Ўзбекистонда чанг бўронларига сабаб бўлувчи 2 та омил мавжуд. Бу ҳақда Гидрометеорология хизмати агентлиги раҳбарияти иштирокида ўтказилган матбуот анжуманида маълум қилинди.
Анжуманда қайд этилишича, чанг бўронларини қуйидаги омиллар келтириб чиқаради.
Ташқи омиллар:
• Қозоғистон, Туркманистон ва Афғонистон ҳудудларида глобал иқлим ўзгариши таъсирида ёмғир миқдори кескин камайгани, сув ҳавзалари қуриши фонида суғориладиган ерларнинг деградацияга учраши сабабли чўлланиш авж олиб, кучли бўронлар содир бўлмоқда ва қум-чанг кўтарилиб, Ўзбекистон ҳудудига кириши;
• Ўзбекистонинг Ғарбий (Бухоро) ва Жанубий (Қашқадарё ва Сурхондарё) вилоятларига эса, Туркманистон ва Шимолий Афғонистоннинг (Афғон шамоли) чўл ҳудудларида кўтарилган қум ва чанглар бўронлар орқали кириб келиши.
Ички омиллар:
• мамлакатда чўлланиш ва яйловлар деградациясининг авж олиши;
• қурилиш майдонлари сонининг ортиши оқибатида шамол фонида унда чанг ва қум заррачаларининг ҳавога кўтарилиши;
• атмосферага саноат корхоналари ва автомашиналар томонидан зарарли тутунларнинг чиқарилиши.
Таъкидланишича, Ўзгидромет агентлигининг Атроф-муҳит сифати мониторинги бошқармаси 26 та шаҳарнинг 74 та стационар кузатув пунктларида ҳаво ифлосланишини кузатади. Улардан 66 та стационар постларда кунига 3 марта ҳаводан намуна олиш амалга оширилади.
Республиканинг 7 та — Жиззах, Гулистон, Самарқанд, Термиз, Нукус, Урганч ва Тошкент шаҳарларида ўрнатилган 8 та замонавий автоматик мониторинг станцияларида «Horiba» онлайн кузатувлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, атмосфера ҳавоси сифатини маршрут кузатувлари мобил экологик лаборатория ёрдамида амалга оширилади.
Мазкур кузатиш пунктлари атмосфера ҳавосини ифлослантирувчи 12 турдаги ташламалар мониторинг қилинади. Жорий йилда атмосфера ҳавосидан Тошкент шаҳрида 23 мингтадан зиёд, бутун тармоқ бўйича 98 мингта намуналар олинди ва таҳлил қилинди. Бухоро, Термиз, Тошкент шаҳарларида атмосфера ҳавосини майда чанг зарралари РМ10 билан юқори даражада ифлосланиши ҳолатлари қайд этилди.
Шунингдек, Гидрометеорология хизмати агентлиги қайд этишича, ҳаво ҳарорати +40 даража ва ундан юқори бўлган кунлар сони ортган. Чўл ҳудудларида, республиканинг шимоли ва жанубида ғайритабиий иссиқ кунлар сони 25−40 кунгача узайди. Одатда 15−30 кун давом этган.
Қуруқ даврларнинг давомийлиги кўпайди, бу эса атмосфера қурғоқчилиги ва сув тақчиллиги ошишига олиб келади. Сўнгги йилларда атмосфера қурғоқчилиги бўлган кунлар сони 50−80 кунни ташкил этиб, ўртача кўп йиллик қийматлардан ортмоқда (30−70 кун).

Причины, вызывающие пыльные бури в Узбекистане, перечислили на пресс-конференции с участием руководства Агентства гидрометеорологической службы в Агентстве информации и массовых коммуникаций.
Внешние причины
В регионах Казахстана, Туркменистана и Афганистана из-за резкого уменьшения количества осадков и деградации орошаемых земель на фоне пересыхания водоёмов нарастает опустынивание, происходят сильные бури, а песок и пыль, поднимающиеся во время них в воздух, попадают и на территорию Узбекистана.
В западные (Бухарская область) и южные (Кашкадарьинская и Сурхандарьинская области) регионы Узбекистана песок и пыль с пустынных территорий Туркменистана и Северного Афганистана заносит так называемый «афганец» (сухой и жаркий ветер).
Внутренние факторы
К внутренним факторам относится рост опустынивания и деградации пастбищ в стране.
Кроме того, из-за увеличения количества строительных площадок во время усиления ветра в воздух поднимаются частицы пыли и песка.
Влияние оказывают и выбросы вредных газов в атмосферу промышленными предприятиями и автомобилями.
В Узгидромете отметили, что проводят мониторинг загрязнения воздуха на 74 стационарных наблюдательных пунктах в 26 городах страны. Отбор проб воздуха осуществляется трижды в сутки.
Онлайн-мониторинг также осуществляется на 8 современных автоматических станциях мониторинга, установленных в 7 городах страны — Джизаке, Гулистане, Самарканде, Термезе, Нукусе, Ургенче и Ташкенте.
Наблюдения за качеством атмосферного воздуха проводятся также с помощью передвижной экологической лаборатории.
Эти наблюдательные пункты отслеживают 12 видов выбросов, загрязняющих атмосферу. В нынешнем году в Ташкенте было взято и проанализировано более 23 тысяч проб воздуха, а по всей сети проанализировано 98 тысяч проб воздуха.
В Бухаре, Термезе и Ташкенте зафиксированы случаи высокого уровня загрязнения воздуха мелкодисперсной пылью 10 РМ.
Кроме того, по данным Узгидромета, в Узбекистане увеличилось годовое количество дней с температурой воздуха +40 градусов и выше. В пустынных районах, на севере и юге Узбекистана число аномально жарких дней увеличилось до 25−40 дней. Обычно же периоды сильной жары длились 15−30 дней.
Увеличилась продолжительность засушливых периодов, что приводит к пересушиванию атмосферы и водному дефициту. В последние годы число дней с атмосферной засухой (повышенной испаряемостью воды из водоёмов) составляет 50−80, что больше среднемноголетних значений (30−70 дней).