3 ноябрь куни Шавкат Мирзиёевнинг «Футбол-таълим муассасалари тармоғини кенгайтириш ҳамда халқаро стандартларга мос келадиган футбол инфратузилмасини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги [ПҚ-355-сонли] қарори қабул қилинди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар қилди.
Қарорга кўра, Ўзбекистон футбол ассоциацияси тизимида қуйидагилар ташкил этилади:
- Миллий футбол маркази;
- Футбол бўйича республика олий спорт маҳорати мактаби негизида Футбол терма жамоалари тайёргарлик маркази;
- Спорт тиббиёти ва реабилитация маркази.
Шунингдек, Футбол бўйича мутахассисларни тайёрлаш маркази Футбол мутахассисларини тайёрлаш ва илмий-тадқиқот маркази этиб, Республика болалар ва ўсмирлар футбол академияси Республика футбол академияси этиб қайта номланади.
2025 йил 1 январдан ҳудудий футбол академиялари, мактаблари ва бошқа давлат футбол-таълим муассасалари тренерларининг Футбол мутахассисларини тайёрлаш ва илмий-тадқиқот марказидан мажбурий равишда тегишли лицензияларни олгандан сўнг фаолият кўрсатиш амалиёти жорий қилинади.
2024 йил сентябрда Ўзбекистонда футзал бўйича Жаҳон чемпионати ўтказилиши муносабати билан ҳудудларда футзал жамоалари ташкил этилади, шу жумладан, профессионал футбол клублари ҳузуридаги футзал бўйича асосий, ёшлар ва аёллар жамоалари фаолияти йўлга қўйилади.
2024 йил 1 январдан профессионал футболдаги фаолиятини якунлаган футболчи ва мутахассисларга Ўзбекистон футбол ассоциациясининг ижобий хулосаси асосида уларнинг хусусий секторда амалга оширадиган футболни ривожлантириш лойиҳалари учун миллий валютада 1,5 миллиард сўмгача 5 йилдан кам бўлмаган муддатга имтиёзли кредит ажратилади.
Футбол мутахассисларини тайёрлаш ва илмий-тадқиқот марказида «футбол тренери», «футбол ҳаками», «футбол таҳлилчиси», «футбол селекционери» (скаут), «спорт психологи», «футбол менежери», «футбол маркетологи» каби мутахассисликларга ўқитиш йўлга қўйилади.
2024/2025 ўқув йилидан Тошкент тиббиёт академиясининг Чирчиқ филиалида «спорт шифокори», «спорт диетологи», «спорт фармакологи» билан бирга «спорт психологи» мутахассислиги бўйича кадрлар тайёрланади.
2024 йил 1 мартгача республикадаги барча стадион ва футбол майдонларининг ягона электрон реестри ишлаб чиқилади.
2024 йил 1 июнгача футбол учрашувларини намойиш қилиш, футболни аҳоли ўртасида кенг тарғиб қилиш мақсадида футбол бўйича махсус телеканал ташкил қилинади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 3 ноября подписал постановление о мерах по расширению сети футбольно-образовательных учреждений и развитию футбольной инфраструктуры в соответствии с международными стандартами, сообщает Министерство юстиции.
Согласно документу, до 1 июня 2024 года поручено создать специальный футбольный телеканал для трансляции футбольных матчей и широкой пропаганды футбола среди населения.
Сегодня футбольные матчи чемпионата Узбекистана транслируются на государственном телеканале Sport, Mahalla и других, а также частном телеканале Futbol TV (принадлежит Uzreport TV).
В структуре Ассоциации футбола Узбекистана (АФУ) будут созданы:
• Национальный центр футбола;
• Центр подготовки сборных по футболу на базе Республиканской школы высшего спортивного мастерства по футболу;
• Центр спортивной медицины и реабилитации.
Центр подготовки футбольных специалистов будет переименован в Центр подготовки футбольных специалистов и научных исследований, а Республиканская детско-юношеская футбольная академия будет переименована в Республиканскую футбольную академию.
С 1 января 2025 года будет введена практика, согласно которой тренеры региональных футбольных академий, школ и других государственных футбольно-образовательных учреждений смогут работать после получения обязательной лицензии Центра подготовки футбольных специалистов и научных исследований.
Центр также будет готовить футбольных тренеров, судей, аналитиков, селекционеров (скаутов), психологов, менеджеров и маркетологов.
Начиная с 2024/2025 учебного года в Чирчикском филиале Ташкентской медицинской академии будут готовить специалистов по специальностям «спортивный врач», «спортивный диетолог», «спортивный фармаколог» и «спортивный психолог».
В сентябре 2024 года в Узбекистане пройдёт чемпионат мира по футзалу. В регионах планируется организовать команды по футзалу, в том числе деятельность основной, молодёжной и женской команд по футзалу при профессиональных футбольных клубах.
С 2024 года игрокам и специалистам, завершившим карьеру в профессиональном футболе, на основании положительного заключения АФУ будет выделяться льготный кредит в размере до 1,5 млрд сумов в национальной валюте сроком не менее чем на 5 лет для проектов по развитию футбола в частном секторе.
До 1 марта 2024 года будет разработан единый электронный реестр всех стадионов и футбольных полей страны.