«Ўзбекистон темир йўллари» компанияси, Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги ҳузуридаги Туризм қўмитаси ҳамда Италиянинг Arsenale компанияси ўртасида сайёҳлик поездни ишлаб чиқиш ва қуриш бўйича уч томонлама келишувга эришилди.
Ҳужжат Самарқандда бўлиб ўтаётган ЮНВТО Бош ассамблеясининг 25-сессияси доирасида имзоланди, деб хабар бермоқда «Газета.uz» мухбири.
Томонлар сайёҳлик поезди 2026 йил охиридан йўлга қўйилиши ва Тошкент−Самарқанд−Бухоро−Хива йўналиши бўйлаб ҳаракатланишини кутмоқда.
Arsenale 66 нафар йўловчига хизмат кўрсатишга мўлжалланган 38 купели, 13 та вагондан иборат бўлган ҳашаматли поэзд ишлаб чиқариш устида иш олиб боради. Компания вакиллари поездни замонавий жиҳозлар билан таъминлашни, вагонлардаги хизмат кўрсатиш сифати ва интерьер дизайни «итальянча бўлишини» таъкидлади.
«Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти раҳбари ўринбосари Ҳикматулла Раҳметов «туризм келажаги сифатида темир йўл круизларини йўлга қўйиш концепцияси бизнинг инновациялар ва барқарорликка интилишимизга жуда мос келади», — деб таъкидлади.
Чет эллик саёҳатчиларнинг эътиборини жалб қилишни мақсад қилган Luxury Train Cruising лойиҳаси Инвестиция, саноат ва савдо вазирлиги ҳомийлигида амалга оширилади.
Arsenale учун Ўзбекистон Осиёдаги учинчи ҳамкор давлатга айланди, деб ёзади Spot. Бунгача компания Саудия Арабистони ва БААда ҳашаматли поездларни йўлга қўйиш режасини эълон қилган.

Компания «Узбекистон темир йуллари», Комитет по туризму при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, а также итальянская компания Arsenale подписали трёхсторонний меморандум о разработке и выпуске люксового туристического поезда.
Документ был подписан в рамках 25-й сессии Генеральной ассамблеи ЮНВТО в Самарканде, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
Стороны ожидают, что туристический поезд будет запущен с конца 2026 года, он будет курсировать по маршруту Ташкент — Самарканд — Бухара — Хива.
Поезд класса «люкс» будет состоять из 13 вагонов с 38 купе, рассчитанными на обслуживание 66 пассажиров. Представители компании подчеркнули, что оснастят поезд современными удобствами, а качество услуг в вагонах и дизайн интерьера «будут итальянскими».
Заместитель главы «Узбекистон темир йуллари» Хикматулла Рахметов отметил, что «концепция запуска железнодорожных круизов как будущего туризма прекрасно согласуется с нашим стремлением к инновациям и устойчивому развитию».
Проект люксового поезда, который нацелен привлечь внимание зарубежных путешественников, будет осуществляться под эгидой Министерства инвестиций, промышленности и торговли.
Для Arsenale Узбекистан стал третьим рынком страной в Азии, пишет Spot. До этого компания объявила о планах запустить люксовые поезда в Саудовской Аравии и ОАЭ.