Шавкат Мирзиёев 1 ноябрь куни кечқурун Самарқандда Ўзбекистонга расмий ташриф билан келган Франция президенти Эммануэль Макронни қабул қилди, деб хабар берди давлат раҳбари матбуот хизмати.
«Қадрли дўстим, хайрли кеч. Жуда хурсандман. Анчадан бери кутгандим», — деди Ўзбекистон раҳбари. Бунга жавобан Макрон шундай деди: «Мен ваъда берганман… Шундай қилиб, дўстлар учрашди».
Давлат раҳбарлари кечаси Самарқанд бўйлаб сайр қилди, UNESCO`нинг Бутунжаҳон мероси рўйхатига киритилган Регистон меъморий ансамблини зиёрат қилди. «Барча йўллар Самарқандга олиб боради», — деди Шавкат Мирзиёев табассум билан.
Кейин президентлар «Буюк ипак йўли» халқаро сайёҳлик марказидаги «Боқий шаҳар» тарихий-этнографик мажмуага ташриф буюрди.
Ташрифнинг асосий тадбирлари, жумладан, олий даражадаги музокаралар 2 ноябрь куни бўлиб ўтади.
Эслатиб ўтамиз, Макрон Франциянинг Ўзбекистонга ташриф буюрган иккинчи раҳбари бўлди. Бунгача Франция президенти Франсуа Миттеран 1994 йилда Ўзбекистонга ташриф буюрганди.

Президент Шавкат Мирзиёев вечером 1 ноября в Самарканде встретил президента Франции Эммануэля Макрона, прибывшего в Узбекистан с официальным визитом, сообщила пресс-служба главы государства.
«Дорогой мой друг, добрый вечер. Очень рад. Давно уже жду», — сказал лидер Узбекистана. В ответ Макрон заявил: «Я же обещал… И вот друзья встретились».
Лидеры стран совершили прогулку по ночному Самарканду, посетили архитектурный ансамбль Регистан, включённый в список Всемирного наследия ЮНЕСКО. «Все дороги [ведут] в Самарканд», — сказал Шавкат Мирзиёев с улыбкой.
Затем президенты посетили историко-этнографический парк «Вечный город» в международном туристическом центре «Великий шёлковый путь».
Основные мероприятия визита, в том числе переговоры на высшем уровне, состоятся 2 ноября.
Отметим, что Макрон стал вторым руководителем Франции, который посещал Узбекистан. До этого в 1994 году в Узбекистан совершил визит президент Франции Франсуа Миттеран.