Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти, Ички ишлар вазирлиги ва Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари Тошкент шаҳрида фуқароларни АҚШга юборишни ваъда қилган шахсни ушлади.
Учтепа туманида Х.И. фуқаролар М.А., Б.С. ва А.А.ни гўёки юқори лавозимда ишловчи танишлари ёрдамида Туркия давлати орқали Америка Қўшма Штатларига ишга юборишни айтган. Эвазига 46 минг долларни олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Чилонзор туманда эса Ҳ.Р. фуқаро Д.А.га танишлари ёрдамида Корея давлатига бориш учун виза олиб бериш ва ишга юбориши эвазига 1200 долларни олган вақтида ашёвий далиллар билан қўлга олинган.
Мазкур ҳолатлар юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси (Фирибгарлик) ва 28, 211-моддаси (Пора бериш) билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

Сотрудники Департамента по борьбе с экономическими преступления при Генеральной прокуратуре, СГБ и МВД пресекли попытку незаконно отправить жителей Ташкента в США и Корею, сообщила пресс-служба департамента.
В Учтепинском районе Ташкента Х. И. пообещал М. А., Б. С. и А. А. отправить их работать в США через Турцию с помощью своих знакомых, занимающих высокие должности. Он был задержан при получении 46 тысяч долларов.
В другом случае в Чиланзарском районе Х. Р. пообещал при помощи знакомых отправить Д. А. работать в Корею. При получении 1200 долларов за подготовку визы и подобную помощь он был задержан.
Возбуждены уголовные дела по статья 168 (мошенничество) и 211 через статью 28 (соучастие в даче взятки) Уголовного кодекса. Ведётся следствие.