17 октябрь куни Украина Қуролли кучлари (ВСУ) россиялик қўшинлар позицияларига ҳужум қилиш учун илк бор ATACMS тактик баллистик ракеталаридан фойдаланди, деб ёзмоқда The Wall Street Journal (WSJ) манбаларга таяниб.
Газетанинг маълум қилишича, АҚШ яқинда Украина қарши ҳужумининг оператив имкониятларини ошириш учун Украинага 160 км га яқин масофага учадиган ракеталарнинг кичик партиясини яширинча юборган.
АҚШ ATACMS ракеталарини Украинага топширгани ҳақида расман эълон қилмади.
ВСУ ATACMS ёрдамида қайси объектларга зарба берилганига аниқлик киритмади, бироқ Украина Қуролли кучлари сешанба куни вақтинча ишғол қилинган Луганск ва Бердянск яқинидаги аэродромларга ҳужумлар ҳақида хабар берганини қайд этади.
ВСУнинг тасдиқлашича, «Ниначи» (Dragonfly) операцияси давомида Россиянинг тўққизта вертолёти йўқ қилинган, шунингдек, махсус жиҳозлар, ҳаво ҳужумидан мудофаа қурилмаси, ўқ-дорилар омбори ва учиш-қўниш йўлаклари шикастланган.
Washington Post нашрининг украиналик ҳарбий мулозимга таяниб ёзишича, Украина қуролли кучлари Луганск ва Бердянскдаги нишонларга 18 та ATACMS ракетасини учирган.
Украина расмийлари узоқ вақт давомида АҚШдан ATACMS ракеталарини етказиб беришни сўраган, аммо рад жавобини олган эди. Сентябрь ойида бир қатор Америка ОАВлари АҚШ президенти Жо Байден Украинага кластер каллаклари бўлган баъзи ATACMS ракеталарини беришга рози бўлгани, аммо ўз қарорини ошкора эълон қилмагани ҳақида хабар берган эди.

Вооружённые силы Украины (ВСУ) 17 октября впервые использовали тактические баллистические ракеты ATACMS для удара по позициям российских войск, сообщает The Wall Street Journal (WSJ) со ссылкой на источники.
По информации газеты, CША на днях тайно отправили в Украину небольшую партию ракет с радиусом действия около 160 км, чтобы повысить оперативные возможности украинского контрнаступления.
Официально США не объявляли о том, что передали Украине ракеты ATACMS.
WSJ не уточняет, по каким объектам ударили ATACMS, но отмечает, что ВСУ во вторник сообщили об ударах по аэродромам вблизи временно оккупированных Луганска и Бердянска.
ВСУ утверждают, что в ходе операции Dragonfly были уничтожены девять российских вертолётов, а также специальная техника, пусковая установка ПВО, склад боеприпасов, а также повреждены взлётные полосы.
Washington Post, ссылаясь на украинского военного чиновника, пишет, что ВСУ выпустили 18 ракет ATACMS по целям в Луганске и Бердянске.
Власти Украины многие месяцы добивались поставок ракет ATACMS от США, но получали отказ. В сентябре ряд американских СМИ сообщил, что президент США Джо Байден согласился предоставить Украине немного ракет ATACMS с кассетными боеголовками, но не стал публично объявлять о своём решении.