Туркиянинг Albayrak Holding компанияси Ўзбекистон шаҳарларида йўл ҳаракати қоидабузарликларини аниқлашнинг автоматлаштирилган фото ва видео қурилмаларини ўрнатиш лойиҳасини амалга оширмоқда. Бу ҳақда Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
10 ноябр куни вазирлик раҳбари Лазиз Кудратов Albayrak Holding координатори Эрдал Налбант билан учрашув ўтказди.
Томонлар Ўзбекистон шаҳарларида йўл ҳаракати қоидабузарликларини қайд этувчи қурилмаларни ўрнатиш лойиҳаси доирасида амалга оширилаётган ишларнинг боришини муҳокама қилди ва «тизимни ўз вақтида ишга тушириш бўйича самарали чоралар кўриш» зарурлигини таъкидлади.
Маълум қилинишича, компания Ўзбекистонда рақамлаштириш, инфратузилмани ривожлантириш ва машинасозлик соҳаларида янги лойиҳаларни амалга ошириш имкониятларини кўриб чиқмоқда.
Август ойида Эрдал Налбант Тошкентга ташрифи чоғида Albayrak Holding учун IT-Park резиденти мақомини олишга, шунингдек, хорижий компанияларга республикада экспортни ривожлантириш учун Ўзбекистон бозорига киришга имкон берадиган Zero-Risk Program — софтлендинг дастурига қизиқиш билдирганди.
Albayrak Holding таркибига 80 та компания киради. Улар орасида Rasat компанияси йўл ҳаракати қоидабузарликлари аниқлаш, транспорт оқимларини бошқариш учун маълумотларни таҳлил қилиш, ақлли чорраҳалар ва бошқаларни ўрнатиш билан шуғулланади.
Ходимлар сони 10 минг кишидан ошади. Холдинг қишлоқ хўжалиги, чиқиндиларни қайта ишлаш, қоғоз ишлаб чиқариш, транспорт ва логистика, машинасозлик, инфратузилма қурилиши ва бошқа соҳаларда лойиҳаларни амалга оширади.

Компания из Турции Albayrak Holding реализует проект по установке автоматизированных фото- и видеоустройств обнаружения нарушений правил дорожного движения в городах Узбекистана. Об этом сообщила пресс-служба Министерства инвестиций, промышленности и торговли (МИПТ).
Глава МИПТ Лазиз Кудратов 10 ноября провёл встречу с координатором Albayrak Holding Эрдалом Налбантом.
Стороны обсудили ход текущих работ в рамках проекта по установке устройств для фиксации нарушений ПДД в городах Узбекистана и подчеркнули, что необходимо «принять действенные мер по своевременной сдаче системы в эксплуатацию».
Сообщается, что компания рассматривает возможность реализации новых проектов Узбекистане в сферах цифровизации, инфраструктурного развития и машиностроения.
В августе Эрдал Налбант в рамках посещения в Ташкент проявил интерес в получении холдингом Albayrak статуса резидента IT-Park, а также к проекту Zero-Risk Program — программа софтлендинга, которая позволит иностранным компаниям зайти на рынок Узбекистана для развития экспорта в республике.
В состав Albayrak Holding входит 80 компаний. В их числе — Rasat, которая занимается установкой систем обнаружения нарушений ПДД и номерных знаков, анализа данных для контроля транспортных потоков, умными перекрёстками и другими.
Численность сотрудников превышает 10 тысяч человек. Холдинг реализует проекты в сферах сельского хозяйства, переработки мусора, производства бумажной продукции, транспорта и логистики, машиностроения, инфраструктурного строительства и других.