Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 3 ноябрь куни Туркий давлатлар ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгаши йиғилишида нутқ сўзлади. Унинг нутқи давлат раҳбари матбуот хизмати томонидан эълон қилинди.
Давлат раҳбари ўз нутқини қадимий турк давлати асосчиларидан бири Билга Хоқоннинг қуйидаги даъвати билан бошлади: «Эй туркий элим, ўзлигингга қайт, ўзингни англа — янада юксалгайсан!»
«Ушбу ибратли сўзлар бугунги шиддатли замонда — Туркий давлатлар ташкилоти ўз фаолиятини тобора такомиллаштириб бораётган бир даврда албатта чуқур маънога эга. Тили, дини ва юраклари бир-бирига чамбарчас боғланган қардош халқларимиз овози эндиликда дунё бўйлаб янада баланд, янада кучлироқ янграмоқда», — деди Ўзбекистон президенти.
Мирзиёев Қозоғистон халқини яқинда кенг нишонланган мамлакат миллий байрами — Республика куни, Туркия президенти Режеп Таййип Эрдоғанни ва бутун турк халқини Республика эълон қилинган куннинг 100 йиллик тантаналари ва Озарбайжон халқини мамлакат ҳудудий яхлитлиги тўлиқ тиклангани билан табриклади.
Ўзбекистон раҳбарининг қайд этишича, Туркий давлатлар ташкилоти бугунги кунда шаклланаётган янги дунё тартиботи ва халқаро институтлар тизимида ўзига хос муҳим ўринга эга бўлиб бормоқда. 160 миллион аҳолини қамраб олган ташкилот ҳудуди катта иқтисодий имкониятлар макони ҳамдир. «Бизнинг мамлакатимиз Ташкилотнинг барча аъзолари билан стратегик шериклик алоқалари ўрнатганини катта мамнуният билан айтиб ўтмоқчиман», — деди президент.
Аввалроқ хабар қилинганидек, Шавкат Мирзиёев Туркий давлатлар ташкилоти саммитида Исроил-Фаластин можароси ҳақида ҳам гапирди. «Биз томонларни зудлик билан ҳарбий ҳаракатлар ва ўт очишни тўхтатишга ҳамда сулҳ тузишга чақирамиз», — деди у. Президент «икки халқ учун икки давлат» тамойилини қўллаш тарафдори эканини билдирди.
Шавкат Мирзиев саммитда кўп томонлама ва узоқ муддатли алоқаларни янада кенгайтиришга қаратилган қуйидаги таклифларни илгари сурди.
Биринчидан, «Ташкилот доирасида ўзаро ҳурмат, ишонч ва очиқлик тамойилларини мустаҳкамлаш, биргаликда турли тўсиқларни самарали енгиб ўтиш бош мақсадимиз», — деди у.
Шу муносабат президент Туркий халқлар бирдамлигини, уларнинг буюк ўтмиши ва бой маданиятини, азалий қадриятларини ифода этадиган «Туркий дунё хартияси»ни ишлаб чиқиш зарурлигини таъкидлади. Ушбу ўзига хос рамзий қомусни «соҳанинг етук олимлари ва экспертлар иштирокида тайёрлаш» таклифини берди.
Иккинчидан, шу кунларда Туркий инвестиция фонди ўз ишини бошлайди. «Давлатларимиз ўртасида саноат кооперациясини кучайтириш ва йирик сармоявий лойиҳаларни амалга ошириш мақсадида кейинги босқичда Туркий тараққиёт банкини ташкил этиш ишларини ҳам фаоллаштиришимиз керак. Ушбу молия муассасасини Тошкент шаҳрида жойлаштиришга тайёрмиз», — деди Шавкат Мирзиёев.
Учинчидан, Ўзбекистон раҳбари Туркий давлатлар савдо ҳамкорлиги тадқиқот марказини ташкил этиш бўйича бошланган амалий ишларни тўлиқ маъқуллашини айтди. «Келгусида Марказ имкониятларидан унумли фойдаланган ҳолда, биргаликда савдо тўсиқларини бартараф этиш, экспорт-импорт ҳажмини кўпайтириш бўйича янги механизмларни кенг жорий қилиш, электрон савдо платформаларини ривожлантиришга қаратилган аниқ чора-тадбирларни амалга оширишимиз зарур», — деди у.
Тўртинчидан, Ўзбекистон юк ташувларига ўсиб бораётган талабни қондириш мақсадида Ўрта коридор салоҳиятини кенгайтириш чораларини қўллаб-қувватлайди, деди Шавкат Мирзиёев.
Шунингдек, президент Ўзбекистон қўшимча кўптармоқли йўналишларни, жумладан, Хитой, Жанубий Осиё ва Европа бозорларига мамлакатлар орқали ўтадиган коридорларни ривожлантириш ҳамда транспорт хизматларини рақамлаштириш тарафдори эканини маълум қилди. «Давлатларимиз Темир йўл идоралари кенгашини таъсис этишни ва бу тузилманинг дирекциясини юртимизда жойлаштиришни таклиф этамиз», — деди президент.
Бешинчидан, Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон экология соҳасида кенг қамровли ҳамкорликни ривожлантиришдан манфаатдор эканини таъкидлади.
«Қадимдан аждодларимиз она табиат билан уйғун ва ҳамоҳанг бўлиб яшаганлар. Афсуски, бугунги кунда табиатга нисбатан истеъмолчилик кайфияти кучайиб бормоқда. Иқлим ўзгаришлари туфайли юзага келаётган турли муаммолардан бутун инсоният қаттиқ азият чекмоқда. Бундай ҳолат барчамиздан кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирларни амалга оширишни талаб қилмоқда. Вазирлар даражасида доимий фаолият кўрсатадиган Туркий экология форумининг тузилиши бу йўлда муҳим қадам бўлиши шубҳасиз. Бундай таъсирчан механизм Ташкилотимиз фаолияти самарадорлигини оширишга қаратилган режаларимизга мосдир», — деди давлат раҳбари.
Олтинчидан, «Туркий цивилизацияни юксалтириш ғояси технологик тараққиёт ва илғор билимларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш билан бевосита боғлиқдир. Ижодий фикрлайдиган, истеъдодли ва шижоатли ёшларимиз истиқболда туркий дунёнинг янги Ренессансини барпо этишига ишончим комил. Бу йўлда уларга буюк аждодларимиз яратган илмий кашфиётлар ва маънавий мерос мустаҳкам замин бўлиб хизмат қилади», — деди Ўзбекистон раҳбари.
Унинг таъкидлашича, ўтган асрда яшаган жадид боболаримизнинг ибратли фаолияти, илмий-ижодий меросини чуқур ўрганиш юзасидан аъзо мамлакатларда катта ишлар амалга оширилмоқда.
туркий давлатлар ташкилоти, шавкат мирзиёев
«Ана шу ишларни янги босқичга кўтариш мақсадида жорий йилнинг декабрь ойида юртимизда бўлиб ўтадиган „Жадидлар: миллий ўзлик, истиқлол ва давлатчилик ғоялари“ мавзусидаги халқаро анжуманда вакилларингизни фаол иштирок этишга таклиф этамиз. Шу билан бирга, янгиликка интилиб яшайдиган, ташаббускор ўғил-қизларни рағбатлантириш учун Ўзбекистонда Туркий дунё креатив ёшлари марказини очишни мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблайман», — деди у.
Шавкат Мирзиёев Туркий давлатлар ташкилоти аъзоларини афғон халқига ёрдам кўрсатишни сусайтирмасликка, у ердаги ижтимоий муаммоларни ҳал этишга қаратилган механизмларни ишлаб чиқишга чақирди.
«Бизга минтақавий шериклик ва барча қўшнилари билан иқтисодий ҳамкорлик жараёнларида фаол иштирок этадиган, тинч ва барқарор Афғонистон керак», — деди президент
«Бугун қабул қилинаётган муҳим ҳужжатлар ва қарорлар, жумладан, саммит декларацияси ҳамда Остона акти мамлакатларимизнинг ёрқин туркий келажак сари навбатдаги дадил қадамлари бўлишига ишонаман. Ўз тарихи давомида кўп-кўп синовларни бошидан кечирган ва уларга биргаликда ечим топган қардош халқларимиз келгусида ҳам буюк ишларни амалга ошириши шубҳасиз», — деди Шавкат Мирзиёев нутқи якунида.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 3 ноября выступил на заседании совета глав государств Организации тюркских государств (ОТГ). Его речь опубликовала пресс-служба главы государства.
В начале своей речи Шавкат Мирзиёев процитировал одного из основателей древнего тюркского государства Билга Хакана: «Возродись, мой тюркский народ, познай себя, чтобы возвыситься вновь!»
«В нынешнее стремительно меняющееся время […], несомненно, эти назидательные слова обретают особенно глубокий смысл. Голос наших братских народов, неразрывно связанных языком, религией и духовными ценностями, теперь ещё громче и сильнее звучит во всем мире», — сказал глава государства.
Президент Узбекистана также поздравил Казахстан, который недавно отметил День республики, Турцию со 100-летием со дня провозглашения республики и Азербайджан — с полным восстановлением территориальной целостности страны.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что ОТГ занимает «важное место в формирующихся сегодня новом миропорядке и системе международных институтов». «Территория нашей организации, охватывающая 160-миллионное население, также является регионом, обладающим большими экономическими возможностями», — сказал он, напомнив, что Узбекистан установил отношения стратегического партнёрства со всеми членами ОТГ.
Как сообщалось ранее, глава государства высказался по поводу конфликта между Израилем и Палестиной. «Призываем стороны немедленно остановить военные действия, прекратить огонь и перейти к перемирию», — сказал Шавкат Мирзиёев. Он выступил за применение принципа «два государства для двух народов».
Президент Узбекистана напомнил, что нынешний форум проходит под названием «Тюркская эра». Он выдвинул предложения, направленные на расширение многосторонних и долгосрочных связей стран ОТГ.
Первое. «Наша главная цель — укрепление принципов взаимного уважения, доверия и открытости в рамках организации, совместное эффективное преодоление всех преград», — сказал он.
В этой связи президент Узбекистана предложил разработать Хартию Тюркского мира, «которая отразит единство и сплочённость тюркских народов, их великое прошлое, богатую культуру и исконные ценности».
«Предлагаю подготовить эту своеобразную и символическую энциклопедию с участием ведущих учёных и экспертов сферы», — добавил он.
Второе. В эти дни начинает работу Тюркский инвестиционный фонд. «В целях усиления промышленной кооперации между нашими государствами и реализации крупных инвестиционных проектов на следующем этапе мы должны также активизировать работу по созданию Тюркского банка развития. Готовы разместить это финансовое учреждение в Ташкенте», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Третье. Президент предложил эффективно задействовать возможности организуемого сейчас Исследовательского центра торгового сотрудничества тюркских государств. В дальнейшем, по словам президента, страны ОТГ должны реализовать меры, направленные на устранение барьеров в сфере торговли, внедрение новых механизмов наращивания объёмов экспорта и импорта и развитие платформ электронной торговли.
Четвертое. Для удовлетворения растущего спроса на грузоперевозки Узбекистан поддерживает меры расширения потенциала Среднего коридора, заявил президент страны. Он добавил, что Узбекистан также является сторонником развития дополнительных многоотраслевых направлений, в частности, коридоров, проходящих через страны ОТГ к рынкам Китая, Южной Азии и Европы и цифровизации транспортных услуг.
Шавкат Мирзиёев предложил учредить Совет железнодорожных ведомств государств ОТГ и разместить дирекцию этой структуры в Узбекистане.
Пятое. Узбекистан заинтересован в развитии многопланового сотрудничества в сфере экологии". «Издревле наши предки жили в гармонии с природой. К сожалению, в настоящее время все более усиливается потребительское отношение к ней. От разного рода проблем, возникающих в результате изменения климата, серьёзно страдает все человечество. Такая ситуация требует от всех нас безотлагательных мер», — сказал президент.
Шавкат Мирзиёев предложил создать постоянно действующий на министерском уровне Тюркский экологический форум.
Шестое. «Убеждён, что наша креативно мыслящая, талантливая и целеустремлённая молодёжь в будущем построит новый Ренессанс тюркского мира», — сказал президент.
Он отметил, что в странах-участницах ОТГ осуществляется большая работа по глубокому изучению деятельности и научно-творческого наследия джадидов, живших в прошлом столетии.
«Мы приглашаем к активному участию ваших представителей в предстоящей международной конференции на тему „Джадиды: национальное самосознание, идеи независимости и государственности“, которая пройдёт в нашей стране в декабре этого года с целью вывести на новый уровень работу в данном направлении», — сказал президент.
Для поддержки и стимулирования инициативной молодёжи он предложил открыть в Узбекистане Центр креативной молодёжи Тюркского мира.
Отдельно президент Узбекистана остановился на теме Афганистана. По его словам, сегодня на фоне усугубляющихся конфликтов и войн в других точках мира проблема Афганистана все дальше отодвигается с поля зрения международного сообщества.
«Призываем разработать конкретные механизмы, направленные на недопущение ослабления оказания гуманитарной помощи афганскому народу, решение острых социальных проблем в этой стране. Нам нужен мирный и стабильный Афганистан, активно участвующий в процессах регионального партнёрства и экономического сотрудничества со всеми соседями», — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Глава Узбекистана заверил, что страна и впредь будет оказывать необходимую помощь афганскому народу. «Мы активно продолжим предоставление гуманитарной поддержки через логистический хаб и обучение афганских граждан в Образовательном центре в Термезе», — сказал он.
«Несомненно, наши братские народы, преодолевшие немало испытаний в своей истории и всегда находившие совместные решения проблем, и в будущем смогут воплотить свои великие дела», — заключил президент Узбекистана.