Грузия Конституциявий суди (КС) президент Саломе Зурабишвилини ҳукумат розилигисиз хорижга чиқиб, мамлакат конституциясини бузган деб топди, дея хабар бермоқда Грузия Биринчи канали. Мазкур қарор парламентга давлат раҳбарига нисбатан импичмент жараёнини бошлаш имконини беради.
Ишни тўққиз нафар судя кўриб чиқди ва қарорни олти нафари қўллаб-қувватлади. Суд Зурабишвилининг август ва сентябрь ойларида қатор Европа давлатларига қилган сафарлари Грузия конституциясининг 52-моддасига зид, деб топди. Мазкур моддага кўра, президент ташқи сиёсат билан боғлиқ вакиллик ваколатларини ҳукумат розилиги билан амалга оширади.
Энди Конституциявий суд қарори парламент томонидан тасдиқланиши керак. Президентни лавозимидан четлаштириш учун 100 нафар парламент аъзосининг овози зарур. Импичмент ташаббуси билан чиққан ҳукмрон «Грузия орзуси» партияси парламентда 84 ўринга эга бўлиб, мухолифат қўллаб-қувватлашига муҳтож бўлади.
Мухолифатнинг аксарияти президентнинг импичментига қарши ва бундай тартибнинг бошланишини «„Грузия орзуси“ томонидан Грузиянинг Европа интеграциясига қарши саботажи» деб атамоқда, дея ёзди ВВС Рус хизмати.
Саломе Зурабишвили 2018 йилнинг декабрида Грузия президенти бўлган. Расмий равишда у мустақил номзод сифатида кўрсатилган, аммо уни «Грузия орзуси» қўллаб-қувватлаган. Кейинчалик, давлат раҳбари ва ҳукмрон партия ўртасидаги муносабатлар Россиянинг Украинага қарши уруши ва Москва билан муносабатлардаги келишмовчиликлар фонида ёмонлаша бошлади, деб ёзади Deutsche Welle.

Конституционный суд (КС) Грузии постановил, что президент Саломе Зурабишвили нарушила конституцию страны, поехав за границу без согласия правительства, сообщает Первый канал Грузии. Это решение позволит парламенту начать процедуру импичмента главы государства.
Дело рассматривали девять судей, решение поддержали шесть из них. Суд признал, что поездки Зурабишвили в ряд европейских стран в августе и сентябре нарушили 52-ю статью Конституции Грузии, по которой президент осуществляет представительские полномочия во внешней политике с согласия правительства.
Теперь решение КС должен утвердить парламент. Для отстранения президента от должности необходимы голоса 100 депутатов парламента. У правящей партии «Грузинская мечта», инициировавшей импичмент, 84 места в парламенте и ей понадобится поддержка оппозиции.
Большая часть оппозиционеров при этом выступает против объявления импичмента президенту и называет запуск такой процедуры «саботажем европейской интеграции Грузии со стороны „Грузинской мечты“», пишет ВВС Русская служба.
Саломе Зурабишвили стала президентом Грузии в декабре 2018 года. Формально она выдвигалась как независимый кандидат, но её поддержала «Грузинская мечта». Впоследствии отношения между главой государства и правящей партией стали портиться на фоне войны России против Украины и разногласий по поводу отношений с Москвой, пишет Deutsche Welle.