Жорий йилнинг саккиз ойида Ўзбекистонга 4,3 млн сайёҳ ташриф буюрди, улардан тушган даромад 1,4 млрд АҚШ долларини ташкил этди. Бу ҳақда президент Шавкат Мирзиёев раислигида чоршанба куни бўлиб ўтган йиғилишда сўз борди.
Мамлакатга узоқ давлатлардан туристлар келиши кўпайган. Мисол учун, Ҳиндистон, Япония, АҚШ ва италиялик сайёҳлар сони 3−4 баробар ошган. Биргина Хоразмга Испаниядан 40 минг турист ташриф буюрган. Лекин улар транзит орқали келаётгани сабабли ортиқча харажат қилаяпти. Агар Мадриддан Ўзбекистонга авиарейс қўйилса, туроператорлар сайёҳларни 4 карра оширишга тайёрлигини билдирган, дея хабар қилинди йиғилишда.
Шу боис Транспорт вазирлигига хориждаги элчилар билан бирга авиақатновларни кўпайтириш чораларини кўриш топширилди.
Давлат раҳбари сайёҳларни жалб қилиш масаласида янги имкониятларни ишга тушириш зарурлигини таъкидлади. Аввало, қўшни давлатлардан, Россия ва Хитойдан сайёҳларни жалб қилиш учун қулай имконият борлиги таъкидланди.
Масалан, Хитойнинг ҳамма провинцияларига бориб, ҳудудлар туристик салоҳиятини кенг тарғибот қилиш, Хитойдан Самарқанд, Бухоро, Хоразмга, Сурхондарё ва Фарғона водийсига авиақатновларни йўлга қўйиш муҳимлиги кўрсатиб ўтилди, йилига 1 млн хитойлик сайёҳни жалб этиш имкониятлари таъкидланди.
Йиғилишда маданий тадбирларни кўпайтириш туристларни жалб қилишда катта имконият экани таъкидланди. Бундай тадбирлар Бухоро, Навоий, Наманган, Фарғона, Хоразм, Тошкент вилоятларида кўп ўтказилаётгани, лекин Сирдарё, Жиззах, Сурхондарё вилоятларида бу борадаги ишлар қониқарсиз экани айтилди.
Вилоятлар ҳокимлари Маданият вазирлиги билан биргаликда ҳар ой йирик маданий тадбир ўтказиши шартлиги кўрсатиб ўтилди.
Туман ва шаҳарларда кўп сайилгоҳ, хиёбон, истироҳат боғлари, театр ва маданият уйлари бўш тургани, на туристларни, на аҳолимизни ўзига жалб қила олаётгани қайд этилди.
Ҳудудлар раҳбарларига бу жойларда мусиқий, кўнгилочар ва маърифий тадбирларни мунтазам ташкил этиб боришга топшириқ берилди.
Жаҳон амалиётида туризм салоҳиятини тарғиб қилишда кино, сериал ва ҳужжатли фильмлардан кенг фойдаланилмоқда. Шу боис, Кинематография агентлигига миллий тарих бўйича камида 50 та бадиий, ҳужжатли ва мусиқали асарлар яратиш дастурини ишлаб чиқиш топширилди.
Президент туризм объектларида санитария ва озодаликка эътиборни янада кучайтириш лозимлигини қайд этиб, бу бўйича масъулларга тегишли кўрсатмалар берди.
Шунингдек, хушмуомала бўлиш, табассум қилиш, озодалик бўйича қисқа ҳажмли таъсирчан ижтимоий видеороликларни тайёрлаб, барча телеканаллар, ижтимоий тармоқлар ва экранларда мунтазам кўрсатиб бориш муҳимлиги таъкидланди.

За первые восемь месяцев текущего года Узбекистан посетило 4,3 миллиона туристов, поступления от которых составили 1,4 млрд долларов США. Об этом говорилось на совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева в среду.
Поток туристов из дальнего зарубежья вырос в 3−4 раза, сказал он. В частности, увеличилось число туристов из Индии, Японии, США и Италии. В то же время привлечение туристов из Малайзии, Индонезии, Саудовской Аравии, ОАЭ, Египта и Катара отстаёт, сказал он.
Один только Хорезм посетили 40 тысяч туристов из Испании. Но они расходуют на дорогу больше средств, так как прибывают через третьи страны. Если наладить прямые авиарейсы из Мадрида, по оценкам туроператоров, поток туристов из Испании можно увеличить в 4 раза, говорилось на совещании.
Министерству транспорта поручено совместно с послами за рубежом принять меры по расширению географии авиарейсов.
Глава государства отметил необходимость задействования новых возможностей по привлечению туристов. Он подчеркнул, что наибольший потенциал в этом направлении имеют ближнее зарубежье, Россия и Китай.
Президент указал на возможность открытия авиарейсов из Китая в Самарканд, Бухару, Хорезм, Сурхандарью и Ферганскую долину, а также привлечения 1 миллиона китайских туристов в год.
Одним из способов привлечения туристов была названа организация культурных мероприятий. Такие мероприятия регулярно проводятся в Бухарской, Навоийской, Наманганской, Ферганской, Хорезмской и Ташкентской областях. В Сырдарьинской, Джизакской и Сурхандарьинской области работа в этой сфере неудовлетворительная, отметил Шавкат Мирзиёев.
Он поручил хокимам областей совместно с Министерством культуры проводить крупные культурные мероприятия раз в месяц.
Президент также указал, что многие скверы, аллеи, парки, театры и дома культуры в районах и городах остаются пустыми, в них не ходят ни туристы, ни население.
Руководителям регионов поручено наладить регулярное проведение в этих местах музыкальных, развлекательных и просветительских мероприятий.
Шавкат Мирзиёев отметил потенциал художественного кино, сериалов и документальных фильмов в повышении интереса к стране за рубежом.
Агентству кинематографии поручено разработать программу по выпуску минимум 50 художественных, документальных и музыкальных картин об истории Узбекистана.
Отдельно руководитель страны остановился на необходимости усилить внимание вопросам санитарии и чистоты на объектах туризма, а также подготовки кадров с привлечением зарубежных специалистов гостиничного и ресторанного дела.
Кроме того, он предложил подготовить качественные короткометражные социальные видеоролики о необходимости быть вежливым, улыбаться, соблюдения чистоты для регулярного показа по всем телеканалам, а также в социальных сетях и на уличных экранах.