдаги камчиликларни бартараф этишга, маълумотлар сифати ва ҳисоботини яхшилашга ёрдам беради. Бу Соғлиқни сақлаш вазирлигига вакциналарни тарқатиш бўйича кўпроқ асосли қарорлар қабул қилиш имконини беради ҳамда барча болалар учун, уларнинг яшаш жойи ёки ижтимоий-иқтисодий ҳолатидан қатъи назар, асосий вакциналар ва хавфсиз тиббий хизматлардан фойдаланиш имкониятини таъминлайди», — дейилади хабарда.
«8000 дан ортиқ эмлаш бўйича ходимлар ўз вақтида эмлаш қайд этилган ҳужжатлар билан танишиш ва иммунизация билан қамраб олиниши керак бўлган аҳолини аниқлаш имкониятига эга бўлади», — деди Gavi компаниясининг Ўзбекистондаги портфели бўйича катта менежери Ян Кастильос Франка.

Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) и Альянс по вакцинам Gavi передали Министерству здравоохранения Узбекистана оборудование на сумму 3,4 млн долларов. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе представительства ЮНИСЕФ в стране.
Переданное оборудование включает 3000 планшетов и 221 систему дистанционного мониторинга температуры, которые, как ожидается, помогут Минздраву отслеживать охват вакцинацией и контролировать цепочки поставок вакцин.
Помимо этого, ЮНИСЕФ и Gavi предоставили оборудование для управления отходами, а также ежегодные расходные материалы для 28 медицинских учреждений в Андижанской, Наманганской, Джизакской, Сурхандарьинской, Сырдарьинской областях, а также Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи в Ташкенте.
«Цифровизация программы иммунизации в Узбекистане в сочетании с улучшением практики управления отходами поможет устранить пробелы в охвате вакцинацией и улучшить качество данных и отчётности. Это позволит Министерству здравоохранения принимать оптимальные решения о распределении вакцин и гарантировать, что все дети, независимо от их местонахождения или социально-экономического статуса, будут иметь доступ к основным вакцинам и безопасным медицинским услугам», — отмечается в сообщении.
«Мы рады отметить, что более 8000 работников системы иммунизации смогут своевременно получить доступ к записям о вакцинации и определить целевую группу населения», — сказал старший менеджер странового портфеля Gavi в Узбекистане Ян Кастильос Франка.