Ўзбекистоннинг Буюк Британиядаги янги фавқулодда ва мухтор элчиси этиб тайинланган Равшан Усмонов Лондонга етиб келди, деб хабар берди «Дунё» ахборот агентлиги.
Усмонов 2018 йилдан шу вақтгача Ўзбекистоннинг Малайзиядаги элчиси бўлиб фаолият олиб борган. 45 ёшли элчи Бирмингем университети (Буюк Британия), Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги қошидаги Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети ва Тошкент давлат юридик институти (ҳозирги университет) битирувчиси ҳисобланади.
У ташқи сиёсат соҳасида 2000 йилдан иш бошлаган. Дастлаб марказий аппаратда ва Ўзбекистоннинг Испаниядаги элчихонасида турли лавозимларда ишлаган. Кейин у Ташқи ишлар вазирлигининг Европа давлатлари ва НАТО билан ҳамкорлик бўйича дирекциясини бошқарган. Франция, шу билан бирга ўриндошлик асосида Италия ва Португалияда ҳам элчи бўлган.
Равшан Усмонов 2019 йилдан буён Ўзбекистоннинг Буюк Британиядаги элчиси лавозимида ишлаб келган Саид Рустамов ўрнини эгаллади.

Вечером 14 ноября в Лондон прибыл вновь назначенный посол Узбекистана в Великобритании Равшан Усманов, сообщает ИА «Дунё».
Родился в 1978 году. Является выпускником Бирмингемского университета (Великобритания), Университета мировой экономики и дипломатии и Ташкентского государственного юридического университета.
Работу в системе внешнеполитического ведомства начал в 2000 году, занимал различные должности в центральном аппарате и посольстве Узбекистана в Испании. Затем возглавлял Управление МИД по сотрудничеству со странами Европы и НАТО.
Работал послом во Франции, а также по совместительству в Италии и Португалии. С 2018 года он был послом в Малайзии.