Россияга қарши Европа санкцияларининг 12-пакети 30 дан ортиқ компаниялар, жумладан, Ўзбекистон, Қозоғистон ва Сингапур, шунингдек, Россиянинг бир қанча муҳандислик ташкилотларини ўз ичига олиши мумкин. Европа Иттифоқига аъзо давлатлар шу ҳафта санкцияларни муҳокама қилади. Бу ҳақда Bloomberg хабар берди.
Агентлик маълумотларига кўра, ЕИ Россияга қурол ишлаб чиқаришда қўлланиши мумкин бўлган станоклар ва улар учун эҳтиёт қисмлар экспортини тақиқлашни таклиф қилган. Санкциялар пакети, шунингдек, Россия олмосларини етказиб беришни тақиқлаш ва Россия нефти нархининг юқори чегарасига қўшимча чекловларни ҳам ўз ичига олади (ўтган йилнинг декабрь ойида Ғарб давлатлари уни баррелига 60 доллар қилиб белгилаган).
Таклифлар орасида Россияга кимёвий маҳсулотлар, литийли аккумуляторлар, термостатлар ва двигателлар, жумладан, дронлар учун етказиб беришни тақиқлаш киради. Мамлакатлар суюлтирилган пропан, қуйма темир ва шпигелейзен (темир-марганец қотишмаси), мис сим, алюминий сим, фолга, қувурлар ва арматура импортига чекловларни муҳокама қилади.
Олмосларни олиб киришни тақиқлаш 1 январдан кучга кириши мумкин, параллел равишда учинчи мамлакатларда қайта ишланган рус олмосларини олиб киришга босқичма-босқич билвосита тақиқ жорий этиш режалаштирилмоқда. G7 мамлакатлари (Буюк Британия, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония ва АҚШ) ташқи ишлар вазирлари ўтган ҳафта Россия олмосларига чекловлар бўйича келишувга эриша олмади, деб таъкидлайди Bloomberg.
Санкциялар пакети лойиҳаси, шунингдек, россияликларга крипто-активлар учун ҳамёнлар, ҳисоблар ва сақлаш хизматларини тақдим этувчи Европа компанияларида лавозимларни эгаллашни тақиқлашни, Европадаги россияликлар ёки россиялик юридик шахсларга тегишли бўлган ёки назорат қилувчи компаниялардан Европа Иттифоқи ва бошқа мамлакатлардан маблағ ўтказиш учун рухсат сўрашни талаб қилишни ўз ичига олади.
Экспортчилардан шартномаларига Россиядан айрим товарларни реэкспорт қилишни тақиқловчи қоидаларни киритиш талаб қилиниши мумкин.

В 12-й пакет европейских санкций против России могут попасть более 30 компаний, в том числе из Узбекистана, Казахстана и Сингапура, а также несколько российских машиностроительных организаций. Страны-члены Евросоюза обсудят санкции на этой неделе. Об этом сообщил Bloomberg.
По данным агентства, ЕС предложил запретить экспорт в Россию станков и деталей к ним, которые могут использоваться для производства оружия. В санкционный пакет также входят запрет на поставки российских алмазов и дополнительные ограничения в отношении потолка цен на российскую нефть (в декабре прошлого года западные страны установили его на уровне 60 долларов за баррель).
Предложения включают в себя запрет на поставку в Россию химической продукции, литиевых батареек, термостатов и двигателей, в том числе для беспилотников. Страны обсудят ограничения на импорт сжиженного пропана, чугуна и шпигелайзена (железно-марганцевого сплава), медной проволоки, алюминиевой проволоки, фольги, труб и патрубков.
Запрет на импорт алмазов может вступить в силу с 1 января, параллельно планируется поэтапно вводить косвенный запрет на импорт российских алмазов, обработанных в третьих странах. Главы МИД стран G7 (Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и США) на прошлой неделе не смогли согласовать ограничения в отношении российских алмазов, указывает Bloomberg.
В проекте пакета санкций также предусматривается запрет россиянам занимать должности в европейских компаниях, которые предоставляют кошельки, счета и услуги по хранению криптоактивов, введение требования для компаний в Европе, принадлежащих или контролируемых россиянами или российскими юридическими лицами, о запросе разрешения на перевод средств из ЕС и другие.
К экспортёрам могут внедрить требование включать в свои контракты положения, запрещающие реэкспорт из России определённых товаров.