Хоразм вилоятида 3 ноябрдан совуқ сув таъминоти ва оқова хизматлари нархи ошади, деб хабар қилди «Ўзсувтаъминот» корхонаси матбуот хизмати.
Ҳудудда совуқ сув учун янги тарифлар:
• аҳоли учун — кубометри учун 2800 сўм;
• бюджет ташкилотлари учун — кубометри учун 5 700 сўм;
• улгуржи истеъмолчилар учун — кубометри учун 5700 сўм.
Оқова хизматлари учун тарифлар:
• аҳоли учун — кубометри учун 1550 сўм;
• бюджет ташкилотлари учун — кубометри учун 2400 сўм;
• улгуржи истеъмолчилар учун — кубометри учун 2400 сўм.
Аввалроқ «Газета.uz» Сурхондарё, Қашқадарё ва Тошкент вилоятларида ичимлик суви ва оқова хизматлари нархлари ошгани ҳақида хабар берганди.
Корхона баёнотида таъкидланишича, сўнгги беш йилда Хоразм вилоятида аҳолини марказлаштирилган ичимлик суви билан қамраб олиш даражаси 52,1 фоиздан 85,5 фоизга ошган. Йил охирига қадар бу кўрсаткични 90 фоизга етказиш режалаштирилган.
Вилоят аҳолисини сув билан таъминлайдиган 200 минг кубометр қувватга эга Питнак сув тозалаш иншоотини реконструкция қилиш, унинг қувватини 400 минг куб метрга етказиш кўзда тутилган.
Бундан ташқари, Гурлан туманида сув манбаларидан олисда жойлашган Гурлан, Янгибозор ва Шовот туманлари аҳолисини узлуксиз ичимлик суви билан таъминлаш мақсадида қуввати 50 куб метр бўлган янги сув тозалаш иншоотини қуриш режалаштирилган.
Шунингдек, Урганч, Хива ва Питнак канализация тармоқларини қуриш ва реконструкция қилиш, Гурлан туманида канализация тизимларини барпо этиш режа қилинган.
Ушбу мақсадлар учун Европа тикланиш ва тараққиёт банкидан 150 миллион доллар миқдорида кредит жалб этилди.
Шу билан бирга, хабарда қайд этилишича, иш ҳақи, электр-энергия, солиқ тўловлари, хорижий кредитлар тўлови амалга оширилган бўлиб, жорий ва капитал таъмирлаш, тизимни модернизация қилиш ишларида ҳам сарф-харажатлар талаб этилади.
Юқоридагиларнинг барчасини инобатга олган ҳолда халқ депутатлари Хоразм вилоят кенгаши 18 октябрдаги қарори билан ичимлик суви таъминоти ва канализация хизматлари учун янги тарифларни тасдиқлаш тўғрисида қарор қабул қилди.

В Хорезмской области с 3 ноября поднимутся цены на холодное водоснабжение и услуги канализации, сообщила пресс-служба предприятия «Узсувтаъминот».
Новые тарифы на холодную воду в регионе:
- для населения — 2800 сумов за кубометр;
- для бюджетных организаций — 5700 сумов за кубометр;
- для оптовых потребителей — 5700 сумов за кубометр.
- для населения — 1550 сумов за кубометр;
- для бюджетных организаций — 2400 сумов за кубометр;
- для оптовых потребителей — 2400 сумов за кубометр.
Ранее «Газета.uz» сообщала о повышении цен на питьевую воду и услуги канализации в Сурхандарьинской, Кашкадарьинской и Ташкентской областях.
В заявлении компании отмечается, что за последние пять лет охват населения централизованным питьевым водоснабжением в Хорезмской области повысился с 52,1% до 85,5%. До конца года планируется довести этот показатель до 90%.
В области запланирована реконструкция Питнакского водоочистного сооружения мощностью 200 тысяч кубометров, обеспечивающего водой население области, с целью доведения его мощности до 400 тысяч кубометров.
Кроме того, запланировано строительство нового водоочистного сооружения мощностью 50 кубометров в Гурленском районе для непрерывного обеспечения питьевой водой жителей, отдалённых от водных источников Гурленского, Янгибазарского и Шаватского районов.
Запланированы также строительство и реконструкция канализационных систем Ургенча, Хивы и Питнака и строительство канализационных систем в Гурленском районе.
На все эти цели был привлечён кредит Европейского банка реконструкции и развития в размере 150 млн долларов.
Вместе с тем, отмечается в сообщении, требуются средства на выплату заработных плат работникам предприятия, оплату электроэнергии, выплату налогов, погашение кредитов, также необходимы денежные средства на текущий и капитальный ремонт и модернизацию системы.
С учётом всего вышеизложенного Хорезмский областной кенгаш народных депутатов 18 октября принял решение утвердить новые тарифы на услуги питьевого водоснабжения и водоотведения.